Aromaterapi Ürünleri İçin Pazarlama Stratejileri

Aromaterapi Ürünleri İçin Pazarlama Stratejileri

Aromaterapi ürünleri için pazarlama stratejileri belirlerken son derece titiz davranılması gerekir. Sattığımız aromaterapi ürününün her yönüyle tüketiciye geçirilmesi konusunda hassas olmayı unutmamalıyız.

Aromaterapi Ürünleri İçin Pazarlama Stratejileri Nelerdir

Aromaterapi ürünleri için pazarlama stratejileri çok çeşitli olmaktadır. En etkili ve en çok getirisi olan başlıca yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Amaca yönelik aromaterapi ürünü pazarlama stratejisi: Aromaterapi markalarının sosyal yardım projelerinde adının geçmemesinin sağlanması çok önemlidir. Bu sayede duyarlı marka kimliği yaratılır. Müşteri ve potansiyel müşterileriler markayla duygusal bağ kuracakları için sizi seçmeleri kolaylaşacaktır. Ayrıca sırf bu yüzden sabit müşteriler elde edebilmektedir. Marka bilinirliğinin de artması konusunda çok etkili olacak bir yöntemdir bu.

Araştırmalara göre bir tüketici ürünü alırken toplumsal konulara dokunmuş markayı seçmektedir. Her 100 kişiden 80’inde bu eğilim gözlemlenmiştir ve bu oran hiç azımsanmayacak kadar yüksektir.

  • Doğrudan satışla pazarlama stratejisi: satacağımız aromaterapi ürününü tüketicinin evi veya ofisinde satışıyla gerçekleşen yöntemdir. Bu yöntem sayesinde müşteriler ile yakın temasta olunmaktadır ve satılan ürüne güveni arttırırız. Neredeyse 100 yıldır uygulanan bir satış yöntemidir. Bu yöntemle birçok büyük aromaterapi firması çok ciddi gelirler elde etmiştir.
  • Satın alma noktası yöntemiyle pazarlama stratejisi: satacağınız aromaterapi ürünü müşterinin aklında yokken veya aradığı başka ürünün yerine sizin ürününüzü değerlendirmeye dayalı bir satış stratejisidir. Birçok benzer ürünün olduğu marketler veya eczanelerde kiralanacak stantlar yardımıyla yapıldığı gözlemlenebilir. Burada unutulmaması gereken nokta; göze kolay çarpacak veya satın alma fikri oluşturacak noktalardır. Bu noktalar da tabii ki kasaların yanlarıdır. Unutulmamalıdır ki her 100 tüketicinin 70’i satın alma işlemini planlamadan yapar.

Aromaterapi Ürünleri İçin Pazarlama Stratejileri Ne Zaman Gelişir

Aromaterapi ürünleri için pazarlama stratejileri ne zaman gelişir konusu son derece önemlidir. Geç kalınmış bir pazarlama stratejisi ürün satışlarını olumlu değil olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Rakip firmalarla nasıl rekabet edeceğimiz, pazara nasıl gireceğimiz ve hangi stratejilerin kullanılacağı en kısa sürede belirlenmelidir. Bu yüzden, aromaterapi ürünümüz için pazarlama stratejisini daha ürün piyasaya çıkmadan belirlememiz ve uygulamamız gerekir.