Doktorlar ve Sosyal Medya

Günümüzün yükselen dinamiği sosyal medya, her kesimden kullanıcıyı bünyesinde barındırmaktadır. Son zamanlarda doktorlar da sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. Doktorların sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmasında sosyal medyanın pek çok avantajlı yapısı neden olmaktadır.

Sosyal medya, her yaştan ve her kesimden insanın yer aldığı çok geniş bir platformdur. Sosyal medya doğru kullanıldığı takdirde istenilen hedef kitleye ulaşmak kolay olabilmektedir. Toplumda sağlıkla alakalı ihtiyaç ve istek her geçen zaman gün yüzüne çıkmaktadır. Doktorlar da bunun farkında olduğundan topluma daha kolay ulaşabilecekleri, sosyal medya kanalına yönelim göstermektedirler.

Doktorlar, sosyal medyada uzman oldukları alan ile ilgili toplumu aydınlatarak ön plana çıkmaya başlamışlardır. Özellikle salgın hastalıkların yayıldığı bu dönemlerde kitle doktorları daha yoğun bir ilgiyle takip etmektedir. Doktorların tavsiyelerini dikkate almaya başlamışlar ve hayatlarını ona göre değiştirip şekillendirmeye başlamışlardır. Bu anlamda doktorların sosyal medya aracılığı ile toplum ile yakından teması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca doktorlar toplumda güvenilen kişiler olarak göze çarpmaktadır. Bu güven meselesinden dolayı ilaç firmaları, cilt bakım firmaları vb. firmalar doktorlar vasıtasıyla sosyal medya kanallarından reklamlarını yapmaya başlamışlardır. Bu reklamı ya doktor kendi sosyal medya kanallarından ya da firmanın sosyal medyasına konuk olarak yapmaktadır. Toplumda güveni tam teşkil etmek için ürünü kullandığını ve faydasını gördüğünü belirten doktorlar olabilmektedir. Bahsedilen ürünü, gerçekten doktorun kullanıp kullanmadığı veya gerçekten işe yaradığı bir tartışma konusudur. Sağlık gibi ciddi bir alanda, bu anlamda doktorların etik ilkelerden ödün vermemesi önemlilik teşkil etmektedir.

Bahsettiğimiz şekilde günümüzde her kesimin odak noktası haline gelmiş sosyal medya platformu, doktorların da ilgisini çekmiştir. Sosyal medya yoluyla doğrudan kitleye kendilerini daha rahat ve kolay bir şekilde tanıtma avantajı bulmuşlardır.