Adwords Keyword Planner

Adwords keyword planner, Google Reklamcılık hesabına bağlı araçlardan bir tanesidir. Günümüzde pek çok iş sektörü, internetin yaygın kullanımı sebebiyle özellikle reklamcılık işlerini sokak panolarından internet sayfalarına taşımaktadır. Bu sayede her işletme ve reklam sahibi, daha geniş bir müşteri ağına ulaşmayı ve bu müşteri ağının dikkatini çekmeyi amaçlar.

 

Adwords reklam işlerinde, Google tarafından reklam hazırlamak isteyen bireylere sunulan bir hizmettir. Google Reklamcılık platformunun en önemli araçlarından biri de keyword planner olarak bilinmektedir. Bu sebeple de günümüzde reklamcılık sektörüne girmek isteyen pek çok birey ve işletme tarafından Google Reklamcılık ve Adwords Keyword Planner uygulamaları merak edilmektedir.

 

Adwords Keyword Planner Nedir

Adwords keyword planner, Google Reklamcılık tarafından sunulan çeşitli hizmetler arasında yer almaktadır. Adwords keyword planner, bireyler ve işletmeler için istenilen konularda uygun anahtar kelime önerilerinde bulunur. Google Reklamcılık uygulaması içerisinde, adwords giriş ekranında yer alan keywords planner, yalnızca anahtar kelime önerileri oluşturan basit bir araç değildir.

 

Adwords keyword planner hem ana anahtar kelime hem de yan anahtar kelime açısından reklam oluşturmak isteyen bireylere çeşitli önerilerde bulunur. Bu önerilerde kullanılan verilen kaynağı ise Google Adwords platformudur. Adwords keyword planner aynı zamanda Google Reklamcılık kullanan bireyler ya da işletmeler için çeşitli bütçe tahminlerinde bulunur ve buna ek olarak bu bütçe dahilinde uygulanabilecek reklam stratejilerini oluşturur.

 

Adwords Keyword Planner Neden Önemlidir

Adwords keyword planner uygulaması konusunda bireyler ve işletmeler tarafından merak edilen konulardan bir tanesi de bu uygulamanın önemidir. Reklamcılık sektörü, potansiyel müşteri ağının büyümesini amaçlar. Bu da Adwords verilerini kullanan ve SEO düzenlemesi için önerilerde bulunan keywords planner ile gerçekleştirilebilen bir işlemdir.

 

Günümüzde Adwords uzmanı olarak da bilinen bireyler tarafından, adwords keyword planner uygulamasının faydaları sık sık anlatılmaktadır. Keywords planner, bireyler için uygun reklam stratejilerini belirlenen bütçelere göre hazırlar. Bu sayede hazırlanan reklamlarda müşterilere erişim daha kolay bir hale gelmiştir. Keyword planner gibi uygulamalar bu gibi sebeplerle reklamcılık açısından büyük bir öneme sahiptir.

 

Adwords Keyword Planner Ücretsiz Midir

Adwords keyword planner, Google Reklamcılık uygulamasının önemli araçlarından bir tanesidir. Google Reklamcılık uygulaması yerine göre ücret karşılığında hizmet verse de uygulama içindeki bazı araçlar ücretsiz bir şekilde kullanıma açıktır. Bu uygulamalardan faydalanmak için bireylerin ya da işletme sahiplerinin güncel bir Adwords hesabının olması gerekir.

 

Keyword planner uygulamasından ücretsiz faydalanmak için yapılması gereken ilk işlemlerden biri de Adwords hesabı açma ve güncel tutmadır. Bu sayede bireyler kolaylıkla giriş sayfası üzerinden keyword planner hizmetinden faydalanabilir. Bu hizmet sayesinde hazırlanan yazılarda ve reklamlarda nasıl değişiklikler yapılması gerektiği anlaşılır hale getirilir. Google Reklamcılık hesabının askıya alınması, bireylerin keywords planner aracına erişimini zorlaştırır.

 

Adwords Keyword Planner Nasıl Kullanılır

Adwords keyword planner uygulaması, Google Reklamcılık platformunun aksine sıfırdan reklam oluşturan bir araç değildir. Adwords reklam verme ve benzeri işlemlerin aksine keyword planner, hazırlanan reklamcılık planının daha verimli bir hale getirilmesi adına gerekli verileri kullanarak fikir veren bir uygulamadır.

 

Keywords planner uygulamasını kullanmak için öncelikle Google Reklamcılık hesabı üzerinden işlem yapılması gerekir. Google Reklamcılık uygulaması aracılığıyla, “Araçlar” üzerinden keywords planner aracına erişim sağlanır. Ardından yapılması gereken tek işlem, gerekli bölüme anahtar kelimenin yazılmasıdır. Bu işlemin ardından, keyword planner bütçe hesaplamaları ve reklam stratejisi ile alakalı bir planlama sunan istatiksel bir fikir tablosu hazırlar.

 

Adwords Keyword Planner Hangi Verileri Gösterir

Adwords keyword planner aracı, Google Reklamcılık uygulamasının en önemli araçlarından biridir. Adwords iletişim ağları ile kolaylıkla keyword planner hakkında pek çok bilgiye ulaşmak mümkündür. Keyword planner, gerekli anahtar kelimenin girilmesinin ardından yan anahtar kelimeler konusunda da farklı ve avantajlı fikirler öne sunan önemli bir uygulamadır.

 

Keyword planner uygulaması, Google aracılığıyla bazı belirli verilere ulaşımı mümkün kılar. Bu veriler genel olarak reklam gösterim paylarını, aylık arama hacimlerini, mobil arama hacimlerini, aylık arama aralıklarını ve önerilen teklifleri içeren geniş bir veri ağına sahiptir. Bu bilgiler ışığında da reklam metni ve benzeri araçlar için uygun planlamalar yapılmasını sağlar.

 

Adwords Keyword Planner SEO için Ne Kadar Faydalıdır

Adwords keyword planner uygulaması konusunda günümüzde merak ettiği pek çok farklı konudan söz etmek mümkündür. Bu konulardan bir tanesi de keyword planner aracının metinlerin SEO ayarlamalarında üstlendiği görevdir. Ancak sanılanın aksine SEO için keyword planner tarafından sağlanan çok büyük bir destek söz konusu değildir.

 

SEO ayarları, zamanla oldukça detaylı bir hale gelmiştir. Bu sebeple Adwords keyword planner aracı, SEO ayarları için günümüzde eskisi kadar faydalı ve verimli bir sağlamaz. Bunun nedenleri ise kesin verilen yerine keyword planner aracının kesin veriler yerine aylık arama hacimlerini kullanmasından kaynaklanır.

 

Adwords Keyword Planner Araştırması Nasıl Yapılır

Adwords keyword planner üzerinden iki farklı şekilde araştırma yapılmaktadır. Genellikle Google Reklamcılık üzerinden önerilen araştırma şekli, keyword planner aracına ana anahtar kelimenin girilmesi ile gerçekleştirilir. Ardından uygulama bireyler için avantajlı ve verimli yan anahtar kelime seçenekleri sunarak reklamcılık planlaması için önemli bir yardım sağlar.

 

Adwords keyword planner aracının bir diğer araştırma yöntemi de aylık arama hacimleri ve aralıkları ile sağlanmaktadır. Bireyler ve işletmeler tarafından seçilen ana anahtar kelimeler için Google verileri tarafından bu anahtar kelimelerin aylık süreçlerde 2014 yılına kadar uzanan arama hacimleri ve arama aralıkları gösterilir. Bu iki yöntem sayesinde keywords planner aracı, reklamların daha ulaşılabilir olmasını sağlamaktadır.