Doktor Ajansı

Bir çok sağlık çalışanı veya doktorlar ajans hizmetlerini almak için doktor ajansı olarak aramalar yapmaktadır. Halbuki buradaki kastı doktorlar ve sağlık çalışanlarının dilinden anlayan sağlık iletişimi yapan ajanslardır. Genelde yoğunluklarından hızlı çözüm alma düşüncesi ile başvurulan bu arama yöntemi aslında doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü asıl arama yapılmak istenilen sağlık iletişimi ajansı olarak arama yapılmalıdır. Çünkü doktor ajansı bir kavram literatürde yer almaktadır. Sağlık alanına yoğunlaşan veya bu alanda tecrübeli iletişim ekibine sahip olan ajanslara sağlık iletişim ajansı denmektedir.

Bu ajansların diğerlerinden farklı insan sağlığına doğrudan hizmet veren ve bir çok yasakların olduğu bu sektörde doğru iletişim faaliyetlerini ortaya çıkmasını sağlamaktır. Böylece insanlara doğru bilgilerin ulaşmasını sağlamaktadırlar.

Doktor ajansı , hemşire ajansı veya hastahane ajansı gibi kavramların aranması ve bu kavramlar ile pazarlama yapılması bile aslında doğru değildir. Sağlık alanında yer alan bu kişiler özellikle günümüzde dijital pazarlamanın da genişlemesi ile hizmet alacakları ajans arayışlarını arama motorlarından yaptıklarından bu kelime öbeklerini kullanmaktadırlar. Bu da bu iş ile alakası olmayan kişi ve kurumların karşımıza çıkmasına sebep olmaktadır. Peki bu durumda sağlık iletişim ajansı ne iş yapar ?

 

Sağlık İletişim Ajansı

 

Sağlık iletişim ajansları; aslında bildiğimiz ajansların yapabildiği tüm hizmetleri yapabilen fakat sırf sağlık alanına yoğunlaşan ekiplerdir. Bu hizmetler 360 derece iletişim çatısı altında tasarımsal çalışmalardan , dijital pazarlama çalışmalarına , prodüksiyondan , halkla ilişkiler çalışmalarına kadar çok geniş alanda hizmet vermektedir. Hizmetleri de sağlık alanına yoğunlaştırdığında sağlık iletişim ajansı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ağırlıklı ilaç ve hastahaneler ile çalışan bu ajanslar günümüzde doktorların da özellikle dijital pazarlamaya ağırlık vermesiyle doktorlar ile bireysel çalışmaya da başlamıştır. Doktorlar bireysel olarak yurt dışı çalışmalarına yoğunlaşırken ajans maliyetlerini eskiden karşılamıyorlardı fakat dijitalin de gelişmesi ile artık bu maliyetleri karşılayabiliyorlar. Fakat bu durum alanında yetkin olmayan kişilerin de piyasaya çıkıp bu alanda hizmet vermelerine sebep olmaktadır.