Kiev Sosyal Medya Uzmanı

Kiev’de sosyal medya uzmanı olmayı konu alan bu yazımızda sizlere, sosyal medya nedir, sosyal medya uzmanı ne iş yapar ve sosyal medya uzmanı olabilmeniz için neler yapmanız gerektiği ile ilgili bilgiler vereceğiz.

 

 

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medyanın en kısa tanımını yapmak istersek, herhalde ilk aklımıza gelen kelime “paylaşım” dır. Sosyal medya, kullanıcıların kişisel veya kurumsal sayfalar aracılığıyla dijital içerik paylaşmasına ve oluşturmasına ve fikirlerini, perspektiflerini, düşüncelerini, günlük yaşamını, fotoğraflarını, reklamlarını veya önemli olaylarını çevrelerindeki kişilere iletmelerini sağlar. Günümüz dijital çağında birçok kişi ve kurum aktif olarak sosyal medyayı kullanmaktadır. Bu şekilde bilgiye hızlı erişim kolaylaştırılır. Kullanıcılar, içerikleri, haberleri, makaleleri ve fotoğrafları sosyal medya üzerinden görüntüleyebilir ve sosyal medya araçlarıyla haber veya blog sitelerini ziyaret etmek zorunda kalmadan fikirlerini yansıtabilirler.

 

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanlığı, popülerliği artan ve zamanla bilinir hale gelen önemli mesleklerden biridir. Sosyal medya uzmanı, belirli deneyime ve donanıma sahip olan, şirketinize veya markanıza en büyük faydayı sağlayan kişidir. Sosyal medya uzmanı, sahip olduğu materyalleri en iyi ve özgün şekilde kullanmaktan sorumludur. Bulunduğumuz dijital dünyada, markaların rekabet etmelerine imkan tanıyan, statik olmayan bir yapıya sahip olmaları gerekiyor. Yani aktif ve dinamik bir yapıya ihtiyaç doğuyor. Bu noktada sosyal medya uzmanları devreye giriyor. Kiev sosyal medya uzmanları önce bir stratejiye karar verir daha sonra markayı bu stratejide konumlandırır. Konumunu sürdüren marka artık rekabete uyum sağlar ve dinamik bir yapıda sürekli yükselmeye başlar.

 

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanlarının yaptıkları işler oldukça kapsamlıdır. Kişilerin ve kurumların sosyal medyada temsil edilmesi, markaların sesi olmak veya doğru iletişim yolunun tespit etmesi ve bunları en etkili şekilde kullanması için stratejiler oluştururlar. Kiev sosyal medya uzmanları, bir bireyin veya kurumun dahil olması gereken kanalları, potansiyel takipçilerin veya müşterilerin nerede olduğunu tespit ederler. Müşterilerden geri dönüşler alır bu geri dönüşleri değerlendirirler. Sosyal medya uzmanları kriz yöneticileridir. Müşteri şikayetinden en sansasyonel skandallara kadar temsilcilerini ve kurumlarını minimum hasarla durumdan çıkarmaya çalışırlar, gerekli duyuruları yapar, iletişimi her zaman aktif tutarlar.

 

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Günümüzde sosyal medya uzmanı olmak için çeşitli eğitim olanakları vardır. Vakıf üniversiteleri, düzenledikleri sertifika programlarında sosyal medya profesyoneli olma imkanı sunmaktadır. Öte yandan, özel kurs, sosyal medya danışmanlığı kursları da düzenlenmektedir. Tüm bunların yanı sıra Kiev’de sosyal medya uzmanı olmak için, üniversitelerin “yeni medya” bölümü de sosyal medya profesyonelleri yetiştirmektedir. İletişim Fakültesi bünyesinde eğitim veren dört yıllık fakültelere bu bölüm için başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Uzmanının Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Sosyal medya uzmanları pek çok görevden sorumludur. Sosyal medya uzmanlarının iyi gözlemciler olması gerekir, bu sayede insanların satın alma davranışlarını gözlemlerler. Markaların hangi sosyal medya platformunda olması gerektiğine karar verirler ve hedef kitleyi yakından tanırlar. Geri bildirimlerle ilgilenirler ve kriz yönetiminde başarılı olmak zorundadırlar. İşte sizler için Kiev sosyal medya uzmanlarının sizi başarıya götürecek 8 niteliği.

1-Dijital trendler hakkında iyi bir bilgiye sahip olmak.

2-Kriz yönetiminde sakin kalmak.

3-Psikoloji, sosyoloji ve felsefe gibi sosyal bilimlerin temel bilgilerini bilmek.

4-Hedef kitlesinin kişilik yapısını analiz etmek. Dijital pazarlamada başarılı olmak.

5-Yüksek iletişim becerileri.

6-Araştırmayı sevmek.

7-Analitik yeteneklerinin güçlü olması. Hayal gücünün geniş olması.

8- Grup çalışmasına uyumlu olmak.