Arama Motoru Optimizasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arama motoru optimizasyonu yaparken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir. Bu unsurlara dikkat ederek daha doğru bir SEO işlemleri uygulayabilirsiniz.

 • Mutlaka bir SEO planı oluşturmanız gerekmektedir. Bu, arama motoru optimizasyonu için en önemli ve dikkat edeceğiniz unsurlardan birisidir.
 • Sitenizin ön plana çıkacağı anahtar kelimelerin analizinin mutlaka yapılması gerekmektedir.
 • İçerikler kaliteli olmalıdır. SEO için tüm teknik bileşenlere hâkim olsanız bile, web sitenizde yüksek kaliteli, alakalı içeriğe sahip olmalısınız. Bu içerik, yalnızca web sitenizin iyi sıralanmasına, etkileşimi artırmasına ve pazarlama huniniz aracılığıyla müşterileri getirmesine yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda sayfalarınıza daha iyi hemen çıkma oranları sağlar.
 • Site içi ve site dışı linklemeye önem gösterin. Web sitenize harici bağlantılar çekme yeteneğiniz, arama motorlarının web sitenizi nasıl sıraladığında önemli bir rol oynar. Muhtemelen bağlantı kurma, SEO sürecinde en zorlayıcı ve zaman alan görevler olabilir. Dış bağlantılar elde etmeye yönelik bazı stratejiler, kendi ağlarıyla paylaşmaları için düşünce liderleriyle bağlantıları paylaşmak ve ayrıca diğer web sitelerinde misafir blog yazmaktır.

SEO Nedir

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir arama motorunun organik sonuçlarından gelen trafiğinin miktarını ve kalitesini artırmak için bir web sitesini veya web sayfasını optimize etme uygulamasıdır. Basit bir ifadeyle SEO, arama motorlarına içeriğinizin eldeki konu için en iyi sonuç olduğunu göstererek çalışır. Bunun nedeni, tüm arama motorlarının aynı amaca sahip olmasıdır: Kullanıcılarına en iyi, en alakalı sonuçları göstermek. Bunu tam olarak nasıl yapacağınız, optimize ettiğiniz arama motoruna bağlıdır.

SEO çök önemlidir ve bunun başarılı ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ancak bu işlemleri yaparken arama motoru optimizasyonu fiyatları unsurlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Web sayfalarınız için daha fazla organik trafik istiyorsanız, Google’ın algoritmasını anlamanız ve ona hitap etmeniz gerekir. Daha fazla video görüntüleme istiyorsanız, o zaman her şey YouTube’un algoritmasıyla ilgilidir.

SEO Ne İşe Yarar

SEO ne işe yarar sorusuna aşağıdaki maddelerle birlikte yanıt verebiliriz.

 • SEO, genel olarak bir sitenin optimize edilmesini sağlamaktadır. Bu da Google gibi önemli arama motorlarında üst sıralara çıkmak için fayda sağlamaktadır.
 • Site içi ve dışı linklemeyle birlikte daha doğru işlemler yapılabilmektedir.
 • Arama motorlarına uyumlu hale getirilen sayfalar daha çok index alarak üst sıralara çıkarılmaktadır. Bununla birlikte daha yüksek faydalar sağlanmaktadır.

Arama motoru optimizasyonu ile birlikte bu işlemleri net bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede satışlarınızda ciddi bir şekilde artışlar meydana gelecektir. Ayrıca SEO kişisel web siteleri için de yapılabilmektedir. Bu da popülerliği arttıracak unsurlar arasında yer alacaktır. Genel olarak SEO bu işlemlere yaramaktadır.

SEO Neden Önemlidir

SEO hizmetleri, web sitelerine yönelik görünürlüğü ve nihayetinde organik arama trafiğini artırmayı amaçlayan arama motoru optimizasyonu hizmetleridir. Bunlar genellikle SEO’nun tüm yönlerinde uzman olan ajanslar veya serbest çalışanlar tarafından sağlanır. Kolay bir dünyada, web sitenizi kurabilir ve trafiğin web sitenize gelmesini bekleyebilirsiniz. Ancak, muhtemelen sizinkine benzer temalara ve konulara odaklanan birçok web sitesi vardır.

