AdWords Uzmanlığı

AdWords uzmanlığı günümüzde internet reklamcılığının gelişmesiyle fazlasıyla popüler olan bir meslek grubudur.

 

Bir AdWords stratejisi başlatmanın temel zorluklarından biri, birlikte çalışılacak doğru AdWords uzmanını bulmaktır. Elbette kampanyaları kendiniz yönetmeyi seçebilir ve dışarıdan yardım istemekten vazgeçebilirsiniz, ancak bu genellikle zor bir öğrenme eğrisi olabilir ve kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Yanlış AdWords uzmanlığı ile çalışmak da işletmeniz için maliyetli olacaktır ve çok az veya sıfır verim karşılığında Tıklama Başına Ödeme Harcaması’na bir servet harcadığınızı sağlayabilir.

 

Adwords Sertifikalı Mı?

AdWords iletişim konusunda büyük titizliğe sahiptir. Doğru iletişimi kurabilmek bir uzmanın bilmesi gereken en önemli şeydir. Bu yüzden Google, uzmanları bir sınav sonrası sertifikayla ödüllendirir. Bu, dikkat edilmesi gereken temel şeylerden biridir. Sınavları geçerek kendilerini profesyonel ve kişisel olarak geliştirmeyi başarmış sertifika almaya zaman ayırmışlarsa, müşterilere yardım etme konusunda ciddi olma ve hızlı bir para kazanma ihtimalleri daha yüksektir.

 

En önemli ve tanınabilir sertifika, Google İş Ortağı statüsünü elde etmek için önemli bir adım olan Google Sertifikasyonudur. İş ortağı olabilmek için kişinin temel sınavı ve ileri düzey Arama sınavını geçmesi ve 90 günde bir en az 10.000 ABD doları tutarında AdWords bütçesini yönetmesi gerekir.

 

Ayrıca en az 12 aydır programın bir parçası olmalı ve yönettikleri hesaplar için iyi bir genel performansa sahip olmalılar.

 

AdWords Stratejileri Nedir?

Her bir AdWords uzmanlığı sahibi kişinin PPC taktiklerini kullanarak pazarlama hedeflerine nasıl ulaşılacağına dair en az bir stratejiye sahiptir. Bu, daha fazla satış veya potansiyel müşteri veya trafik hacmini artırmak gibi, hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olma yollarını içermelidir.

Edinme: Aktif olarak ürün ve hizmet arayan kişileri hedeflemek için bir Arama kampanyası kullanacak mısınız? Satın alma stratejisi olacak mı? Tanıtmak istediğiniz bir uygulamanız veya videonuz var mı? Hangi kampanya türünü uygulayacaksınız? Tüm bunlar hangi reklamları, anahtar kelimeleri, teklifleri, AdWords reklamları uzantılarını içerecek?

Dönüşüm: Satışları veya potansiyel müşterileri izlemek için dönüşüm izleme kurulacak mı? Bunun yerine analizde hedef takibi kurmak daha iyi olmaz mıydı? Kabul edilebilir dönüşüm oranı nedir? Hangi ölçümleri izleyecek ve analiz edeceksiniz?

Katılım: Ana sayfanızın etkileşimini izlemek için Google analitiğini kurup Adwords’e bağladınız mı? Hedefe hemen ulaşma ihtimaliniz nedir? Ana sayfa deneyimini nasıl iyileştirecekler? Hangi katılım ölçütleri izlenecek ve neden?

 

Tüm bu sorular ve daha fazlası AdWords stratejisinde yanıtlanmalı, AdWords uzmanlığı sağlayıcınızın kampanyalarınız için bir planı ve stratejisi olmalıdır.

 

Kimlerle Çalıştılar?

Uzmanlıklarını değerlendirmek ve sektörünüzde deneyimleri olup olmadığını görmek için portföylerini inceleyin. Web sitelerini bir portföy için kontrol edebilir veya geçmiş incelemelere bakabilir ve hatta deneyimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için iletişime geçebileceğiniz eski müşterilerin bir listesini isteyebilirsiniz.

