Alışveriş Merkezi ( AVM ) Etkinlikleri ve Konserleri nasıl planlanmalıdır?

Alışveriş merkezleri günümüzde yaşam merkezi haline gelmesinde en büyük etkenlerden biri de yapılan etkinlikler veya konserlerdir. Bu alanlar günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek tüm ihtiyaçlarımızın karşılanmasını sağlamın yanında sosyalleşme ihtiyaçlarımızı da karşılamaktadır. Yiyecek – İçecek alanlarının yanında sinemalar ve oyun alanları ile sosyalleşe bileceğimiz alanların yapılmasının yanında artık etkinlikleri ve konserleri ile de neredeyse tüm hayatımızı geçirebileceğimiz yerler haline gelmektedir.

Alışveriş merkezleri kendilerine tüketici çekmek için yaptıkları bu çalışmaları genel olarak etkinlik olarak adlandırsa da etkinlikler de kendi altında festivaller , çocuk etkinlikleri , imza günleri ve hatta konser olarak bir çok alt dala ayrılmaktadır. Günümüzde en fazla konserlere denk gelse de avm lerin konseptlerine göre etkinliler de çeşitlenmektedir. Hatta bunda belirli avm gruplarının kendilerine özgü geliştirdikleri etkinlikler de karşımıza çıkmaktadır.

Alışveriş festivallerinden özel gün etkinliklerine kadar çok geniş bir alanda yapılan etkinlikler ile özellikle mağazaların ödedikleri ortak alan ücretleriyle yapılan bu çalışmaların asıl amacı avm lere tüketici çekmektir. Aslında asıl amacın bu değil , asıl amacın hedef kitle ile olan bağın doğru kurulması olması gerekmektedir. Peki avm ler bu planlarını nasıl yapmalıdır ?

 

  • Hedef kitle belirlenmelidir
  • AVM Projesinin konsepti inşaat aşamasından belirlenmelidir
  • Ortak alan ücretleri ile yapılacak çalışmaların dengesi belirlenmeli
  • Marka karmasının yapılan etkinliklerle uyumu yapılmalı
  • Bütçe amaç doğrultusunda harcanmalı

 

Bu analizler temelde yapıldığında avm ler doğru strateji ile çalışmalarını hayata geçirebilirler. Konser alanı olmayan avm ler konser yapmaya kalkışırsa veya a plus marka karması olan yerlerde çocuk etkinlikleri yapılmaya kalkışılırsa aslında yapılan harcanan bütçelerin hepsi boşa gitmektedir. Bundan dolayı planlı ve doğru hedefe yönelik çalışmalar yapılırsa hem bütçeler boşa harcanmamış olur hem de hedef kitle ile avm arasında doğru bir bağ kurulmuş olur.