Arama motorları, herhangi bir arama sorgusu için arama sonuçlarında herhangi bir konumda hangi web sitelerinin listeleneceğine karar vermelidir. SEO’nun en iyi uygulamalarının uygulanması, web sitenizin arama motorlarındaki alakalı arama sorguları için web trafiğini yakalamasını sağlamak için kritik öneme sahiptir. SEO ajansı ile bu işlemler rahatlıkla profesyonel bir şekilde yapılabilmektedir.

SEO Ajansı Nedir

SEO ajansı, optimizasyon işlemlerini profesyonel bir şekilde yürütme amacıyla kurulan bir şirkettir. Temel görevi web sayfalarının optimizasyonunu sağlamaktır. Arama motoru optimizasyonu işlemlerini organize bir şekilde yapan bu işletmeler, cüzi miktarlara işlemler yapmaktadır. Bu sayede çok daha verimli bir şekilde internet site sahipleri arama motorlarına ön plana çıkmaktadır. Üst sıralarda yer almak, direkt olarak satışları etkileyen bir unsurdur.

İstanbul SEO ajansı İstanbul’da yer alan SEO ajanslarını ifade etmektedir. İstanbul’da yoğunlaşan bu ajanslar, profesyonelce hizmet vermektedir. Ancak bu noktada hizmet kalitesine önem göstermeniz gerekmektedir. Bu nedenle yapılacak işlemlerde profesyonelliğe önem vermeniz ve buna göre seçimlerde bulunmanız gerekmektedir.

SEO Ajansı Ne İş Yapar

SEO ajansı aşağıdaki işlemleri yapmaktadır. Arama motoru optimizasyonu ile birlikte şu unsurlar sağlanacaktır.

 • Web sitenizin güvenli olup olmadığı(HTTPS’ye karşı HTTP)
 • Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı
 • Web sayfaları sitenize ne kadar hızlı yükleniyor, bunun sorgulanması,
 • Bir web sayfasının doğru şema biçimlendirmesine sahip olup olmadığı(web sitesi kodu türü)
 • Web sayfalarınızın içeriğinin kalitesi
 • Web sayfalarınızın içeriğinin uzunluğu
 • Web sitenize geri dönen sosyal sinyallerin varlığı
 • Web sitenize geri dönen kaliteli geri bağlantıların varlığı
 • Web sayfalarınızdaki resimleri optimize edip etmediğiniz gibi unsurlar yapılmaktadır ve kontrol edilmektedir.

SEO hizmeti sayesinde yukarıdaki işlemler profesyonel bir şekilde ajanslar tarafından sağlanmaktadır. Bu sayede çok daha net bir şekilde arama motorlarında yükselebilirsiniz.

SEO Ajansı Tarifeleri ve Fiyatları

SEO ajansları belirli bir tarifeye göre çalışmaktadır. Her tarifenin kendine özgü bir piyasası ve fiyatı bulunmaktadır. Arama motoru optimizasyonu yapmak, bir dizi işlemi gerektirdiğinden dolayı bu işlemlere göre tarifeler oluşturulmaktadır. Dolayısıyla bir ajans ile anlaşmadan önce piyasa araştırması yapmanız gerekmektedir. Bu sayede daha kaliteli hizmet sunan yerleri uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Araştırmalarınızı buna göre yapmanız halinde birçok faydayı sağlayabilirsiniz.

SEO ile birlikte bu işlemler sağlanmaktadır. SEO hakkında bilginiz yoksa ve vaktiniz de yoksa, bir ajans ile anlaşmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede profesyonel hizmeti oldukça cüzi miktarlara satın alabilir ve sonrasında Google gibi en önemli arama motorlarında hızla yükselebilirsiniz.