Aromaterapi ve Aromaterapi Ürünleri

Aromaterapi ve aromaterapi ürünleri, uçucu yağları ve diğer aromatik bitki bileşiklerini kullanan bir dizi geleneksel, alternatif veya tamamlayıcı terapiyi ifade eder. Aromaterapi ve aromaterapi ürünleri, bir kişinin sağlığını veya ruh halini iyileştirmek amacıyla yaklaşık 6.000 yıldır kullanılmaktadır.

 

Aromaterapi Ürünleri Antimikrobiyaldir

 

Ulusal Bütünsel Aromaterapi Derneği (NAHA) Aromaterapi ve aromaterapi ürünlerini, “bütünsel iyileşme için aromatik maddelerin (uçucu yağlar) terapötik uygulaması veya tıbbi kullanımı” olarak tanımlamaktadır. 1997’de Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) bir uçucu yağı, “su veya buharla damıtma yoluyla veya turunçgillerin epikarpından mekanik bir işlemle veya kuru damıtma yoluyla bitkisel hammaddeden elde edilen bir ürün” olarak tanımlamaktadır. Aromaterapi ürünlerinin çeşitli derecelerde antimikrobiyal özelliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Antiviral, nematisidal, antifungal, insektisidal ve antioksidan özelliklere sahip oldukları konusunda da yaygın bir inanış bulunmaktadır. Aromaterapi uygulamaları arasında masaj, topikal uygulamalar ve inhalasyon bulunur. Ancak aromaterapi ürünleri kullanıcılarının, “doğal” ürünlerin aynı zamanda kimyasallar olduğunu ve yanlış kullanıldıklarında tehlikeli olabileceğinin de farkında olmaları önemlidir. Aromaterapi ve aromaterapi ürünlerini kullanırken eğitimli bir profesyonelin tavsiyelerine uymak önemlidir.

 

Aromaterapinin Kullanım Çeşitleri

 

Aromaterapinin kullanım şekilleri çeşitlidir. Aromaterapi ürünleri sağlığı ve yaşam kalitenizi artırmaya yardımcı olabilir. Aromaterapi ürünleri, normalde inhalasyon yoluyla veya topikal uygulama şeklinde kullanılır.

 

Soluma, aromaterapi ürünleri kullanım şekillerinden biridir. Yağlar bir difüzör kabı, sprey veya yağ damlacıkları kullanılarak havaya buharlaşır, bir buhar banyosu ortamında solunur. Aromaterapi ürünleri hoş bir koku sağlamanın yanı sıra solunum dezenfeksiyonu, dekonjestan ve psikolojik faydalar da sağlamaktadır. Aromaterapi ürünlerini, uçucu yağları solumak, beynin burun ve beyin de dahil olmak üzere kokuya bağlı olan kısmın uyarılmasını sağlar. Burun veya ağza giren moleküller akciğerlere oradan da vücudun diğer bölgelerine geçer. Moleküller beyne ulaştıklarında; duygular, kalp atış hızı, kan basıncı, nefes alma, hafıza, stres ve hormon dengesi ile bağlantılı olan limbik sistemi etkiler. Bu şekilde, aromaterapi ürünleri, vücut üzerinde bütünsel bir etkiye sahip olabilir. Topikal uygulamalar, aromaterapi ürünleri kullanım şekillerinden bir diğeridir. Bu uygulamayla; masaj yağlarının, banyo ve cilt bakım ürünlerinin ciltten emilimi sağlanır. Yağın uygulanacağı bölgeye masaj yapmak dolaşımı hızlandırabilir ve emilimi artırabilir. Bazıları, elin baş kısmı veya avuç içi gibi ter bezlerinde ve saç köklerinde daha yoğunluklu bulunan sinir hücrelerinin alanların, aromaterapik yağları daha etkili bir şekilde emebileceğini öne sürmektedir. Aromaterapi ürünleri doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Aromaterapi ürünleri, her zaman bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Genellikle, bir ons’luk taşıyıcı yağa, birkaç damla uçucu yağ konsantrasyonu ilave edilir. En yaygın taşıyıcı yağlar tatlı badem yağı veya zeytinyağıdır.

