İnstagram Yönetimi

instagram yönetimi

Profesyonel İnstagram yönetimi; yeterli vakte ve sosyal medya uzmanlığına sahip olmayan küçük * orta ölçekli işletmeler için geliştirilmiş yeni nesil bir internet mesleğidir. Sosyal medyanın gücü her geçen gün artmakta olup bu artışın firmalarca da etkili olarak kullanılmasıyla beraber satışlara orantısal olarak olumlu dönüşler sağlanmaktadır. Satış rakamlarının arttırılması, firma bilinirliğinin güçlendirilmesi, firma imajının oluşturulması ve ilerletilmesi instagram hesap yönetimi hizmetleri ile beraber eşsiz doruklara ulaştırılabilmektedir. Firmanın, markanın, hizmetlerin ya da ürünlerin hedef kitlelere ulaştırılmasında etkili olan instagram platformu sayesinde doğru taktikler ve stratejiler kullanılarak, potansiyel takipçi niteliği taşıyan bireylerin gerçek zamanlı takipçilere ve dolayısıyla birer müşteri adayına dönüştürülmesi kolaylaştırılmaktadır.

Takipçilerin Değeri – Organik Takipçi

İnstagram hesabını herkes açabilir. Ancak herkes ilerletemez. Etkileyici bir ilerleme kaydedebilmek için sosyal medya uzmanı olmanız gereklidir. İnstagram’da adınıza açılan hesapları güçlendirebilmek için takipçilerin sayısının her gün arttırılması ön şarttır. Bilhassa organik takipçilerin varlığı firmalar için hayati öneme sahiptir. İnstagram hesap yönetimi hizmeti alarak organik takipçi kasılmasını sağlayabilirsiniz. Etkileyici bir yöneticinin yapacağı ilk şey basit olmamak kaydı ile sade bir tasarıma sahip olan görseller düzenlemek, firma ve ürünleriniz için doğru mesajları içeren metinler üretmek ve ürüne çağrı yapmak için CTA adı verilen Call To Action ifadelerinin yer aldığı birimleri hayata geçirmektir. Bu çerçevede mümkün mertebe doğal görseller tasarlanarak hesaba yerleştirilmektedir. İnstagam kullanıcı anketlerinde görüldüğü üzere doğal görseller, insan figürlerinin olduğu fotoğraflar ve minimal çizgilere sahip CTA içerikli ifadeler çok daha fazla ilgi görebilmektedir.

CTA’ların Önemi

CTA = Call To Action = Satın Almaya Yönlendirici İfadeler – Metinler’dir. Örnek verecek olursak;

 • Tercini ifade et
 • Senin favorin hangisi?
 • Kendi Tarafını Seç!
 • Satın Alarak Sahip Ol!

Gibi ifadeler CTA olarak adlandırılmaktadır. Her firma, her marka, her ürün ya da hizmet için farklı CTA’lar üretilerek uygun görseller eşliğinde kullanıcılara sunulur. Böylece satın alım rakamlarında ilerleme kaydedilir.

Ön Analiz – Rakip Analiz ve Takibi Şart

Firmanız ve ürünleriniz hakkında ön araştırma yapılır. Ardından sizin sektörünüzde bulunan diğer firmaların ve ürünlerin instagram hesapları bulunarak detaylı bir araştırma tutulur. Bu raporlara istinaden firmanız için en uygun hedef kitlelere seçilerek işlemlere başlanır.

7/24 İletişimde Kalmak

İnstagram yönetimi gerçekleştirilirken en önemli husus 7/24 aktif kalabilmektir. Araştırmalara göre geri bildirim yapanlara en fazla 60 dakika içerisinde dönüş sağlanmazsa o takipçi – potansiyel müşteri artık bir daha sizinle irtibata geçmiyor, sizin sayfanıza uğramıyor. Bu nedenle yönetim sırasında 7/24 çevrimiçi hizmet şarttır. Bu kapsamda instagram yönetimi hizmeti alarak potansiyel müşterilerinizle iletişimde kalmanız ve gerçek birer müşteriye dönüşme oranı da yükseltilmiş oluyor.

Çekilişler – Kampanyalar – İndirimler Düzenleme

En etkileyici – ilgi çekici ve kesinlikle işe yarayan bir uygulama da kampanya veya indirimler, çekilişler düzenlemektir. İnstagram dünyasında adeta bir temel noktası olan çekiliş aktivitesi düzenleyerek hedef kitlelerin sayfanızda kalması, abone olması, takip etmesi kolaylaştırılmaktadır. Uygun çekilişler sayesinde kitleler kısa sürede birer organik takipçiye ardından da müşteriye dönüşmektedir. Ancak bilinmelidir ki çekilişler kesinlikle doğru zamanda, uygun ödüllerle ve kurgularla gerçekleştirilmelidir. Bu kapsamda sosyal medya uzmanları devreye girerek sizin yerinize uygun çekilişler, kampanyalar ve indirimler düzenleyerek satış rakamlarınızı olumlu yönde etkilemeye çalışmaktadır.

Doğru HashTag Kullanımı

İnstagram uzmanları bilirler ki doğru hashtag kullanımları paylaşımların öne çıkması, hedef kitlelere ulaşması ve dönüş yapılmasında büyük öneme sahiptir. Bu çerçevede firma ve ürün satışlarınızın ön plana çıkartılabilmesi için en uygun hashtaglar araştırılır ve o ürüne özel hashtaglar eşliğinde doğrusal bir ivme kazanmaya çalışılır. Etkileyici bir hashtag en fazla 5 adetle sınırlı olmalıdır. Amaç 5’in altına düşerek uygun tagları yerleştirebilmektir.

İnstagram Yönetimi Sırasında Diğer Yapılanlar

 • Marka – firma – ürünler için en doğru instagram kurgusu yapılır, projelendirilir.
 • Hedef kitle analizleri yapılır.
 • Sektördeki rakiplerin analizleri yapılır.
 • Düzenli – güncel – kaliteli paylaşımlar yapılır.
 • Organik takipçilerin yani gerçek takipçilerin sadakati üzerine yoğunlaşılır, takipçi kaybetmemeye – yeni takipçi kazanmaya çalışılır.
 • Görseller, fotoğraflar, resimler optimize edilir, filtreler eşliğinde güçlendirilir.
 • Çekilişler, indirimler, kampanyalar, anketlerle hedef kitlelere ulaşma kolaylaştırılır.
 • İnstagram hesabı tüm sosyal medya platformlarında ve sitelerde tanıtılır.
 • Güncel instagram algoritmalarınden destek alınır.
 • Minimal bütçelerle maksimum reklamlar düzenlenerek profesyonel instagram yönetimi devam ettirilir.
 • İnstagram hesap yönetim programı ve raporları tutularak her hafta – ay müşteriye sunulur. Böylece kat edilen yol ve ilerleme kayıt altında kalır.
 • İnstagram yönetimi iletişim halinde kalarak takipçilere otomatik botlarla yanıtlar sunulmaz. Anlık – canlı ve gerçekleri yansıtan dönüşler gerçekleştirilir.