Alışveriş Merkezi ( AVM ) Sosyal Medya Ajansı

Alışveriş merkezleri kiracılarına genelde giriş sayıları ile raporlar sunmaktaydı. Şimdi ise sosyal medya verileri ile de rapor sunmaktadırlar. AVM lerin asıl dertleri tüketicinin sürekli aklında olmaktır. Bunu da en iyi sosyal medya mecraları ile yapabilmektedirler. Hem tüketiciler ile birebir iletişim halinde olmaktadırlar hem de tüm bu çalışmalarını veriler ile sunabilmektedirler. Hatta avm lerin kendi aralarında yarıştıkları avm sosyal medya ligi bile vardır. 

AVM ler kendi aralarında yarışırken asıl dert tüketicinin zihninde yer edinmektir. Bunda hem avm lere hem de mağazalara büyük iş düşmektedir. Hedef kitleye sürekli içerik üretmek ve onlara sürekli dokunmak gerekmektedir. Bu durumu avm bakımından inceler isek mağazalara eşit mesafede yaklaşmalı ve hem kendinin hem de mağazaların tanıtımlarını belirli bir strateji çerçevesinde yapmalıdır. Mağazalar bakımından ise kendi marka stratejilerinin yanında avm ile de yürütülen çalışmalarda yer alarak bilinirliklerini arttırmaya çalışmalıdır. 

Tüm bunları yürütür iken alanında uzman özellikle avm lere yoğunlaşan ajanslar ile çalışılması tavsiye edilmektedir. Çünkü hem markaların arasındaki rekabeti yönetmek hem de avm nin diğer avm ler arasındaki rekabeti yönetmek uzmanlık ortaya koymaktadır. 

Alışveriş Merkezi ( AVM ) Sosyal Medya Ajansı ne iş yapar?  

AVM lere yoğunlaşan reklam ajansları sizlere diğer ajanslardan farklı olarak uzmanlık ve avmlere göre iletişim süreçleri ortaya koyarlar. Avm ler  diğer markalara göre çok farklı hedef kitlelere sahiptir. Her ses grubundan hedef kitleye sahip avm lere her mecrada aynı çalışmalar yürütülmemelidir. Her marka her mecrada lanse edilmemelidir. Ayrıca tüm bunların yanında sürekli etkinlik , konser gibi aktivitelerin olduğu avm lerde de her çalışmaya ayrı bir iletişim çalışması yürütülmelidir. 

İş tüm bu çalışmalar özellikle kiracılara sürekli raporlarla sunulmaktadır. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması bu raporların sunulmasını kolaylaştırmaktadır. AVM lerin kiracılara sürekli rapor sunduğunu ve bu durumu dikkate alarak çalışmalarını hayata geçiren ajanslar zaten avm ler karşısında diğer ajanslara göre bir adım önde başlamaktadır. Fakat uzmanlığı avm ler olan ajanslar ise bu farkın oldukça bilincindedirler. 

Raporlarda avm yönetimlerinin elini rahatlatan avm sosyal medya ajansları yaptıkları çalışmalar ile de avm lere ekstra ödüller kazandırmaktadır ve bilinirliklerini tüm alanlarda arttırmaktadırlar.