Adwords Ajansı

Adwords ajansı ile çalışmaya karar verdiğinizde uygun bir ajans bulmak çok önemlidir.

Deneyimli ve işini bilen bir ajans işletmenize büyük katkılar sağlayabilir, aynı zamanda daha acemi ajanslar sizlere sadece maddi bir yük oluşturacaktır.

Ajanslarla Çalışmanın Yararları

Ajanla beraber çalışarak varlıklarınızı ve yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz.

Bazı AdWords ajansı tıklama başına ödeme modelini benimser. Bu modeli kullanarak, potansiyel müşteriler oluşturan genel bir ana sayfaya veya reklama trafik çekerler.

Bu düzenleme ajanslar için harika ancak müşteriler için kötüdür.

Ajanslar için harikadır çünkü aynı sektörde birden fazla müşteriyle tek bir ana sayfa veya reklam kullanabilirler. Elbette, müşteriler ihtiyaç duydukları olası satışları alırlar, ancak her zaman onları üreten ajansa bağımlıdırlar. İşlerin kendileri için nasıl yürümesini sağlayacaklarını asla gerçekten öğrenemezler.

Yalnızca potansiyel müşterilerle ilgileniyorsanız ve gelecekte kendi içeriğinizi, açılış sayfalarınızı veya pazarlamanızı oluşturmakla ilgilenmiyorsanız bu konuda endişelenecek bir şey yok.

Eğer fikrinizi değiştirirseniz, uzun vadede beklediğiniz aynı şaşırtıcı sonuçları almaya devam edemeyebilirsiniz. Ajansınızın, işletmeniz için ürettikleri, varlıkları ve reklamı size sağlaması konusunda ısrarcı olun.

 

Ajans Şeffaflığı

Google, Adwords ajansı müşterilerine karşı şeffaf olmasını şart koşar. Bu bir gereklilik olmuştur. Google Ortağı ve bireysel sertifikaların kadar önemli olmasının bir nedeni de bu.

AdWords reklam verme kampanyalarınızı yönetmek için başka bir şirketle çalışıyorsanız, reklam bütçenizin (maliyet) ne kadarının AdWords’e harcandığını, reklamlarınızın kaç kez göründüğünü (gösterimler) ve kullanıcıların kaç kez tıkladığını öğrenebilmelisiniz. Bu gereksinimleri yasal şartlarımıza ve anlaşmalarımıza dahil edeceğiz. ”

Google ayrıca, sertifikalı iş ortaklarının neredeyse tamamının müşterilerine bu şeffaflığı zaten sunduğundan da bahsetmektedir. Şeffaflık, sertifikalı olmayan ajanslarda yaygın değildir; müşteriler bu durumu iyi bilmiyorsa çoğu ajans bunu sağlamaz.

Adwords ajansı ile çalışıyorsanız, tüm raporlara erişiminiz olmalıdır. Ayrıca gösterimler, tıklama oranları, anahtar kelimeler, hesap ve reklam grubu yapısı ve daha fazlasını içeren metriklere erişiminiz olmalıdır. Paranızın nerede ve nasıl harcandığıyla ilgili sorularınız varsa, basit yanıtlar almalısınız. Emin değilseniz, ajansınızdan müşterilere sağladıkları bilgileri sorun.

Kısa Vadeli Sözleşmeler

Bazı ajanslar sizi uzun vadeli bir sözleşmeye bağlamayı tercih eder (örneğin, 12 veya 24 aylık); Bu, yeni bir müşteri hesabı oluşturmanın ve başlatmanın çok zaman ve kaynak gerektirdiğini biliyorsanız anlamlıdır. Çoğu AdWords ajansı, kampanyaya girene kadar sizden para kazanmaz.

Bu düzenleme, müşteriler için her zaman en iyisi değildir, özellikle ajans performans gösteremezse. Müşteriler istedikleri gibi şirketle çalışmayı sonlandıramayabilir. Ajanslar müşteriler için iyi performans göstermeye odaklandıklarında, ilişki daha istikrarlı hale gelir.

Bazı Adwords ajansı örnekleri, karlı bir şekilde aylık düzenlemeler sunabilir. Uzlaşma, daha sonra bir aydan aya sözleşmeye geçiş yapan ilk üç aylık bir sözleşme olabilir. Ajansınızla ne müzakere ederseniz edin, her iki taraf için de faydalı olmalıdır. Ajansınızdan memnun değilseniz, bu anlaşma türünde gitmekte özgürsünüz.

