Alışveriş Merkezi ( AVM ) Reklam Ajansı

Alışveriş Merkezi ( AVM ) Reklam Ajansı

Ülkemiz 1988 yılında İstanbul’da açılan ilk alışveriş merkezi ile avm ler ile tanışmış oldu. Tarihe bakarsanız neredeyse bir çok gencimiz avm ler ile büyüdüğünü hatırlarsınız. İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Bakırköy ilçesinde açılan bu ilk avm arkasından Anadolu Yakası’nda açılan AVM ler ve Anadolu İlleri de daha sonra avm ler ile tanıştı. Günümüzde ise sayısı 450 leri bulan avm ler ile neredeyse dev bir avm ye dönüştük. Bu durumumuz ile de AVM sayısı ve büyümesi bakımından Dünya’da ilk sıralarda yer almaktayız. 

Bu kadar çok sayının artması ise AVM ler konsept geliştirmesine , tematik çalışmalara başvurmasına sebep olmuştur. Sadece yeme-içme alanına yoğunlaşan avm lerden , eğlenceye yoğunlaşana avm lere outlet avm lerden a plus avm lere kadar her türlü farklı alanda avm ler oluşmuştur. 

Gittikçe büyüyen kiralanabilir alanlar ise marka karmalarının genişlemelerine ve perakende sektörünün de gelişmesini sağlayan etkenlerden biri olmuştur. Perakende alanında yabancı marka ağırlığı azalarak yerli markaların da artması , kendi markalarımızın da rekabet edebilme durumunu arttırmıştır. 

Alışveriş Merkezi ( AVM ) Yönetimi

Bu kadar çok artan avm lere ise yönetim konusunun öneminin bir kez daha ortaya koymuştur. Fakat avm ler tüketicilerin bildiği gibi sabah 10 da açılan akşam 10 da kapanan yapılar değildir onlar 7/24 yaşan yapılardır. Bu yapıyı da yönetmek için sürekli çalışan ve sürekli üreten ekipler gerekmektedir. Bu durum tekniğinden operasyonuna pazarlamasından kiralamasına kadar birbirini bu kadar zıt gözükse de birbiriyle bütünleşik bir ekip işidir. Bundan dolayı AVM lerin yönetimleri diğer yapı yönetimlere biraz daha zorlayıcıdır. 

Bu kadar zorlayıcı yapı ise yatırımcıları ayrıca zora sokmaktadır. Bu yüzden AVM Yönetim Şirketleri ile anlaşmaktadırlar. Yatırımcılar sadece temizlik veya güvenliği değil yönetimi de dışardan alanında uzman kişilere emanet ederek hem vakitten hem de maliyetten kazanç sağlamaktadırlar.  Kiralama sürecinden personel sürecine kadar yönetimin her aşamasında yer alan bu yönetim şirketleri sadece yatırımcıların elini rahatlatmamaktadır aynı zamanda markaların da alanında uzman kişiler muhatap olması onların da daha rahat iletişim kurmasına sebep olmaktadır. 

Bazı yatırımcılar yönetimi de kendi yapmak istese de bu onları başka yönetimsel sorunlar ile karşılaşmalarına sebep olmaktadır. Alanında uzman olmayan yöneticilerin işe alınmasından markalar ile iletişim sorununa kadar bir çok problem ile karşılaşmaları onları maddi olarak kazanç elde etmek yerine bunun yanında vakit olarak da kayıpla karşılaşmalarına sebep olmaktadır. 

İlk AVM yatırımlarında sektör fazla gelişmemiş olduğundan AVM Yönetim Şirketleri fazla olmamasından kaynaklı bu durum ile daha fazla karşılaşılmasının yanında zamanla artan avm ler yönetim şirketlerinin de ülkemize gelmesine ve avm yatırımcılarının da bu şirketler ile çalışmalarına sebep olmuştur. 

Alışveriş Merkezleri ( AVM ) nasıl reklam yapar ? 

Artan AVM ler artan rekabeti de getirmiştir. Bu da reklama yansımış reklam mecraları adete avm ler için bir savaş alanına dönmüştür. Peki o zaman avm ler nasıl reklam yapar ? 

AVM ler izledikleri stratejilere ulaşmak istedikleri hedef kitlelere göre öncelikle reklam stratejilerini belirlemeliler. Her türlü reklam mecrası her türlü avm için uygun değildir. Bunun için asıl hedef kitle belirlendikten sonra bu kitleye nasıl ulaşılabilinir hangi mecralar kullanılabilir bu belirlenmelidir. Burada avm nin bulunduğu bölge , il ve ilçe de oldukça önemlidir. 

AVM örneğin; Sakarya’nın Sapanca ilçesindedir ama bu AVM aynı zaman Sakarya , İzmit gibi illere de hitap ederken aynı zamanda transit yol olarak kullanan kitlelere hitap etmenin yanı sıra haftasonu İstanbul’dan gelenlere ve belirli dönem gelen turistlere de hitap etmektedir. 

