Eczane Reklam

Eczaneler artan rekabet şartları ve değişen Pazar koşullarından dolayı reklam çalışmalarına ağırlık vermeye başlamışlardır. Eskiden sadece mahallerde olan ve tek tük karşımıza çıkan eczaneler şimdi avm lerin yanı sıra mahallerde bir den fazla olarak karşımıza çıkmaktadır. Hal böle olunca eczaneler de kendilerini rakiplerinden ön plana çıkarmaya çalışmaktadır. Fakat sağlık alanında bir çok kuruluşta olduğu gibi eczanelerde de reklam yasakları karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden zaten eczaneler ağırlıklı eczane reklam arama hacmini kullanmaktadırlar.

 

Fakat burada eczacılarımızı ve tüketicilerimizi iyi bilinçlendirmek gerekmektedir. Her tanıtıcı materyal veya yapılan raf düzenleme çalışmaları reklam değildir. Genelde karşımıza çıkan ve sıkça karıştırılan bu durum arama hacimlerine de yansımaktadır.

 

Eczacıların tabela yapımından , raf düzenlerine , iç mimari çalışmalarından , stand çalışmalarına kadar tanıtım malzemeleri reklam olarak algılanmaktadır ve arama hacmi olarak bunlar kullanılmaktadır. Halbuki bu ürünler ayrı bir uzmanlık ve üretim gerekmektedir. Bu durum tabela imalatçısını da reklam ajansı yapmaktadır. Halbuki her ikisi de ayrı bir uzmanlık alanıdır.

 

Bunun yanında eczacılarımızın kapalı devre pazarlama altında kendi kongre veya toplantılarında yapacakları sunumları veya tanıtım materyalleri için de reklam ajansı arayışına girmektedirler. Halbuki bu da normal bir reklam ajansının değil sağlık iletişiminde uzman bir ajansın veya medikal ajansın alanına girmektedir.

 

Bundan dolayı reklam arama hacmi özellikle sağlık alanında oldukça dikkat edilmesi ve doğru bilgilendirilmesi gereken bir alandır.