 

Kanıtlanmış ve Tutarlı Bir Geçmiş Performansı

Ajansınız, uzmanlığını doğrulamak için size referanslar ve geçmiş çalışmaları sunabilmelidir. Adwords uzmanı seçiminizin kabiliyeti konusunda herhangi bir şüpheniz olmamalıdır. Deneyimlerini incelemek ve buna göre kayıt yapmak için ihtiyaç duyduğunuz verilere sahip olmalısınız.

Müşteriler için harika sonuçlar elde ettiğinizi kanıtlamaları yeterli değildir. Bunu zaman içinde tutarlı bir şekilde yapabildiğini de kanıtlaması gerekir.

Adwords ajansı içinde bulunan temsilcinizden performanslarını doğrulamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm verileri (referanslar, vaka çalışmaları, anonimleştirilmiş kampanya verileri ve kampanya öncesi ve sonrası verileri) isteyin.

 

Açık Bir Süreç

Ajansınızın, hesabınızı yönetmek ve sürdürmek için bir stratejisi ve sağlam iletişim içerisinde olmalıdır. Ne zaman anahtar kelime eklediklerini ve yeni Adwords reklam oluşturduklarını, anahtar kelimeler ve reklam grupları arasında bütçeleri nasıl belirlediklerini, sürdürdüklerini ve çeşitli pazarlar için yapmaları gerekecek ayarlamaları veya değişiklikleri size söylemeleri gerekir.

Ayrıca hangi testlerin çalıştırılacağını, nasıl çalıştırılacağını ve performansı doğrulamak için kullanacakları metrikleri veya KPI’leri de size söylemelidir. Adwords iletişim ajansınızla doğru bir şekilde kurulursa ilerlemeniz el ele vererek daha kolay olabilir.

 

Trafik ve Gelir Optimizasyonu

 

Adwords ajansı geliri artırmaya odaklanması gerekir. Birçok ajans dikkatinizi gösterimlere veya tıklamalara odaklamaya çalışır. Ajansınız, bu tıklamaları gelire dönüştürmenize yardımcı olmaya odaklanmalıdır.

Bu, ajansınızın dikkatini şunlara odaklaması gerektiği anlamına gelir:

Reklam mesajları, AdWords reklamları zamanlamasını, hedeflemesini ve yerleşimini iyileştirme

Açılış sayfaları ve tekliflerin performansını iyileştirmek için dönüşüm oranı optimizasyonu

Anahtar kelimelerden reklam gruplarına ve açılış sayfalarına kadar performansı izlemek için analiz ve rapor oluşturma

Analizlerden aldığınız verilere dayalı olarak kampanya performansını iyileştirmek için çok değişkenli test uygulama

Google Ads bir doğrudan yanıt platformudur, bu nedenle dönüşümler ve gelir için optimize etmek, ajansınızın birincil odak noktası olmalıdır. Başka bir şeye odaklanırlarsa, işlerini doğru yapmıyor demektirler.

 

Bir AdWords Ajansıyla Nasıl Çalışılır?

Adwords ajansı seçiminize güvenin: Ajansınızın güveninize ihtiyacı var. Yakılmaktan endişeleniyorsanız, ilişkinin başında onları yakından izleyin. Yetkili olduklarını ve kampanyanızı doğru bir şekilde yönetebileceklerini gördükten sonra, onlarla çalışmaya başlayın.

Ölçülebilir hedefler belirleyin: İhtiyacınız olan şey net, ölçülebilir hedeflerdir. Potansiyel müşteri arıyorsanız, günlük ihtiyaç duyduğunuz sayı için gerçekçi hedefler belirleyin. Belirli bir dönüşüm oranınız varsa, bunu ajansınıza açıkça belirtin. Belirli sayıda rezervasyon mu arıyorsunuz? Gereksinimlerinizi özelleştirin.

Kararlılık ve odaklanma: Hedef belirleme önemlidir, ancak hedeflerinizi ve KPI’larınızı tekrar tekrar değiştirmekten kaçınmak istemelisiniz. Ajansınızın şirketinize trafik çekmesi için zamana ihtiyacı var. Hesap yöneticilerinizin testleri çalıştırmak, performans verilerini analiz etmek ve KPI’lar için optimize etmek için zamana ihtiyacı vardır. Hedeflerinizi tekrar tekrar değiştirmek, ilerlemeyi geriletir, böylece istediğiniz sonuçları alamazsınız.