Google Reklam İstanbul

Google reklam İstanbul sektöründen bahsetmeden önce reklamın ne olduğuna değinmek gerekmektedir. Şirketler, ajanslar, büyük veyahut küçük işletmeler ve daha birçok sektörde büyük bir kitleden kendini haberdar etmek için tanıtım yapmaktadır.

Bu tanıtımlara ise reklam denilmektedir. Reklamlar sayesinde insanlar daha önce bilgi sahibi olmadığı işletmeleri sosyal medya aracılığıyla görebilmekte olup kendilerine yakın hissettiği işletmeye katkıda bulunabilmektedir.

Reklam Sektöründeki Değişimler

Google reklam İstanbul bölgesinde gün geçtikçe iş sahiplerinin daha çok kullanmaya başladığı bir optimizasyon görevindedir. İnsanlar günümüzde kısa yoldan bir bilgiye ulaşmak için Google üzerinden arama motoru optimizasyonu kullanmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda istedikleri veya istemedikleri her bilgiye ulaşabilmektedirler. Google üzerinden verilen insanlara ulaşmak için verilen reklamlar ise işyerlerinin en çok bütçe ayırdığı kanal olmaktadır.

Bu kanal üzerinde günümüzde 1 milyondan fazla kullanıcı yer almaktadır. Online pazarlamanın en büyük kanalı olan Google reklamlar üzerinden çoğu büyük siteye (YouTube) dahil reklam verilebilmektedir. Sosyal medyaya günümüzde hemen hemen herkes ulaşabildiği için bu tür reklamlar ile işletmenizi destekleyebilirsiniz. Böylelikle kar oranınızı arttırabilir ve telefonunuzun daha çok aranmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Pandemi Sürecinin Reklam Sektörüne Etkileri

Google reklam İstanbul ve belirli büyük şehirlerde işletmelerin kilit noktası haline gelmiştir. Pandemi sebebiyle kapatılan işletmeler veyahut sokağa çıkma yasakları insanların evlerinden daha çok alışveriş yapmasına olanak sağlamıştır. Bu tüketim açlığı ile insanlar herhangi bir sitede gördüğü reklama dahi şans verebilmeye başlamıştır. Bu tüketim çılgınlığının yanında insanlar internet üzerinden her ihtiyaçlarını karşılayabildiği için dijital dünyada daha fazla zaman geçirmeye başlamıştır.

Büyük şirketler ise burada rekabetçi bir strateji izleyerek reklamlara tonlarca bütçeler ayırarak çok daha fazla insana ulaşmayı hedeflemiştir. Pandemi sürecinde ‘nerede satılır’ ve ‘stok’ kelimelerinde %7000 artış olması bu yatırımların ana etkeni halindedir. Dijital kanallardan da insanların oldukça araştırma yaptığını gören büyük ve küçük işletmeler Google üzerinden verilen reklamları araştırmaya başlamıştır. Google reklam ajansları İstanbul bölgesinde bu işletmelere de bilgi akışı sağlamaktadır.

Google reklam İstanbul Google Üzerinden Nasıl Reklam Verilir

Google reklam İstanbul bölgesinde büyük işletmelerin oldukça sık tercih ettiği bir dijital kanaldır. Peki bu işletmeler nasıl Google üzerinden reklam vermektedir bunu anlatalım. Google üzerinden küçük veya büyük bir işletme olsanız da istediğiniz maliyette reklam verebilmektesiniz. Bu konuda Google işletmecilere herhangi bir sınır koymamaktadır. Reklamlarınızı inceleyen kişiler tarafından ücretlendirilir, incelenmemesi halinde de herhangi bir maddi kayıp yaşamazsınız.

Bu ödemeler ise banka kartınız üzerinden veyahut kredi kartınız üzerinden gerçekleşmektedir. Bu ödemeleri ise istediğiniz aralıkta gerçekleştirebilmektesiniz. Otomatik ödemede ise oluşturacağınız reklam hesabı üzerinden borçlandırılmaktadır. Reklamlarınız ise belirlediğiniz miktara göre yayınlanmakta olup kitle sayısına göre de yayın süresi değişiklik göstermektedir.

