Eczanelerin Sosyal Medya Kullanırken Dikkat Etmesi Gerekenler

Eczaneler ve eczane çalışanları artan rekabet şartlarında danışanları ile daha etkili iletişim kurmak için tüm iletişim mecraları kullanmaktadırlar. Bunların başında da teknolojinin gelişmesiyle beraber sosyal medya gelmektedir.

 

Sosyal medya sayesinde danışanlarına önceden bilgilendirme yapabilen eczaneler , rekabet şartlarında da ön plana çıkmaya çalışmaktadırlar. Fakat bu çalışmalarını yapar iken bir çok yanlış çalışmaları da hayata geçirmektedirler. Bundan dolayı eczanelerin sosyal medya kullanırken dikkat etmesi gerekenler vardır.

 

Bunların başında reklam yasağı gelmektedir. Eczacıların sosyal medya üzerinden satış yapması , satışa özendirmesi veya reklam vermesi kesinlikle yasaktır. Çünkü toplum sağlığını yanıltıcı çalışmalar hayata geçebilmektedir.

 

İlaç tanıtımı yapmak kesinlikle yasaktır. İlaçların yani Sağlık Bakanlığı onayı olan ürünlerin nihai tüketiciye tanıtımı yapmak yasak olduğundan her türlü mecrada buna sosyal medyada dahil tanıtımı yapılması yasaktır.

 

Oluşturulan içeriklerin toplum sağlığına katkısı olan bilinç seviyesini arttıracak düzeyde olmalıdır. Verilen bilgilerin kaynağının belli olması gerekmektedir. Oluşturulan içeriklerin dahi reklamı verilmemelidir.

 

Hashtag kullanımı olan sosyal mecralarda hashtag kullanımları dahi bilinçlendirici düzeyde olmalı marka ismi veya ilaç ismine yer verilmemelidir.

 

Eczane sosyal medya hesapları bireysel sosyal medya hesabı yerine daha kurumsal toplumu bilinçlendirici düzeyde yönetilmelidir. Eczacıların veya danışanlarının katıldıkları etkinlikler dahi nihai tüketiciler ile paylaşılırken dikkat edilmelidir. Her hangi bir ilaç şirketi temsilcisi ile yapılan paylaşımlar bile nihai tüketicileri etkileyebilmektedir.