Doktor Sosyal Medya

Doktorların veya özellikle sağlık çalışanların internette aradıkları kelimelerin başında doktor sosyal medya gelmektedir. Çünkü doktorlar günümüzde sosyal medya ile kendilerini duyurmak istemektedirler. Fakat burada önemli olan doktorlarımız için doğru bir sosyal medya yönetiminden ziyade doğru bir dijital pazarlama yönetimidir. Çünkü sosyal medya yönetimi ile doktorlarımız belirli bir hedef kitleye ulaşabilmektedirler. Burada istedikleri hedef kitleyi ve yapabildikleri operasyonları iyi belirlemeleri gerekmektedir.

 

Doktorlar sosyal medyayı nasıl kullanmalıdırlar ?

 

Günümüzde doktorlarımız popüler olmak için sosyal medya kullanmaktadırlar. Halbuki bilinirliği arttırmak ve doğru hedef kitleye ulaşmak sadece popüler olmak ile olmamaktadır. Burada mecraları doğru yönetmek ve doğru kişilere dokunmak gerekmektedir. Özellikle estetik doktorları instagram üzerinden bilinirliklerini arttırmakta ve bunu gören diğer doktorlar da aynı çalışmaları yapmaya çalışmaktadır. Halbuki burada önemli olan doktorların yapabildikleri ve mecranın buradaki uyumudur. Estetik doktorları görsel çalışmaları ön plana çıkaran işlemler yapabilmektedir. Bunun yanında bir kalp doktorun yaptığı işlemleri ön plana çıkarması popüler olmasından ziyade insanlar tarafından anti pati ile karşılanmasına bile sebep olmaktadır.

En önemlisi de doktorların yansıtmak istedikleri imaj ve hedef kitlelerine vermek istedikleri mesajdır. Görselliği ön plana çıkarmayan bir işlem yapıyor olsanız bile bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Burada yansıtmak istediğiniz imaj oldukça önemlidir.

 

Doktorlar dijital pazarlama çalışmalarını nasıl yapmalıdır ?

 

Doktorlarımız özellikle dijital pazarlama çalışmalarını sadece sosyal medya zannetmektedir. Sosyal medyayı da sadece instagram olarak algılamaktadırlar. Halbuki instagram sadece sosyal medya değildir. Sosyal medya da sadece dijital pazarlama değildir.

Dijital pazarlama içerisinde seo yönetiminden dijital pr çalışmalarına adwords yönetiminden içerik pazarlamasına kadar geniş bir alanı kapsamaktadır. Burada bir çok marka ve kurum için çalışma yapmak kolay iken özellikle sağlık alanında markalar veya doktorlar ile çalışırken bir çok önemli konu karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki sağlık alanında nihai tüketiciye doğrudan reklamın yasak olmasıdır. Bir çok doktorumuz instagram üzerinden doğrudan reklam vermektedir. Halbuki bu yasaktır. Google kanadında adwords reklamı ile doğrudan nihai tüketiciye reklam vermektedir. Bu da yasaktır. Eğer bunları bilmeyen birileri ile çalışıyor iseniz zaten sizlere kazançtan çok zarar getirmektedirler.

Sağlık kuruluşlarında veya doktorlarda alanında uzman ajanslar ile çalışmanızı öneririz. Özellikle kadrosunda sağlık iletişimi kökenli olanlar sizleri bu konularda daha rahat yönlendirebilirler. Böylece hem işinizi yapmış olacaksınız hem de ceza yeme durumlarını da göz ardı etmiş olacaksınız.

Doktorlar veya sağlık markaları özellikle dijital pazarlamada içerik pazarlaması yapmalıdırlar. Böylece doğrudan ceza yeme durumlarının yanı sıra bilinirliklerini de arttırmış olacaklardır. Aslında pazarlama yazıldığına bakmayın bir yandan da halkı bilinçlendirici çalışmalar yapmaktadırlar. Çünkü internet üzerinde hastalıklar veya işlemler hakkında bir çok yalan yanlış bilgi yer almaktadır. Sağlık kuruluşlarının burada yapacakları bilgilendirici içerikler kamuoyunu da bilgilendirerek aslında bilgi karmaşasının önüne geçmiş olmaktadırlar.

 

Sağlık İletişim Ajanslarının avantajları ?

 

Sağlık iletişim ajanslarının diğer ajanslardan farklı olarak içerisindeki sağlık kökenli personelleri ile sağlık markalarına veya doktorlarına daha iyi hizmet verebilmektedirler. Sağlık alanı aslında tüm bireyleri ilgilendiren bir alandır. Bu yüzden yapılan iletişim çalışmaları da ekstra hassasiyet gerektirmektedir. Tüm bunların da yanında nihai tüketiciye doğrudan reklam yapma yasağı ile de bu durum iyice ciddileşmektedir.

Bunlardan dolayı sağlık iletişim ajansları özellikle sağlık markalarının elini kuvvetlendirmektedir. En önemli avantajlarından birinin bu olmasının yanı sıra bu ajansların içerik desteğidir. Çünkü özellikle doktorlar bireysel çalışmaktadır. Bu çalışma koşullarında ekstra içerik üretmek veya görünür olma çalışmaları yapmak onlar için zaman kaybıdır. Bu ajanslar doktorların bu yükünü alarak onlara ekstra zaman kazandırmaktadır.

Bu çalışmalar doktorların ekstra hasta bakmasına değil aksine hastalarına daha fazla ve kaliteli zaman ayırmasına sebep olmaktadır.