Kozmetik İçin Hedef Pazarın Belirlenmesi

Kozmetik için hedef pazarın belirlenmesi konusu çok önem arz eden bir konudur. Bu konuda markaların gerekli önemi vermeleri gerekmektedir.

Kozmetik İçin Hedef Pazarın Belirlenmesi Konusunda Yapılacak Hareketleri

Kozmetik için hedef pazarın belirlenmesi konusunda pek çok yöntem uygulanır. Ancak bu kitle belirlenirken ilgi ve davranışa dayalı bir hedefleme yapılması gerekir. Birinci adım olarak kitlelerin sıkça ziyaret ettiği web sitelerinden, ünlülerden, influencerlardan yararlanmaktır. İkinci adımda ise web sitelerden satıl alma işlemleri yaparken sayfaların yanında çıkacak reklamların kullanılmasıyla olarak bilinmektedir.

Sahip olduğunuz müşteri profiline uyan instagram sayfalarına, twitter hesaplarına, youtube kanallarına, facebook gruplarına, pinterest hesaplarına reklam verilmesi de uygulanacak yöntemler arasında üst sıralardadır. Bu yöntemler arasında geri dönüşü en çok olanlar; facebook sayfaları, instagram sayfaları ve youtube kanallarıdır. Facebook ve instagram gönderi ve hikayesi için facebook business paneliyle reklam çıkılarak çok etkili geri dönüşlerin alındığı bilinmektedir. Instagram ve facebook sayfalarında en etkin yöntem kesinlike hikayelerdir. Önemli sayfaların veya influencerların hikayeleri çok etkileşim alır ve oldukça dikkatli incelenir. Bu konuda en bilinen türk isimleri danla bilic, şeyda erdoğan, şeyma subaşı gibi isimlerdir. Bu isimlerle ortak bir influencer pazarlaması çalışması yapılması çok önemlidir.

Bu yöntemle, aradığınız maliyet profilinizle eşleşen müşterilerin reklamınızı görmesi ve bu reklamlarla iletişim halinde bulunma potansiyeli yüksek insanlara reklamınızın gösterilmesi sağlanır. Bu sayede istemediğiniz bir müşteri kitlesiyle iletişim halinde olmamış olursunuz.

Ayrıca, sadece internet üzerinden hedef kitlesi belirlemek eksik olacaktır. Tester ürünler oluşturmak ve tester grupları oluşturarak denemeler yapılması da çok önemlidir. Hedeflediğiniz kitlenin ürününüzü beğenip beğenmediğini bu şekilde test etmeniz önemlidir. Ayrıca yan bir hedef kitle oluşturup başka bir gruba da bu ürünü değiştirip pazarlayabilirsiniz.

Kozmetik İçin Hedef Pazarın Belirlenmesi Konusunda Dünya

Kozmetik için hedef pazarın belirlenmesi konusunda dünyanın her yerinde farklı bi profilleme oluşturulur. Yüksek tüketici harcanabilir gelirine sahip olmasından kaynaklı olarak kuzey amerika ve avrupa bu konuda zirveyi çekerken, afrika kıtası son sırada yer almaktadır.