İlaç Sektöründe Değer Odaklı İçerik Oluşturmak

İlaç sektöründe değer odaklı içerik oluşturmak en önemli maddelerden biridir. Değer önerisi hiçbir endüstride ilaçlardaki kadar karmaşık değildir. Şirketler, bir farmasötik ürünün neler sunması gerektiğini ve neden rakiplerinden üstün olduğunu açık, özlü terimlerle açıklayan ikna edici değer önerileri ile sağlık hizmeti sağlayıcılarını, ödeme yapanları ve hastaları hedeflemelidir. Segmente göre değişebilen “doğru” değer önerisini bulmak, bir pazarlama ekibinin klinik araştırmalarla ilgili verilere sahip olmasından çok önce başlar. Ve kazanan bir değer önerisi lansmanda bitmiyor. Bir ürünün yaşam döngüsü boyunca, değer önerisi, olgunlaştıkça ve yeni rekabetle karşı karşıya kaldıkça gelişmeli ve aynı zamanda ürünün temel konumlamasına sadık kalmalıdır.

İlaç Şirketlerinin Güçlü Değer Önerileri Geliştirmesinin Aciliyeti Nedir?

İlaç sektöründe değer odaklı içerik oluşturmak küçülen pazarda kalıcı yer edinebilmek için önemlidir. Güçlü bir değer önerisine sahip olmayı inanılmaz derecede önemli kılan bir dizi trend var. Yeni moleküler varlıkların sayısı durgunlaştı, bu nedenle endüstri daha küçük bir sıralı marka alt kümesine güveniyor ve şirketler piyasaya sürdükleri markalarda başarılı olmak zorunda. Diğer bir önemli eğilim, ilaç şirketlerinin daha küçük bir hasta tipi alt kümesiyle daha incelikli endikasyonlar peşinde koşmasıdır – bu hastalara, sağlayıcılara ve ödeme yapanlara hitap etmek için güçlü bir değer teklifine sahip olmaları gerekir. Seyirci de her zamankinden daha şüpheci – çok yoğun bir şekilde pazarlandılar ve rezonansa girmeyen veya iyi desteklenmeyen iddialara karşı sertleştiler. Müşterilerinizle alakalı güçlü bir değer teklifine ihtiyacınız var ve bu güçlü verilere ve gerçekten aşmak için güçlü bir mantığa dayanıyor. İlaç sektöründe değer odaklı içerik oluşturmak oldukça ayrıntılı incelenmesi gereken bir konudur.

Değer Önermeleri Beş Veya 10 Yıl Öncekinden Nasıl Farklıdır?

İlaç sektöründe değer odaklı içerik oluşturmak zaman içinde değişen hedefler barındırmaktadır. O zaman her şey klinik değerle ilgiliydi. Bugün değeri daha geniş bir şekilde tanımlamanız gerekiyor. Hekimlerin uygulama becerilerini geliştirmeniz ve ödeyenler için ekonomik açıdan mantıklı olmasını sağlamanız gerekir. Değer önerisinin, ürünün her bir paydaşın ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını ifade etmesi gerekir. Diğer bir şey de, doktorların arkasında güçlü kanıtlar olmayan bir değer önermesine inanmayacaklarıdır. Klinik veriler ve deneyimlerle iyi desteklenmeyen bir sözü ifade etmeye çalışırsanız, başarılı olmak için mücadele edersiniz.

Bir Değer Teklifi Geliştirmenin En Zor Yanı Nedir?

İlaç sektöründe değer odaklı içerik oluşturmak kendi içinde büyük zorluklar barındırmaktadır. En büyük sorun, güçlü bir değer payını desteklemek için klinik ve sağlık-ekonomik verileri oluşturmaktır. Şirketler, onu destekleyecek kanıta sahip değillerse, güçlü, benzersiz bir değer önerisine sahip bir varlık geliştirmek için mücadele edebilir. Değer teklifinizin temel unsuru, rakiplerin sahip olmadığı bir şey olmalıdır, bu da genellikle daha riskli klinik deneyler anlamına gelir. Bu, ek risk içeren doğrulanmamış bir yolda ilerlemek anlamına gelebilir – şirketler düşük riskli bir geliştirme yaklaşımı benimseme eğilimindedir, ancak bu onlara farklılaştırılmış bir değer önerisi için kanıt sağlamaz.

Pazarlamacılar Nasıl Daha Güçlü Bir Değer Teklifi Oluşturabilir?

İlaç sektöründe değer odaklı içerik oluşturmak için pazarlamacılar oldukça yoğun çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Geçmişte, pazarlamacılar kendilerine verilen verilere takılıp kalmışlardı. İyi bir pazarlama organizasyonu, müşterilere ikna edici bir vaat oluşturmak için kendilerine verilen verilerle ilgilenir. Bununla birlikte, büyük pazarlama organizasyonları, ürün geliştirmenin önceki aşamalarında Ar-Ge ile çalışır ve ürün geliştirme aşamasındayken güçlü, farklılaştırılmış bir değer desteğini destekleyen bir ürün profili tasarlar.

Bir Ürün Olgunlaştıkça Değer Önerisini Değiştirmek Ne Kadar Önemlidir?

İlaç sektöründe değer odaklı içerik oluşturmak pazar payı kazanımı için zaman içinde farklılaşmalıdır. Değer önerinizi ilacınızın yaşam döngüsü boyunca geliştirmek çok önemlidir. Başlangıçta değer teklifinin en güçlü olduğu segmentlere odaklanabilirsiniz, ancak farklı segmentlere geçebilmeniz gerekir. Ek olarak, müşteri ihtiyaçlarının nasıl değişeceğini de tahmin etmeniz gerekir. Buradaki zorluk, ürün geliştirme kararları lansmandan yıllar önce alındığında değer teklifinin nasıl değişmesi ve gelişmesi gerektiğini tahmin etmektir.

Şirketler Bunu Nasıl Yapabilir?

İlaç sektöründe değer odaklı içerik oluşturmak oldukça uzun bir süreç boyunca hazırlanmayı gerektirir. Faz III klinik deneyler sırasında ilacın tüm yaşam döngüsü boyunca işe yarayacak kanıt geliştirmek zordur. Bu nedenle, ürünü yaşam döngüsü boyunca desteklemek için gereken verilere sahip olduğunuzdan emin olmak için markaya yatırım yapmaya devam etmek önemlidir. Araştırma çalışmalarına bakmaya ve lansmandan sonra değer teklifini desteklediğinizden ve güçlendirdiğinizden emin olmanız gerekir.