Doktor Sosyal Medya

Günümüz doktorları özellikle yeni mezun doktorlarımız sosyal medyanın sayesinde hızla yeni hedef kitlelere ulaşarak popülaritelerini arttırmak istemektedirler. Fakat reklam yasakları ve sağlık iletişimin kendine has kuralları karşılarına çıktıklarında çok ciddi cezai yaptırımlar ile karşılaşmaktadırlar. Bundan dolayı da hem rakiplerini takip etmek için hem de analizler yapmak için doktor sosyal medya arama hacmini kullanmaktadırlar.

 

Sağlık turizminin ağırlıkta olduğu saç ekimi , plastik cerrahi , diş ve göz gibi alanlardaki doktorlar popülaritelerini arttırmak için sosyal medyayı aktif kullanmak istemektedirler. Yurt dışından daha rahat çalışmalar yapabilseler bile ülkemizde sağlık alanında bir çok yasak olduğundan dolayı aynı yaklaşımları ülkemizde yapamıyorlar. Bundan dolayı da hedef kitle ayrımını ve dijital yönetimsel süreçleri doğru yönetemiyorlar.

 

Bu yönetimsel sıkıntının başında içerik oluşturma ve süreç yönetimi olsa da asıl genel uzmanlık sağlık iletişimi olmaktadır. Aslında sağlık iletişimin genel çalışmaları burada da geçerlidir sadece mecranın kendi kuralları ile harmanlanmıştır. Bundan dolayı özellikle kendi muayenesi olan sağlık çalışanlarımıza alanında uzman sağlık iletişimi ajansları çalışmalarını önermekteyiz. Çünkü diğer kuruluşlar kendi bünyelerinde böyle bölümler kurabilmektedir fakat bireysel doktorlarımız bir çok şey ile kendileri ilgilendiklerinden dolayı özellikle iletişim çalışmalarında uzmanlara ihtiyaç duymaktadırlar.