Bankalar İçin İnfluencer Pazarlama

Bankalar İçin İnfluencer Pazarlama

Bankalar için influencer pazarlama insanlarda güvenilirlik duygusu oluşturmak için etkili bir yöntemdir. Bankalar için influencer pazarlama Finansal çöküş on yıldan daha önce olmuş olabilir, ancak insanlar hala etkilerini hissediyorlar. Çöküşün sonuçlarından biri, bankalara ve finans kurumlarına duyulan güvenin erozyonuydu. Çöküşten önce (2006’da) ankete katılanların yaklaşık yüzde 50’si bankalara “çok” veya “oldukça fazla” güven duyduklarını söyledi. 2012’ye dönün ve bu yüzde sadece 20’ye düştü. Birkaç yıl sonra, 2018’de yükseldi, ancak yalnızca yüzde 30’a çıktı. Bankalar insanlara oldukça büyük bir ricada bulunur. Bir kişi bir banka hesabı açtığında, bankanın ona iyi bakacağını umarak parasını ve birçok yönden geçim kaynaklarını teslim eder. Bankalar çoğu zaman insanların parasını güvende tutsa da, ilgiyi çeken, başarısız bankalar veya açıkça yalan söyleyen ve çalan bankalar gibi birkaç çürük elma. Bankaların müşterileri ve izleyicileriyle güven kazanmasının bir yolu, banka etkili pazarlamadır.

Influencer Pazarlamasına Hızlı Bir Giriş

Etkileyici pazarlama nedir? Bunu tanımlamanın bir yolu, bir markanın – bu durumda bir bankanın – mesajını bir izleyiciye ulaştırmasına yardımcı olmak için etkili kişilerin kullanılmasıdır. İdeal olarak, bir influencer, bir bankanın hedeflemek istediği belirli hedef kitleyle konuşacaktır. Etkileyenlerin etkili sayılmadan önce birkaç şeye sahip olması gerekir. İzleyicileriyle güven tesis etmeleri gerekir. İzleyicileri, etkileyicileri özgün olarak algılamalıdır. Bir etkileyiciyi takip eden veya ona dikkat eden kişiler o etkileyiciye güvenmezlerse, etkileyicinin tavsiyelerine dayanarak harekete geçme olasılıkları azalacaktır.

Özgünlük de önemlidir. Etkileyici pazarlama, bir etkileyicinin gerçekten neyi tanıttığına inandığı zaman en iyi şekilde çalışır. İzleyicileri, etkileyicinin aslında bir ürün veya hizmet (banka gibi) IRL kullandığını ve bu ürünü veya hizmeti tanıtmak için ücret almasalar bile kullanacaklarını anlamalıdır. Etkileyenlerin de erişime sahip olması gerekir. Erişim genellikle takipçi sayısıyla karıştırılır, ancak bundan biraz daha karmaşıktır. Olduğundan sahte takipçileri orada bir etki unsuru vardır takipçi sayısı doğru aktif onlarla meşgul ya da söyleyeceklerini ilgilenen edilir kitlenin büyüklüğünü yansıtmayabilir. Erişimi ölçmenin daha iyi bir yolu, insanların bir etkileyicinin gönderilerine nasıl tepki verdiğine bakmaktır. Her gönderide beğeniler ve yorumlar var mı yoksa insanlar bunları büyük ölçüde görmezden mi geliyor? İzleyicileriyle aktif olarak etkileşimde bulunan bir etkileyicinin, yayınlarının çoğunda çok sayıda yorum, beğeni ve diğer yanıtları olacaktır.

Bank Influencer Marketing Nasıl Çalışabilir?

Bankalar, insanların paralarını yatırabilecekleri veya çek hesaplarına erişebilecekleri yerlerdir. Ancak bir banka, tüketicilere, büyük satın alımları planlamalarına (araba veya ev gibi) yardımcı olmak, emekliliklerini veya diğer finansal hedeflerini planlamak ve para yönetiminin temellerini öğrenmek gibi çok daha fazlasını sağlayabilir. Ancak bir bankanın tüm bunları yapmadan önce, tüketicileri ona güvenebileceklerine ikna etmesi gerekir. Banka influencer pazarlamasının devreye girebileceği yer burasıdır. Örneğin, bir etkileyici, kendisiyle alakalı ve hedef kitlesinin ilgisini çeken bir finansal konu hakkında bir blog yazısı oluşturabilir. İngiltere merkezli Tesco Bank için blog yazarı Charlotte Taylor, finansın önemli bir başkasıyla birleştirilmesi üzerine bir gönderi oluşturdu . Blog yazısı, finansın nasıl birleştirileceğini ele aldı ve özgünlük eklemek ve parçanın hedef kitleyle daha iyi bağlantı kurmasına yardımcı olmak için Charlotte’tan kişiselleştirilmiş ipuçları içeriyordu. Banka influencer pazarlamasının çalışmasının bir başka yolu da özel hashtag’lerin oluşturulmasıdır. Capital One, birkaç hashtag geliştirdi ve hem etkileyicileri hem de normal sosyal medya kullanıcılarını hikayelerini etiketlerle paylaşmaya teşvik etti.

Banka Influencer Pazarlamasının Benzersiz Zorlukları

Banka etkili pazarlaması, bankaların ve diğer finans kurumlarının izleyicileriyle güven oluşturmasına ve bankaların genel itibarını ve itibarını iyileştirmesine yardımcı olabilse de, pazarlamacıların farkında olması gereken bazı zorluklar vardır. Bir zorluk, tüm influencer gönderilerinin uygun yönergelere uygun olmasını sağlamaktır. Influencer pazarlama gönderilerinin FTC’nin onaylama kurallarına uyması gerekir. Yayınların tanıttığı ürün veya hizmete bağlı olarak, FINRA’nın reklamcılık kurallarına ve kurallarına da uymaları gerekebilir. Örneğin, bir etkileyici belirli bir yatırım veya hesaptan bahsediyorsa, insanlara o hesaba yatırım yapmalarını önermedikleri konusunda net olmaları gerekir. Etkileyenlerin, birlikte çalıştıkları ürün veya kuruma bağlı olarak geçmiş performansın gelecekteki sonuçların garantisi olmadığını da belirtmeleri gerekebilir.