Bunun için avm nin hedef kitlesi ve yapması gereken reklam çalışmaları oldukça önemlidir. Eğer İstanbul gibi bir yerde iseniz aynı ilçe de bir çok avm ile rekabet etmenin yanı sıra İstanbul’da bulununan onlarca avm ile de rekabet etmektesinizdir. 5 km çapında bile onlarca avm ye denk geldiği bu şehirde farklılaşmak ve hedef kitle ile sürekli iletişim çok önemlidir. Bundan dolayı da bir çok reklam mecrasında yer almanız ve hedef kitleye sürekli kendinizi tanıtmanız gerekmektedir. İstanbul gibi bir çok reklam mecrasına sahip bir yerde ise doğru bir reklam mecra stratejisi de izlenmelidir. 

Tüm bunların yanında sektörel çalışmalar ile de rekabet etme durumu ortaya çıkmaktadır. AVM dergilerinden perakende mecralarına kadar alanında fark yaratılan çalışmalar arasında da kendinize yer edinmeniz hedef kitleniz yanında sektörel olarak da kendinizi göstermeniz gerekmektedir. 

 

Alışveriş Merkezi ( AVM ) Hangi mecralarda reklam yapar? 

Alışveriş merkezleri çok çeşitli kitlelere hizmet vermektedir. Hitap ettikleri ses ( sosyo ekonomik statü ) grupları oldukça çeşitlidir. Bundan dolayı avm nin farklılaştığı noktayı en doğru hedef kitleye ulaştırmak çok önemlidir. Sadece üst ses gruplarına hitap ediyor iseniz kullanacağınız reklam mecraları ayrı , daha düşük ses gruplarına hitap ediyor iseniz kullanacağız mecralar ayrıdır. Ayrıca hitap ettiğiniz ses grupları arttıkça da kullandığınız mecralar da artmaktadır. Bunun yanında hem üst hem de alt ses gruplarına da hitap eden avm ler yer almaktadır. Onlar da ulaşmak istedikleri hedef kitlelere göre mecra kullanımlarını seçmelilerdir. 

Mecralar klasik ( konvensiyonel ) ve dijital olarak ikiye ayrılmaktadır. Klasik mecralarda outdoor ( Açıkhava ) , broşür gibi basılı çalışmalar yer alırken dijital mecralarda seo, dijital pr , sosyal medya gibi mecralar yer almaktadır. AVM ler bir alanı seçeceği gibi hibrit çalışmaları yani hem klasiğin hem de dijital birleştirildiği çalışmaları da seçebilir. 

Bunun yanında bütünleşik pazarlama iletişimi bileşenleri altında tüm mecraları da aynı anda kullanabilir. Böylece hedef kitleyi her yerden yakalamış olabilir. 

Alışveriş Merkezi ( AVM ) Reklam ajansı ne iş yapar ? 

Bu kadar çok AVM nin olması alanında uzmanlaşmanın ve nitelikleşmenin önemini ortaya koymuştur. Tıpkı AVM yönetim şirketleri gibi avm reklam ajansları ise avm lerin tüm pazarlama süreçlerini yöneterek yatırımcıların veya avm lerin daha hızlı ve daha az maliyet ile hareket etmelerini sağlamaktadır. 

Tüketim kültüründe neredeyse merkezinde bulunan avm ler , bir çok firmanın da dikkatini çekmektedir. Bu durum alanında uzman kişiler tarafından bir sürecin yönetilmemesine ve zamandan da daha çok maliyet kayıplarına sebep olmuştur. AVM Reklam ajansı ise sizin pazarlama stratejinizden mecra planlamalarınıza kadar tüm süreçlerinizde sizlere bir yol arkadaşı olarak zamandan çok maliyet avantajı sağlamaktadır. 

 

Alışveriş Merkezleri ( AVM ) neden reklam ajansı ile çalışmalıdır ? 

Alışveriş merkezleri , tüketicilerin bildiğinin aksine sürekli dinamik halde olan yapılardır. Bu süreçten dolayı avm yönetimleri de sürekli dinamik halde olan yönetim yapılarıdır. Bu süreçte alanında uzman yönetim ekibi iş süreçlerini yönetirken onlara hız kazandıracak iş ortaklarına ihtiyaç duyarlar. AVM lerin konseptleri ile farklılaşmalarının yanında rakipleri ile hızları konusunda da rekabet halindedirler. Bu bakımdan hızlarına hız katacak iş ortakları avm lere hem maliyet hem de vakit kazandırmaktadırlar. Böylece hedef kitlelerine daha hızlı ulaşmaktadır hem de rakiplerinin önüne geçmektedir. Eğer avm ler pazarlama iletişimi süreçlerini de kendi içlerinde çözmeye çalışır iseler bu onlara hem vakit hem de maliyet kaybına sebep olabilir.  Bu yüzden alanında uzman bir avm reklam ajansı ile çalışmaları avm yönetimlerinin iş süreçlerini kolaylaştırmaktadır.