Alışveriş Merkezi ( AVM )  Çocuk Etkinlikleri

Neredeyse tüm avm leri incelediğimizde karşımıza çıkan ana etkinlik olarak çocuk etkinliklerini görmekteyiz. Çünkü çocuk gelir ise yanında mutlaka anne ya da babadan birinin getireceğini ve bu çalışmalar sonucunda da alışverişin gerçekleşeceğini beklemekteyiz. Gün sonunda bu hesabın gerçekleşmediği ve sadece kuru kalabalığın olduğu manzaralar da karşımıza çıkmaktadır. Peki bu duruma gelmeden ne yapılmalıdır?

Günümüz avm yönetimleri genelde bütçelerinin daha uygun olduğundan dolayı konserden ziyade çocuk etkinliklerini hayata geçirmeye başlamıştır. Bunu da özellikle lisanlı çocuk etkinlikleri ile yaparak çocukların daha da dikkatini çekmeye çalışarak yapmaktadır. Halbuki sadece lisanslı çocuk etkinliği getirerek iş bitmemektedir. Bazı avm ler lisansız çocuk etkinlikleri ile daha etkili çalışmalar yapabilmektedir.

Burada avm yönetimlerinin çocuk etkinlikleri yapmadan önce kendilerine sormaları gereken çeşitli sorular olmalıdır bunlar ;

 

 • Hedef kitlem ile hangi çocuk etkinlikleri uymaktadır?
 • İçerideki marka karmama hangi çocuk etkinlikleri uymaktadır?
 • Bütçem hangi etkinliklere yetmektedir?
 • Amacım sadece satışa dönüşmesini sağlamak mı?
 • Etkinlikleri belirli bir süre için mi yapmalıyım yoksa belirli bir plan dahilinde mi yapmalıyım ?
 • Lisanslı etkinlik mi yapmalıyım yoksa lisansız etkinlikler mi?
 • Lisanslı etkinlik yapacak isem hangi karakterleri davet etmeliyim ?
 • Lisansız etkinlik yapacak isem hangi etkinliklere yoğunlaşmalıyım?
 • AVM bünyemde etkinlik yapmak için bir alana sahip miyim ?
 • Bu etkinlikleri hangi zaman diliminde yapmalıyım ?
 • Etkinlikler sadece çocuklara yönelik mi olacak yoksa ebeveynler de dahil olacak mı?
 • Etkinlikler hangi yaş grubu çocuklarına hitap edecektir ?
 • Etkinlikler sırasında destek olabilecek yeterince operasyon gücüm var mı?
 • Etkinliklerin gerçekleşmesi için yeterince sağlık ve güvenlik tedbirlerini aldın mı?

Gibi daha onlarca soru ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı özellikle etkinliklerin seçimi ve hayata geçirilmesi aşamasında hem deneyimli ajanslar ile hem de deneyimli etkinlik firmaları ile çalışılmasını tavsiye etmekteyiz. Çünkü çocuk ile yapılacak bir hatada geri dönülemez sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Yönetim olarak sadece giriş sayısını arttırmak ve alışverişe dönmesini hesaplayabiliriz ama bunun yerine avm nin imajı zedeleyecek ve sayının artacağına azalacağı senaryolar ile karşılaşabiliriz.

 

Alışveriş Merkezi ( AVM )  Lisanslı Çocuk Etkinlikleri

 

AVM lerin oldukça talep ettikleri çocuk etkinliklerinin başında lisanslı çocuk etkinlikleri gelmektedir. Bu etkinliklerde çocukların özellikle televizyonda izledikleri çizgi filmlerdeki karakterlerden oluşmuş etkinliklerdir.  Belirli bir zaman diliminde çocukların eğitildiği ve eğlendirildiği bu etkinlikler bu karakterler ile gerçekleştirilmektedir. Çocukların oldukça bildikleri Dünyaca ünlü karakter olduğundan dolayı etkinlikler oldukça rağbet görmektedir. Fakat aynı yerde bulunan avm ler bu etkinlikleri getirdiklerinde tüketici algısı kırılmaktadır. Hayliyle avm ler yanlış strateji ile bu etkinlikleri hayata geçirmiş olmaktadırlar.

Bundan dolayı öncelikle avm ler kendilerine ihtiyacı oldukları lisanslı etkinliği iyi belirlemelidir ve belirlemeyi de seçenekler ile yapmalıdırlar. Çünkü aynı etkinliği aynı zamanlarda başka avm lerin de getirme olasılığı olmaktadır. Ayrıca bu etkinliklerin de avm nin hedef kitlesi ile de iyi uyum sağlaması gerekmektedir. Bunların da yanında avm lisanslı etkinlikleri her ne kadar sanatçıların olduğu etkinliklerden uygun olsa da lisanslı çocuk etkinliğinin içeriği ve zamanlamasına göre yeri geldiğinde daha bütçeli olabilmektedir. Bunları da hesaplayarak iyi bir plana yapılmalıdır.

Lisanslı çocuk etkinliği hayata geçirilmekle de kalmamaktadır. Bu etkinliklerin de iyi duyurulması ve hayata geçirilmesi gerekmektedir. Etkinliği yapıp da kimseye duyurmaz iseniz bu etkinliğin gerçekleşmesi de boşa giden bir çalışma olmaktadır. Eğer avm niz sürekli bu konsept ile çalışmalarını yapıyor ise tanıtım bütçelerinizi belirli zamanlara dağıtabilirsiniz ama kısıtlı olarak bu etkinlikleri yapıyor iseniz tanıtım da bir o kadar etkinlik seçimi kadar önem kazanmaktadır.