İstanbul Reklam Ajansları

Ülkemizde reklam piyasasının kalbi İstanbul’da atmaktadır. Aslında sırf ülkemiz için değil yakın ülkelere bakıldığında da bir çoğunun pazarlama iletişimi çalışmaları İstanbul’dan yapılmaktadır. Bu bakımından sırf ülkemiz için değil bir çok ülkenin reklam çalışmalarının kalbi İstanbul’da atmaktadır. Bu durum firmalar için bile ajansların merkezinin İstanbul’da olması istemelerine yol açmaktadır. Reklam verenler İstanbul piyasasında ayakta durabilen firmaların başarılı olduğu kanısına varmaktadır. Özellikle Anadolu merkezli firmalarda tercih sebepleri arasında bu bakış açısı yer almaktadır. Sırf bu sebepten dolayı İstanbul’daki ajans sayısı bazı illerimizdeki firma sayısından fazladır. Aslında sayının fazla olmasını değil niteliğin fazla olması gerektiği durumu hep unutulmaktadır.

Reklam çalışmalarına bakıldığında yaratıcılığın ve firma ile hedef kitle arasındaki bağın kuvvetlendirilmesi olması gerekirken ne kadar çok satış olur ise ajanslar o kadar çok başarılıdır algısına dönüşmüştür. Pazarlama çalışmalarında satış da önemli bir rol oynamasına rağmen reklam ajanslarının ana hedefi satışı arttırmak değildir.

İstanbul Reklam Ajansları Listesi

İstanbul’da artan ajans sayısına yetişilemediğinden bir çok kişi İstanbul Reklam Ajansları Listelerine bakmaktadır. Halbuki bu listeler yerine markalara bakmalı ve markaların amaçlarına ulaştıran reklam ajanslarına ulaşılmalıdır. Belki markalar ile çalışan ajanslar bu listede alt sıralarda yer almaktadır veya listelere bile girememiştir. Bundan dolayı listeleri araştırmak yerine markaları araştırmalı ve bu markaların çalıştığı ajansları araştırmalıyız. Eğer o ajans markaları amaçları doğrultusunda hedefe ulaştırıyor ise bu ajans başarılıdır. Tabi her başarılı ajans sizin markanızda da başarı yakalayacak diye bir durum söz konusu değildir.

Ajans ile çalışmak adeta şirkete yeni bir ortak almak gibidir. Ajanslar sizin iş ortağınızdır ve size başarıyı böyle getirir. Eğer sizler ajansları bir ortak olarak görmez iseniz genelde anlaşamaz ve ajanslara başarısız damgası vurulmaktadır. Bundan dolayı reklam verenler bir listeye ihtiyaç duyarlar ve listeden ajans seçmeye başlarlar. Ama bakıldığında iş yerlerine bir ortağı her hangi bir listeden seçmezler. Güvenilir ve çalışkan insanları seçerler. Aslında ajanslar da böyle seçilmelidir. Bir liste aracılığı ile değil işlerine güvenilir ve çalışkan insanlar arasından seçilmelidir.