 

Çevrimiçi İncelemeleri Var Mı?

Çevrimiçi incelemeler olmadan, ne kadar iyi olduklarını bilmek neredeyse imkansızdır. Feefo , Google ve Trust Pilot gibi saygın siteler şirketler adına incelemeler toplar. Bir AdWords uzmanlığı sağlayıcısının geçmiş müşterilerden yorum toplamak için bunlardan birini kullanmalıdır.

 

İncelemeler ayrıca size hangi alanlarda gerçekten iyi olduklarına dair bir fikir verecektir. Unutmayın, AdWords, Arama, Görüntülü Adwords Reklam, Yeniden Pazarlama, Gmail Reklamları, Uygulama Reklamcılığı ve video reklamcılığı dahil birçok kampanya türüne sahip büyük bir reklamcılık platformudur.

Pek çok Adwords uzmanı tüm bu platformlarda deneyim sahibi değil.

 

Ne Kadar Ücret Alıyorlar?

Bir Adwords danışmanının ne kadar ücret aldığı önemlidir, çünkü eğer çok yüksekse, AdWords reklam vermedaha az karlı hale getirecektir ve eğer çok düşükse, hesabınızda daha az zaman harcarlar, çünkü hizmet edecek başka müşterileri de olacaktır.

 

Ancak, getirdikleri değer, ücretlendirdiklerinden daha önemlidir. İyi bir Adwords uzmanlığı ücretlerini birçok kez ödeyecek olan işletmeniz için satışları artırmaya yardımcı olacaktır.

 

⁃ AdWords bütçenizin bir yüzdesi. Örneğin, bütçeniz 1500 Türk Lirası ise ve %15 ücret alıyorlarsa, aylık ücretleri 150 Türk Lirası olacaktır. %15 bir sektör ortalamasıdır ve bütçe tutarına bağlı olarak bazıları %25 kadar yüksek ve bazıları %5 kadar düşük ücretlendirilir.

⁃ Gerekli zaman ve iş miktarına bakılmaksızın sabit bir ücret talep edebilirler. Yani, hesabın büyüklüğünden bağımsız olarak ayda 300 Türk Lirası olabilir.

⁃ Ayda 250 Türk Lirası gibi minimum bir ücret alacaklar, daha karmaşık hesaplar için daha yüksek ücret isteyecektir.

⁃ Bronz, Gümüş ve Altın gibi farklı sahip paketleri olabilir. Paket seçiminiz hedeflerinize ve bütçenize bağlı olacaktır.

 

İşinizi ve Sektörünüzü Tanıyorlar Mı?

İşletmenizin sektöründe deneyimi olan veya sektörünüz hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve alıcı davranışını anlamaya istekli bir AdWords uzmanlığı hizmeti arayın.

Tabii ki, hedef pazar, pazarın büyüklüğü, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin yapısı, rakipler ve daha fazlası hakkında bilgi vererek onlara yardımcı olabilirsiniz.

Bu bilgilerle daha fazla araştırma yapabilir ve hedef kitleyi daha derinlemesine incelemek için AdWords’teki anahtar kelime planlayıcı ve görüntü planlayıcı gibi araçları kullanabilirler.

 

Gerekli Müşteri Kapasiteleri Var Mı?

Şu anda kaç müşteriyle çalıştıklarını kontrol edin. Bu size kampanyalarınızı yönetmek için ne kadar zaman ve çaba harcayacaklarına dair bir gösterge verecektir.

Hesabınıza hizmet verecek kapasite ve kaynaklara sahip olmalarını sağlamak önemlidir, çünkü birçokAdWords uzmanlığı mali avantajlardan yararlanır ve sizin çıkarlarınıza en uygun şekilde çalışmayabilir.

Elbette ne kadar iş kapasitesine sahip olduklarını önceden bilmek her zaman kolay değildir, ancak aşağıdaki gibi birkaç önlem alabilirsiniz:

⁃ Şu anda kaç müşteriyle çalıştıklarını sormak.

⁃ Yeni kampanyalar oluşturmak ve değişiklik yapmak ne kadar sürüyor öğrenmek.