Kalite Puanı Neyi İfade Eder

Google reklam İstanbul ve nice şehirlerdeki işletmeler için kalite puanını beraberinde getirmektedir. Google vereceğiniz reklam üzerinden size belirli anahtar kelimeleri seçmenizi ister. Bu seçtiğiniz anahtar kelimeler için belirli kalite puanları devreye girmektedir. Reklamınıza direkt tıklanmadan alacağınız ücret kalite puanı ile doğrudan alakalıdır. Burada da 3 temel kural bulunmaktadır. Beklenen izlenme oranları, açılış deneyimi ve reklamla doğrudan alaka düzeyinizdir.

Beklenen izlenme oranları geçmişte eğer reklam verdiyseniz bu reklamların tıklanmasının incelenmesiyle ilgilidir. Bu incelenmeden sonra yeni reklamlarınızın ne kadar tıklanacağına dair varsayımlarda bulunulur. Açılış deneyimi ise vereceğiniz reklamın anahtar kelimelerle ne kadar uyumluğu olduğunu göstermektedir.

Reklam Hedefleri

Google reklam İstanbul ve birçok şehirde reklam hedeflerine ağırlık vermektedir. Reklam verilmeden önce belirli planlar yapılır ve belirli hedeflere yoğunlaşılır. Örneğin reklamı özgün hale getirmek, kullanıcılara kısa ve net bilgiler vermek, yeni müşteriler için bağlılığı sağlamak yegâne reklam hedeflerindendir. Hedef pazarınızı oluşturmak, bu hedef pazardaki rakipleri incelemek de reklam için gerekli şartları içermektedir.

Yeni açılan bir işletmeyseniz bu işletme için çok uçuk fiyatlarda reklam vermenize gerek olmamaktadır. Aynı zamanda Seo ile de reklam verebilmektesiniz. Sadece fark ise Google reklam üzerinden daha hızlı bir şekilde bir kitleye ulaşabilmektesiniz. Google adsense ise web sitesine sahipseniz burada yayınlayacak olan reklamlardan alacağınız ücreti temsil etmektedir.

Google Üzerinden 7 Adımla Reklam Vermek

Google reklam İstanbul ajanslarını değerlendirmek istemiyorsanız evde kendiniz de reklam verebilirsiniz. Bunun için belirlenen 7 kuralı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Öncelikle bir Google hesabı oluşturmalısınız, eğer bir hesabınız varsa bu hesabı da değerlendirebilirsiniz. Anahtar kelimeleri de seçtikten sonra kampanyanız için ayarlarınızı yapılandırmanız gerekmektedir.

Reklam metninizi oluşturduktan sonra uzantılarınızı da tamamlamalısınız. Dönüşüm kodları da yerleştirdikten sonra en son faturalandırma ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir. Bu 7 adım sayesinde bir ajansa bağlı olmadan da kendiniz reklam verebilmektesiniz. İstanbul Google reklam ağında da bu işlemi büyük şirketler yerine ajanlar gerçekleştirmektedir.

Sem Nedir

Google reklam İstanbul ağında bir de sem bulunmaktadır. Sem ise paylaştığınız reklamlar yoluyla bu web sitelerinin izlenme oranlarının arttırılmasına yardım eden bir reklam optimizasyonudur. Aynı şekilde Seo da arama motoru kavramı ile iç içe olan bir optimizasyondur. Sem çalışmaları marka bilinirliğini de arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Sosyal medyalarda verilecek olan bu reklamlarda Sem ile çalışma sağlanabilmektedir. Sem uzmanını bünyeniz dahiline alabilecek büyük çaplı bir şirkete sahipseniz web sitesi çalışmalarınızı bu uzman takip ederek sizi doğru sonuçlara götürmelidir.

Bu sem uzmanlarına ise reklam ajansları sayesinde ulaşabilirsiniz. Maksimum verim alma konusunda uzman bilgisi her zaman sizi yukarıya doğru taşıyacaktır. Sem kısa vadede kar oranını arttırırken seo daha uzun vadede sizi güzel sonuçlara götürmektedir.  Potansiyel müşterilere ulaşmak her zaman belirli bir bütçeyi de beraberinde getirmektedir. Lakin reklamlar sayesinde kazanılan para çoğu zaman katlanarak geri dönmektedir.