Bankaların Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Bankaların Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Bankaların sosyal medya yönetimi nasıl yapılır sorusunu kısaca ilgi ile yapılır olarak yanıtlayabiliriz. Bankacılık için sosyal medya söz konusu olduğunda ilgi çekici ve etkili bir plan oluşturmak zor olabilir, çünkü birçok tüketici bankalara güveniyor – ancak güvenmeye isteksiz. Bu birkaç soruyu akla getiriyor: Güven oluşturmak için tüketicilerle sosyal medyada nasıl etkili bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz? Anlamlı müşteri ilişkileri geliştirmek için sosyal medyayı nasıl kullanabilirsiniz? Sosyal medyanın bankacılık için en iyi uygulamalarını benimsemek, marka etkinliği yoluyla değer katabilir ve finansal hizmetlerde dijital dönüşüme doğru bir adım atabilir. Doğru yapıldığında, bankanızın müşteri şikayetlerini, sorunlarını ve beklentilerini geleneksel satış veya hizmet sürecinin dışında ele alma şeklini bile dönüştürebilir. En iyi uygulamalar şunları içerir: Bankacılık sektöründe sosyal medya için en iyi uygulamalar konusunda bilgili olmak, rekabet avantajı sağlar. Birden fazla sosyal medya platformunu etkili bir şekilde kullanmak, hikayenizi müşterilere göstermenize ve genel marka farkındalığını artırmanıza yardımcı olabilir.

MÜŞTERİ SORUNLARINI BELİRLEYİN VE ÇÖZÜN

Katılımı olağan gönderiler, beğeniler ve yanıtların ötesine genişleterek, çevrimiçi topluluk yönetimini kuruluşunuz için bir öncelik ve müşteri deneyimi kültürünüzün bir parçası haline getirin. Bir banka itibar etkileyen önemli bir faktör müşteri problemleri çözmek ve zamanında bunu ele gelir, özellikle ne zaman, genel memnuniyet görülen düşüş. Sosyal medyada müşteri sorunlarını ele almak ve çözmek için bir strateji oluşturarak, insanların markanızla etkileşim kurmasını ve memnun kalmasını kolaylaştırırsınız. Müşterilerin size ulaşması için birden fazla yol sağlamak, daha yüksek bir memnuniyet seviyesi ve genel elde tutma sağlar.

DAHA FAZLA GÖRSEL İÇERİK SAĞLAYIN

Sosyal medya doğal olarak görsel içerik gerektirir, bu nedenle yalnızca metin içeren gönderileri dışarı pompalamakla yetinmeyin; fotoğraf yükleyin, kısa bir video paylaşın, bir infografik oluşturun veya sosyal medya hikayelerinizde emojiler kullanın. Her kanalda kitlenizin ilgisini çekmek için içeriğinizi uyarlamak için zaman ayırın. İsimlere yüz vermek için sosyal medyayı kullanmaya da gayret etmelisiniz. Topluluğunuza yöneticilerinizin, temsilcilerinizin, şube ve konum yöneticilerinizin yanı sıra idari ve müşteriyle yüz yüze çalışan personelinizin yüzlerini gösterin. Yüzleri ve kelimeleri markanızı insanileştirsin.

YORUMLARI PAYLAŞIN VE YANITLAYIN

Bankanız veya ajansınız sürekli olarak beş yıldızlı derecelendirmeler ve parlak yorumlar alıyorsa, bunları sosyal medya profillerinizde paylaşmaktan çekinmeyin. İncelemeleri paylaşmanın yanı sıra, bankacılık için sosyal medyadaki başarı, duyarlı bir marka olma kararlılığını da gerektirir. Bu yeterince basit görünse de, birçok konumu olan bankacılık kuruluşları için koordinasyon zor olabilir. Farklı sosyal medya ve çevrimiçi inceleme sitelerinde birden fazla listeyi ve profili yönetmek, yorumlara ve çevrimiçi incelemelere yanıt vermeyi hem zaman hem de kaynaklar açısından gerçek bir zorluk haline getirir.

BİLGİLENDİRMEYİ VE EĞİTMEYİ HEDEFLEYİN

Önde gelen bir yararlı bilgi kaynağı olursanız, tüketiciler bankanızı sosyal medyada takip etmeye daha isteklidir. Para yönetimi ipuçlarını paylaşın veya bankacılık güvenliği uygulamaları hakkında bilgi verin. Ayrıca farkındalık kampanyalarına da katılabilir ( Instagram’da #KeepHawaiiCooking kampanyasını yerel restoranları desteklemek için ön saflardaki çalışanlara hediye kartları ve yemekler sağlayarak başlatan Merkez Pasifik Bankası gibi ) ve finansal hizmetler sektörünü etkileyen sosyal medya sohbetlerine daha fazla katılabilirsiniz.

Başarılı Bir Sosyal Medya Bankacılığı Stratejisini Sürdürmek

Sosyal medyada ilgi çekici, duyarlı ve bilgilendirici bir bankacılık markası yaratmak, özellikle tüketici güveni düşükse bir gecede gerçekleşmez. Ancak tüketiciyi ilk sıraya koyan bir sosyal medya stratejisi oluşturmak ve uygulamak önemlidir. Şeffaflık göstermek, geri bildirimlere yanıt vermek ve tüketicilerin Twitter, Facebook ve diğer sosyal platformlarda söylediklerini dinlemek, daha iyi bir müşteri deneyimi ve bankanızla ilgili bilgileri potansiyel müşterilere duyuran daha sadık müşteriler yaratmak için hayati önem taşır.