Kimya Ürünleri Reklam Stratejileri

Kimya ürünleri reklam stratejileri belirlenirken kullanacağımız stratejilere dikkat etmemiz önemlidir. Yanlış uygulanacak stratejiler markamızın değerine zarar verebileceği için dikkatli olmalıyız.

Kimya Ürünleri Reklam Stratejileri Belirlerken Kullanılan Temel Aşamalar

Kimya ürünleri reklam stratejileri belirlerken kullanacağımız noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hedef kitle belirlemek: hedef kitle demek belirli ve benzer özelliklere sahip gruplara verilen isimdir. Hedef kitle belirlerken demografik öğeler, davranışlar, ihtiyaç ve istekler unsurları önemli noktalardır.
  • Ürün konsepti: ürünümüzün firmasının diğer firmalardan farkını ortaya koymaya ve değerini ifade etmek için kullanılan aşamadır. Ürünümüz ve markamızı sektör içinde belli bir noktaya getirmemiz son derece önemli bir noktadır. Bu şekilde ürünümüzün hedef kitlesinin ürünü algılayışını ve temsil ettiği değeri biz belirleriz.
  • Mecra seçimi: reklamın yayınlanacağı mecrayı seçerken, hedef kitlemizi, hedef kitlemizin özelliklerini, hedef kitlemizin davranışlarına ve bütçemizi hesaba katmamız gerekmektedir. Sosyal medya, televizyonlar, radyolar, gazeteler, dergiler, e-postalar, flare dağıtma, afiş yapıştırmak, billboard reklamı uygulamak, sponsorluk yapmak en çok tercih edilen yöntemlerdir.

Özellikle sosyal medya içerisinde seçeceğimiz mecra çok değişkendir. Pazarlayacağımız ürünün çeşidine göre bazı zamanlar Facebook, bazı zamanlar Instagram, bazı zamanlar Twitter, bazı durumlarda ise Youtube tercih edilmektedir. Özellikle Facebook’un çok geniş bir datası olduğunu unutmamalıyız. Ayrıca Youtube’da videolar içerisinde viral yerleştirmek de en çok kullanılan metotlardan biridir.

  • Reklam mesajı: Hedef kitlemizin, hedeflerimizin, reklamdaki görsellerin ve yazılı bulunan öğelerin, ürünün özelliklerinin ve değerinin birleşimini içeren bir yöntemdir. Reklamın mesajı ne kadar iyi verilirse o ürünün satışı o kadar kolay olmaktadır.
  • Reklam bütçesi: Reklam stratejilerini hesaplarken belki de en önemli nokta burasıdır. Sahip olduğumuz bütçeyi en iyi şekilde kullanırsak alacağımız performans oldukça yüksek olur.

Kimya Ürünleri Reklam Stratejileri Başarı Yolu

Hedef kitlemize göre müşterilerimize uygulayacağımız reklamlar farklılıklar göstermektedir. En başarılı sonuç elde etmenin yolu da, iletişim, pazarlama, teknik ve strateji konularının en başarılı şekilde tasarlanmasıdır. Başarılı bir stratejik planda, bizim nerede olduğunuzu rakiplerinizi, pazarda olmak istediğini yeri iyi belirlemekten ve iyi analiz etmekten geçmektedir.