Gerilla Pazarlama Nedir Ve Nasıl yapılır?

Gerilla Pazarlama, geleneksel olmanın dışında kreatif fikirler üreterek markayı potansiyel müşterilerin zihnine en hızlı ve kısa yoldan enjekte etmeye yarayan yöntemdir. Gerilla Pazarlama yönteminde  ana amaç markaların reklamlarını minimum maliyet ile maksimum gelir ve müşteri elde etmektir. Geleneksel pazarlama yöntemleri yüksek bütçeler veya yoğun mesai gerektirirken, Gerilla Pazarlama bunların aksine düşük maliyet, yaratıcılık ve yüksek enerjiye ihtiyaç duyar.

Gerilla Pazarlama’nın amaçlarından bazıları ise şunlardır; Halk arasında konuşulmak, sosyal medya platformlarında viral olmak, müşterilerin hiç beklemediği zamanda ve yerlerde karşılarına çıkarak şaşkınlıklarını çevreleri ile paylaşarak bilinirliği ve marka ismini yaymak.

Gerilla Pazarlama’nın nasıl yapıldığına bakılacak olur ise, Gerilla Pazarlama bahsedildiği üzere geleneksel yöntemlerin dışında, kreatif düşünce ve hayal gücü ile ortaya çıkmaktadır. Zihinde kalıcılığı sağlayabilmek için akıllara gelmeyecek ortamlarda ve şekillerde yapılarak görenlerin ‘’vay canına’’ diyecekleri ve hafızalarında iz bırakacakları çalışmalardır.

Örneğin resimde görüldüğü üzere bir saat markası’nın otobüsün içindeki tutma yerlerine uyguladığı yaratıcı reklam ile yolcular saatleri kollarına gerçekten takmış gibi gözüküyor ve bu sayede markaya karşı ilgileri oluşuyor. Son yıllarda büyük firmaların da düşük maliyeti sebebiyle Gerilla Pazarlama yöntemine sıkça başvurduklarını görmekteyiz.

Gerilla ile ilgili bahsedeceğimiz son örnek ise şüphesiz Mcdonalds’ın yaya bir yaya geçidini patates kızartması şeklinde boyaması olacak. Karşıdan karşıya geçmek isteyen insanlar Mcdonald’s patatesinin üzerinde yürüdüklerini farkettiklerinde şaşkınlıkla izlediler. Bu basit görünen ama çok zekice hazırlanmış gerilla Mcdonalds’ı uzun süre akıllarda bırakmaya yetecektir.