Bankaların Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Olmalıdır

Bankaların Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Olmalıdır

Bankaların sosyal medya içerikleri nasıl olmalıdır ve etkileşimleri ne sıklıkta olmalıdır oldukça sık tartışılan ve sürekli daha geniş cevaplar isteyen sorulardır. Bankanızın veya Kredi Birliğinizin kendi sosyal medya içeriği pazarlama stratejisini ve çevrimiçi yanıt planını oluştururken bu fikirleri göz önünde bulundurun.

İpuçları ve Püf Noktaları

Bunlar, kısa ama faydalı bir ipucu gösteren bir gönderi olarak (bir tür resimle) yapıldığında en iyi şekilde çalışır. Ayrıca kendi videolarınızı dosyalamak ve düzenlemek için kullanabileceğiniz çok sayıda yeni video uygulaması ve aracı da var.

İç Personelinizin Profilleri

Personelin profilini çıkarmak, Credit Union veya Banka markanızı insanileştirmenin harika bir yoludur ve en büyük varlığınız olan arkadaşlarınız ve ailenizle, sizin için çalışan insanlarla iletişim kurmanın harika bir yoludur! Bu personel profillerini, yetişkinler olarak bebek resimleri ile yan yana personelin bölünmüş resimleriyle eğlenceli bir şekilde yapmayı seviyoruz. Ancak bu tür bir yarışmaya başlamadan önce sosyal medya personeli politikalarını uygulamaya koymayı unutmayın.

Sosyal Medyada Müşteri veya Üye Görüşlerini Kullanın

Olumlu üye deneyimlerinden elde edilen içerik, sosyal medyada çok iyi çalışıyor. Daha gerçek dünyadan örnekler üretmek için sık sık müşterilerimiz için tanıklık yarışmaları düzenliyoruz ve ardından bu hikayeleri tekrar tekrar paylaşıyoruz. Görüşler, sosyal medyada katılım sağlamada harikadır ve başkalarına kurumunuzla iş yapmayı düşünmeleri için ilham verir.

Daha genel bir “harika fiyatlar ve üye hizmeti” mesajını tanıtmaktan çok daha gerçekçi oldukları için e-posta pazarlamasında da referansları kullanıyoruz. Ayrıca , FI’lar için işe yarayan diğer bazı harika yarışma fikirleri hakkında da yazdık.

Dahili İçeriği veya Blogları Bankanızda veya Credit Union Sosyal Medyasında Paylaşın

Blog içeriği, paylaşmak için akıllıca olmayan bir sosyal medya içeriği türüdür. Müşterilere haftada 2-3 kez blog yazmalarını ve dış kaynaklı içeriği orijinal çalışmayla karıştırmalarını öneriyoruz. Bugünün Kredi Birlikleri, son derece makul bir aylık abonelik fiyatıyla CU’lar için harika içerik seçenekleri sunar, ancak normal tam zamanlı personelinizin dışındaki yazarlardan içerik bulmanın birçok yolu vardır. Blog oluşturma, Finans Kurumunuzun web sitesine trafik çekmenin harika bir yoludur; burada başka Harekete Geçirici Mesajlar yerleştirebilir ve yeni bir kullanıcıyı sitenizdeki diğer gelir getiren sayfalara taşımaya çalışabilirsiniz. Ayrıca, müşterilerin belirli ürün veya hizmet kampanyaları etrafında özel içerik oluşturmak için yazarlarla çalışmasına yardımcı oluyoruz. Bu makaleler bilgilendirici veya ürünle ilgili olabilir, ancak tümü mevcut ve potansiyel yeni müşteriler için değerli bilgiler sağlar.

Alıntılarla Komik Paylaşımlar veya İlham Verici Görüntüler

Bu tür gönderiler, sosyal medya kullanıcıları için son derece ilgi çekicidir. Bunları kendi Facebook sayfamızda paylaşıyoruz ve genellikle müşteriler için benzer içerikler düzenliyoruz. Resimlerinizi kendiniz yaparsanız markalaştırabilirsiniz, bu da logonuzu akılda tutmanın harika bir yoludur. Ancak, paylaştığınız her şeyi markalamayın, çünkü bu tür düzenlenmiş görseller daha az özgün görünmektedir.

Sosyal Medyada Kamera Arkası Fotoğraf Gönderilerini Paylaşın

Bunlar aynı zamanda şubelerde ve iş etkinliklerinde çalışanları ve diğer olayları sergilemek için harika bir yoldur. Kredi Birliklerinin ve Bankaların kendi toplumları için yaptığı iyi işleri göstermek için personelinizin katıldığı sosyal yardım veya toplum hizmeti etkinliklerini her zaman paylaşmalısınız. İşte bu kredi birliğinin bağış yaptığı kar amacı gütmeyen bir kuruluşu etiketleyen güzel bir örnek:

Diğer Yerel İşletme Gönderilerini Paylaşın

Diğer işletme içeriğini sosyal medyada paylaşmak, yerel küçük işletme topluluğunuzla ilişkiler kurmanın harika bir yoludur. Paylaşımınız hakkında bir bildirim almaları için, paylaşılan yayınınızda işletmeyi etiketlemeyi unutmayın. İşletmeyi etiketlemek, içeriğinizi o yerel kuruluşun hayranlarının önüne çıkarır, bu da sosyal medyadaki organik (ücretsiz) erişimi artırmak için harika bir yöntemdir.