İlaç Sosyal Medya

İlaç sektörü artan rekabetten dolayı hedef kitlesine ulaşmak için yeni mecra arayışlarına girmektedir. Bunda da günümüzde en popüler olan mecralardan olan sosyal medyayı kullanarak yapmak istemektedirler. Fakat sosyal medya da nihai tüketicilerin en fazla kullandığı mecralardan olduğundan karşılarına bir çok engel çıkmaktadır. Bundan dolayı da bu süreci araştırmak amacı ile ilaç sosyal medya arama hacmini oldukça kullanmaktadırlar.

Bu noktaya gelene kadar ilaçlar hakkında nihai tüketiciye yönelik bir çok tanıtıcı ve reklam çalışmalarının yasak olduğunu hatırlatmak isteriz. Bundan dolayı da sosyal medya oldukça dikkat edilmesi gereken bir mecradır. Genelde kurumsal olarak sadece ilaç firmalarının genel bilgileri verilen bu hesaplarda halen bir çok yasak da göz ardı edilmektedir. Bu konuda ilaç firmaları dikkat etmelidir.

Bunların da yanında kapalı devre pazarlama altında kendi özel kitlelerine özgü olarak sosyal medya uygulamaları yapan ve burada tanıtım faaliyetleri yapan ilaç firmaları da günümüzde karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medyanın gücünü firmalar fark etse de özellikle ülkemizdeki yasaklardan dolayı nasıl kullanacaklarını bilememektedirler. Bundan dolayı özellikle alanında uzman sağlık iletişimi ajanslarına başvurmalarını önermekteyiz.