İlaç Sektöründe Potansiyel Müşteriler Oluşturma

İlaç sektöründe potansiyel müşteriler oluşturma yine teknoloji ile iç içe geçmiş bir kavramdır. İlaç endüstrisi, hastalar için ürün ve hizmetleri iyileştirebilecek yeni teknolojileri benimseme konusunda yavaş davrandı. Geleneksel olarak, doktorlar ve eczacılar gibi aracılar, müşterilerle doğrudan bir diyalog yolunda durmuş, ilaçları müşteri taleplerini gerçekten anlamaktan ve uygun ürünleri sunmaktan bir adım uzakta bırakmıştır. Bu, endüstriyi yıkıcı inovasyona, gözden kaçan segmentleri hedefleyen ve gelişmiş hizmetler veya artan işlevsellik – genellikle daha düşük fiyata – sunarak ana akım müşterilerle bir yer edinmeden ve nihayetinde yerleşik oyuncuların güvenliğini tehdit etmeden önce rekabete açık hale getirdi. İlaç sektöründe potansiyel müşteriler oluşturma için pazarlamanın önemi daha da artmaktadır.

Bağlı Hasta

İlaç sektöründe potansiyel müşteriler oluşturma sürekli tedavi gerektiren hastalar açısından özellikle önem arz etmektedir. Günümüzde hastalar, sağlıklarını ölçmek ve yorumlamak için akredite tıbbi uzmanlara güvenmek zorunda değildir. Çevrimiçi dizinler ve forumlar birçok bilgi sağlar ve kişisel sağlık uygulamaları sağlık ve yaşam tarzı parametrelerini ölçebilir ve sonuçları döndürebilir. Hastalar kendi sağlıkları ile oldukça meşguldür ve sağlık pratisyenlerine bekledikleri tedaviler hakkında bilgi verilir.

Mevcut Konuşmaya Katılın

İlaç sektöründe potansiyel müşteriler oluşturma için en önemli faaliyetlerden biri düzenli iletişimin sağlanmasıdır. Hastalar halihazırda çevrimiçi olarak sağlık konularıyla ilgileniyorlar. Hasta portalları veya çevrimiçi topluluklar, kullanıcıların tedavi seçeneklerini daha iyi anlamak için bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarına olanak tanır. Hastalar, fayda ve farklı ilaçların sakıncaları hakkında aynı durumu yaşayan kişilerle tartışmak için gruplar oluştururlar. Katkıda bulunarak veya izleyerek bu tür topluluklara dahil olmak, ilaç şirketlerinin ürünlerinin algılanmasını tanımlamasına ve hatta belki de artırmasına yardımcı olabilir.

Kendi Kendine İzleme Destek

İlaç sektöründe potansiyel müşteriler oluşturma teknoloji aracılığıyla hastaların takibi için de kullanılabilmektedir. Akıllı telefonlar ve giyilebilir teknolojiler sayesinde hastanın kendi kendine izlemesi kolaylaştırılır. Telefonlardaki ve giyilebilir cihazlardaki sensörler, hayati değerler, uyku düzenleri ve egzersiz seviyeleri gibi şeylerin doğru şekilde ölçülmesini sağlar. Örneğin iHealth, Fitbit ile bağlantı kurarak nabız ve kan basıncı gibi hayati değerleri takip eder. Diğer uygulamalar, kullanıcıların durumlarını değerlendirmelerine yardımcı olmak için yapay zeka destekli karar destek teknolojisini kullanan hasta tarafından bildirilen bilgilerin yorumlanmasına izin verir. İlaç şirketleri, marka algılarını ve bağlılığını artırmanın bir yolu olarak kendi kendini izlemeyi desteklemeye çalıştı. Sanofi IBGStar, bir akıllı telefon uygulamasıyla entegre olarak hastaların ölçüm yapmasına ve sonuçları analiz etmesine yardımcı olan bir kan şekeri ölçüm cihazıdır. Ürün, durumlarını etkili bir şekilde izlemek için önceden elle yazılmış notlar tutmak zorunda kalan diyabet hastalarına değer sağlar. Etkili çözümlerin sağladığı değer, ilaç markasını güvenilir bir danışman olarak konumlandırarak, yalnızca fiyatla rekabet eden rakip markaların üzerine çıkmasını sağlar. Bu ve benzeri teknoloji destekli uygulamalar ilaç sektöründe potansiyel müşteriler oluşturma hedefi olan firmalar için neredeyse vazgeçilmez hale gelmiştir.

Kişiselleştirilmiş Tedaviler Oluşturun

İlaç sektöründe potansiyel müşteriler oluşturma genellikle hastaların kendilerini özel hissetmesinin sağlanması ile daha mümkün olmaktadır. Geleneksel olarak, farmasötikler, hastalıkları tedavi etmek için ilaçlar sağlayan tıbbi bir yaklaşım benimsemiştir. Şirketler artık hastayı ilaç üretiminde göz önünde bulundurarak hasta merkezli bir bakış açısına sahip olmaya başlıyor. Eczanede kişiye özel dozajlar için 3 boyutlu baskı haplarına teknolojiler geliştiriliyor. Haplar ayrıca müşteri tarafından farklı şekillerde oluşturulabilir, örneğin daha uzun salınımlı emilim için üçgen şekiller veya tabletlerini yutmakta zorlanan kişiler için daha kolay şekiller. Bir ürün belirli depresyon türlerine sahip insanlar için geliştirilen hap, yutulduğunda bir sinyal yayar. Hastanın destek grubunun seçilmiş üyeleri, hastanın ilaç planını doğru bir şekilde takip etmesini sağlayabilir. İlaç şirketleri, hasta merkezli bir bakış açısıyla, bağlı müşterilerin taleplerini karşılayan yenilikçi tedaviler geliştirmek için teknolojiyi kullanabilir. İlaç sektöründe potansiyel müşteriler oluşturma konusunda en büyük etken teknoloji haline gelmiştir.