 

Aromaterapi Ürünleri ve Alerji

 

Aromaterapi ürünlerini, alerji testi yapmak için bile kullanabilirsiniz. Aromaterapi yağını, kullanmayı planladığınız karışımın iki katı fazla bir taşıyıcı yağda seyreltin. Karışımı kolunuzun iç kısmına bir bozuk para büyüklüğündeki bir alana sürün. Bu ürün, 24 ila 48 saat içinde alerjik yanıt vermezse, kullanımı sizin için uygun ve güvenlidir. Bazı insanlar daha önce birçok kez kullanmalarına rağmen, aromaterapi ürünlerine karşı alerji geliştirdiklerini bildirmişlerdir. Yeni bir alerjik yanıt ortaya çıktığında, bu kişi, hemen o aromaterapi ürünü kullanmayı bırakmalı ve kokusundan dahi kaçınmalıdır.

 

Aromaterapi Ürünleri Nasıl Kullanılmalı?

 

Yüzde 0,5 ila 1 oranında seyreltme elde etmek için, taşıyıcının onsu başına 3 ila 6 damla uçucu yağ kullanılmalıdır. Örneğin, yüzde 5 seyreltme için, bir ons taşıyıcıya 30 damla ekleyin. Yetişkinler için maksimum yüzde 5’lik bir karışım genellikle güvenli kabul edilmektedir. Esansiyel yağların yutulması tavsiye edilmemektedir. Ağızdan alınan aromaterapi ürünleri, uçucu yağlar karaciğere veya böbreklere zarar verebilir. Ayrıca diğer ilaçlarla etkileşimlere yol açabilir, bağırsaklarda beklenmedik etkileşimler yaratabilirler.

 

Aromaterapi Ürünlerinin Faydaları

 

Aromaterapi Ürünleri tamamlayıcı bir terapinin parçasıdır. Hastalıklar veya kızarıklıklar için bir tedavi aracı değildir. Ancak çeşitli hastalıkların geleneksel tedavi yöntemleri içerisinde destekleyici önemdedir. Örneğin, aromaterapi ürünlerinden, okaliptüsün buhar banyosu, soğuk algınlığı veya grip semptomlarını hafifletebileceğini biliyoruz. Aromaterapi Ürünleri; Mide bulantısı, Ağrı ve vücut ağrıları, Kaygı, ajitasyon, stres ve depresyon, Yorgunluk ve uykusuzluk, Kas ağrıları, Baş ağrısı, Dolaşım sorunları, Adet sorunları, Menopoz sorunları, saç dökülmesi sorunlarını hafifletmeye ve azaltmaya yardımcıdır. Bazı sedef hastalığı türlerinde, aromaterapi ürünleriyle rahatlama ve ferahlık duygusu sağlanabilmektedir. Bu konuda yapılacak bir uygulama esnasında, bir sağlık uzmanından kullanım ve uygulama hakkında tavsiyeler almanız önemlidir. Sindirim sorunları için aromaterapi ürünlerinden nane yağından -yutmamak şartıyla- fayda sağlayabilirsiniz. Diş ağrısı ve ağız yaraları, karanfil yağı ile giderilebilir ancak bu da sadece topikal olarak uygulanmalı ve yine kesinlikle yutulmamalıdır. Aromaterapi ürünlerinin pozitif etkilerini savunanlar bunların çok çeşitli hastalıklar için kurtarıcı olduğunu iddia etmektedirler, ancak tüm kullanımların bilimsel kanıtlarla desteklenmediği de açıktır.

 

Aromaterapi Ürünlerini Kullanmadan Bir Aromaterapisti Ziyaret Edin

 

Aromaterapi ürünlerini kullanmadan önce bir aromaterapisti ziyaret etmenin önemi açıktır. Aromaterapistin kapsamlı ve tatmin edici bir tıbbi geçmişi olması, yaşam tarzı, sağlıklı beslenme ve güncel sağlık literatüründen haberdar olması gerekmektedir.

 

Aromaterapi ürünlerinin kullanımı bütüncül bir yaklaşım tarzını içerir. Bu nedenle, tedavilerin bireylerin fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarına uygun olması kritik öneme haizdir. Bu ihtiyaçlara göre, aromaterapistin tek bir yağ veya bir uçucu yağ karışımı önerebilmesi mümkündür.

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne (NCI) göre, aromaterapi ürünleri, belirli bir hastalığı tedavi ettikleri iddiası olmadığı sürece FDA onayına ihtiyaç duymamaktadır. Başka bir yaklaşımla, bir masaj terapisti aromaterapi yağları kullanabilir, ama bu onun aromaterapist olduğunu anlamına gelmez. Aromaterapi ürünlerini kullanmadan bir aromaterapisti ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.