Kozmetik Sektöründe Dijital Pazarlama

Kozmetik sektöründe dijital pazarlama yöntemi, internetin yaygın kullanılması ve özellikle sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte bir süredir hayatımızda bulunan bir pazarlama yöntemidir. Ayrıca bu pazarlama yöntemi son dönemlerde en çok tercih edilen yöntemdir.

Kozmetik Sektöründe Dijital Pazarlama Yöntemleri

Kozmetik sektöründe dijital pazarlama yaparken en çok dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Küratör sosyal medya içerikleri: Günümüzde sadece ilgi çekici içeriklere sahip olmak yetmemektedir. Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki kolay ulaşım, makyaj veya güzellik fikirleri için ilham veren içeriklerin olması kozmetik sektöründe pazarlamayı arttırmaktadır.
  • Çevrimiçi sanal deneyimler: mağazalarda bir ürünü satın almak için gezmeyi reddeden insanlar için, web sitelerin mağazada olan ve kafanızda şüphe bırakacak ürünlerde sorunları çözüme ulaştırma konusunda daha iyi donanımlar oluşturması gerekmektedir. Bir ruj, kapatıcı gibi ürünün sizde nasıl durduğunu müşteriye göstermeniz gerekir. Bu yüzden çevrimiçi sanal deyenim konusunda markalar gerekli önemi göstermelidir.
  • Influencerlarla ortak çalışmaların yapılması ve yeni sosyal medya kanallarının kullanılması: facebook, pinterest ve twitter’da bulunmak da diğer uygulamalarda bulunmak kadar önemlidir. Ayrıca bir adım ileri gidip youtube, instagm gibi platformlarda influencer iş ortaklarıyla projeler ve reklamlar yapılması önemlidir. Geleneksel reklamcılıktan daha etkili olduğunu rahatça gözlemlenecektir.
  • Ürün lansman zamanlamasının en uygun zamanda yapılması: sosyal medyada monitoring yaparak ürün lansmanınızın ne zaman olduğunu takipçilerinize duyurmanız sağlanır. Bu şekilde sizden ürün bekleyen takipçilerinizi mutlu etmiş olursunuz. Bu şekilde, en iyi satışlar için yılbaşı ve sevgililer gününü beklememiz gerekmediğini fark etmemiz sağlanır. Takipçilerimizin yoğun taleplerinin olduğu dönem ve ürünler konusunda hızlı aksiyonlar oluşturabilmemiz sağlanır.

Kozmetik Sektöründe Dijital Pazarlama Konusunda Dikkat Edilecek Konular

Kozmetik sektöründe dijital pazarlama yaparken anlamamız gereken iki önemli konu vardır.

  • Sosyal medya kullanımı iyi anlamak: hangi ürünün tüketicisi hangi sosyal medya kanalını kullanıyor konusu çok önemlidir. Satmak istediğiniz kozmetik ürünün potansiyel müşterisi bol olan platformlara göre pazarlama yapılmalıdır.
  • Müşteri ve potansiyel müşterilerin iyi anlaşılması: müşterilerin alıcı veya sadece şikayet için mi kullanıyor konusu irdelenm