İndoor Outdoor Reklam

Günümüzde; televizyon, gazete, radyo gibi iletişim araçlarını reklam yapmak için yetersiz bulan firmalar başka alternatiflere yönelim göstermektedir. Bu noktada da İndoor reklamlar devreye giriyor. İndoor reklamlar başarıyı yakalayarak hedef kitleye ulaşmada etkili yöntemlerden biridir. Uzun reklamların yanı sıra indoor reklamlar kısa ve öz bir şekilde istenileni ileterek, ürünün reklamını yapmaktadır.

Kapalı alan reklamcılığı olarak da bilinen İndoor reklamlar; özellikle AVM’lerde çok sık karşılaştığımız reklam mecralarındandır. Kişiler kapalı alanlarda eğlence ve dinlenme gibi aktivitelerini gerçekleştirirken İndoor reklamlar kendini tekrar eden yapısı ile kişilerin bilinçaltında yer ediniyor. Otoparklar, otopark girişleri, dershaneler, asansörler, metro ve havalimanları gibi birçok kapalı alanda İndoor reklamları ile karşılaşılabilmektedir.

Outdoor reklamcılık yani açık hava reklamcılığı; hedef kitleye aracısız ulaşmak, bilinç altına yerleşmek ve prestij sahibi olmak isteyen firmaların tercih ettiği reklam çalışmalarından biridir. Bina giydirmeden araç giydirmeye kadar birçok alanda faaliyet gösteren bu reklam çalışmaları, yaşam alanlarımızın tamamında faaliyet gösterir duruma gelmiştir.

Outdoor reklamların kullanıldığı birçok farklı alan bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılan Outdoor reklam alanları, billboardlar ve otobüs duraklarıdır. En çok bilinen Outdoor reklam alanlarının dışında silindirboard, miniboard gibi farklı tasarımda panolar da tercih edilmektedir. Bina giydirmeleri ise oldukça prestijli açık hava reklamları arasında yerini almış durumdadır.

Türkiye’de tam anlamıyla ilk billboard reklamı; Amerika’dan neredeyse 150 yıl sonra, düşük maliyet ile geniş kitlelere sesini duyurma imkanına sahip olduğu için 1985’de reklamcılar tarafından kullanılmaya başlamıştır. İlk kez Ankara’da kullanılmaya başlanan billboardlar, demir ayaklar üzerine fiber ya da alüminyumdan üretilen pano şeklinde ve sürekli değişen renkli içeriğiyle tüketilerde merak uyandırmıştır. Ayrıca kentin dokusuna da farklılık getirmiş ve diğer kentlere de hızla yayılma göstermiştir.

Outdoor reklamlar hızlı bir şekilde gelişim göstermektedir. Her gün yeni araç ve alanları bünyesine eklemektedir. Outdoor reklam ajansları, bu gelişmelere orijinal fikirler ve projeler ile katkıda bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir:

Outdoor Reklam Alanları

Outdoor Reklam Fiyatları