Alışveriş Merkezi ( AVM ) nasıl pazarlama yapmalı? 

Günümüzde sürekli artan AVM sayısı ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu durum AVM lerin de sürekli rekabet halinde kalmasına sebep olmaktadır. Asıl AVM rekabeti İstanbul’da yaşanmasına rağmen Anadolu illerimizde de oldukça rekabet vardır.

İstanbul’da birkaç km içerisinde bile onlarca avm görmekteyiz. Anadolu illerimizde bile tek tük gördüğümüz avm sayısı onlarcaya ulaşmaya başlamıştır. Peki bu avm ler nasıl farklılaşmaktadır? Nasıl müşteri çekmektedir?

Bunların da yanında aynı yerde bulunan avmler de bile aynı markaları görmekteyiz. Peki bu markalar neden aynı yerde olan avm lerde mağaza açmaktadır?

Aslında tüm bunların temelinde bir  strateji yatmaktadır. O da avm lerin pazarlama stratejileri. Her avm nin kuruluş aşamasından hayatta kalma aşamalarına kadar her aşamalarında bir strateji yatmaktadır. Bu durum avm nin mimari , statik proje gibi aşamalarından açılış ve sonrasındaki tüm aşamalarına kadar tüm süreçlerde geçerlidir. Bu stratejiyi oluştururken çeşitli noktalara dikkat etmelidir.

Alışveriş Merkezi ( AVM ) yönetimi pazarlama planı oluştururken nelere dikkat etmelidir?

1 – Hedef kitle iyi belirlenmeli

Alışveriş merkezi yönetimleri öncelikle hedef kitlelerini iyi tespit etmelidir. Hangi hedef kitle üzerinde etki yaratacaklarını belirlemelidirler. Bu hedef kitle belirlendikten sonra markalara öyle gidilmelidir. Marka karmasının temelinde hedef kitle çalışmaları yapılır ise markaların daha sonrasında avm den çıkma oranları azalmaktadır. Çünkü markalar hedef kitleleri ile çakışan avm lerden daha hızlı çıkmaktadır. AVM lerinde ana paydaşlarından biri markalar olduğundan eğer onlar çıkar ise avm nin çalışmalarının bir ayağı boşluğa düşmüş olacaktır.

2 – Proje farkı ortaya konulmalı

Gün geçtikçe artan avm sayısına dikkat edildiğinde bir çoğunun projesinin benzer olduğunu göreceksinizdir. Bunun yanında popüler olan avm lerin ise birbirinden farklı olduğunu göreceksiniz. Bunlar onların proje farklarını ortaya koyduklarını göstermektedir. Açık avm mi , tematik avm mi , marina avm si veya outler avm mi bu proje farkları baştan belirlenmelidir. Dikkat ederseniz kan kaybeden avm ler daha sonrasında proje değiştirerek ayakta kalmaya çalışmaktadırlar fakat bu durum onlara daha da kan kaybettirmektedir. Çünkü başta projenin çalışmaları yanlış yapılmıştır. Bu durum hem hedef kitleyi hem de markaları küstürmektedir. Bundan dolayı avm en önemli iki paydaşını kaybetmektedir.

3 – Ortak Alanlar iyi yönetilmeli

Bilindiği üzere avm ler ortak alan ücreti almaktadır. Bu ücretler karşılığında çeşitli hizmetleri markalara yapmayı taahhüt etmektedir. Bunların temelinde de temizlik ve güvenlik gelmektedir. Eğer bir avm nin temizliği ve güvenliği kötü ise bu onlara müşteri kaybettirmektedir. Bunun yanında markaların da verdikleri ücretlerin karşılığını alamadıklarından dolayı kızdırmaktadır. Gün sonunda mutsuz ziyaretçi mutsuz marka olunca her ikisin de avm den kaçmasına sebep olmaktadır.

4 – Proje sürekli canlı tutulmalı

AVM projeleri aslında sürekli hayatta olan çalışmalardır. Eğer bu projeleri dinamik halden durağan hale alır iseniz projenin sonunu getirmiş olursunuz. AVM ler sürekli etkinliklerin sürekli hareketin olduğu projelerdir. Bu durum hem ziyaretçileri hem de markaları ayakta tutan çalışmalardır. AVM lerde sadece konser yapmanıza gerek yok. Basit etkinlikler ile dinamizm sağlamanız bile ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Bu da ziyaretçilerin avm ye gelmesine sebep olmaktadır. AVM ye gelen ziyaretçi ise markaların hoşuna gitmektedir.

5 – Mutlu Ziyaretçi Mutlu Marka Mutlu Yatırımcı

Alışverişin yani tüketici davranışlarının temelinde üç temel davranış yatmaktadır. Bunlar fonksiyonel , sembolik ve hedonik davranışlardır. Alışveriş merkezine gelen ziyaretçiler kolay kolay fonksiyonel fayda için gelmez. Geriye sembolik ve hedonik fayda kalmaktadır. Bunların da temelinde mutluluk yatmaktadır. Yani ziyaretçi avm ye mutlu olmak için gelmektedir.

Markalar ise avm lere gelen bu mutlu müşterileri kendilerine çekmek ve satış yapmak için kiralama yapmaktadırlar. Onlar ise satış yaparak mutlu olmaktadır.

Günün sonunda avm mutluluk oluşturmaktadır. Bunu da iki temel paydaşı olan ziyaretçi ve marka ile oluşturmaktadır. Daha sonrasında ise yatırımının karlı bir yatırım olduğunu gören yatırımcı gelmektedir. AVM üç paydaşı da mutlu olduktan sonra proje hayatta kalmaktadır. Eğer bir paydaşın mutsuzluğu söz konusu olur ise bu tüm paydaşları da etkilemektedir.