Kozmetik Ürünleri

Kozmetik ürünleri ve diğer kişisel bakım ürünlerinin yeni bir buluş olduğuna inanırız, halbuki kozmetik ürünlerin kullanımı ve yaygın faydaları binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Bugün, Avrupa’nın 500 milyon tüketicisi sağlıklarını korumak, refahlarını artırmak ve özgüvenlerini yükseltmek için kozmetik ürünlerine yönelmiş durumdadır. Bu, azımsanmayacak bir sayıdır.

 

Kozmetik Ürünlerinin Fonksiyonel Faydaları

 

Kozmetik ürünlerinin fonksiyonel faydaları, insanlığın refah ve sağlıklı yaşam tarzlarına katkıda bulunmuştur. Örneğin, ellerimiz kontamine kaynaklardan gelen patojenleri taşır. Ellerimizi sabunla yıkamak gibi çok basit işlemler ise ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. İçinden geçtiğimiz Covid-19 döneminde bunun önemini daha da iyi anlamış durumdayız. Nitekim, pek çok araştırma, gelişmekte olan ülkelerde çocuk ölümlerinin önde gelen nedenleri olan ishal ve solunum yolu enfeksiyonlarının ellerin sabunla yıkanmasıyla önlenebileceğini göstermiştir.

 

Kozmetik Ürünlerinden: Diş Macunu

 

Kozmetik ürünlerinden diş macunu kullanımının, özellikle florür içeriğiyle, diş çürüklerinin görülme sıklığını azalttığı bilinmektedir. Diş macunu adlı kozmetik ürünü; plak ve tartarı azaltır, bu da diş hasarına ve diş eti hastalığı ihtimalini azaltır. Kozmetik ürünlerinin fonksiyonel faydalarından devam edecek olursak, sağlığın ötesinde, diş bakımının ekonomik avantajları da vardır. Örneğin, diş çürümesini önlemenin faydalarının tedavi maliyetlerini çok aştığına dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Diş macunu kullanmaksızın, ağız sağlığı için yapılacak toplam harcamanın %5 artacağı öngörülmektedir. Diş macunu, diş macunu kullanmanın toplam faydasının (önlenen maliyetler açısından) 2020 yılına kadar yaklaşık 26,5 milyar € olduğu ifade edilmektedir.

 

Güneş Kreminin Kansere Karşı Olumlu Etkileri

 

Ultraviyole radyasyona maruz kalma, vücudun diğer organlarına yayılabilen bir tür cilt kanseri olan melanom için nedensel bir faktördür. İçeriği optimal değerlere sahip bir güneş koruyucu kullanımı melanom oluşumunu engelleyebilir. Bu da kozmetik ürünlerinden güneş kreminin önemli faydalarından biridir. Kozmetik ürünlerinden güneş kremi, Journal of Clinical Oncology’de (2011) “Düzenli güneş kremi kullanımından sonra melanomda azalma” başlıklı bir araştırmaya konu olmuştur. 1992 ile 2006 yılları arasında yürütülen bu çalışmada, 25 ila 75 yaşları arasındaki iki yetişkin grubundaki kanser oranlarını incelenmiş, bir grup her gün güneş kremi kullanan ve diğeri grup ise sıklıkla kullanmayanlardan oluşmuştur. Günlük güneş kremi uygulayan grupta 15 yıl sonra melanom oluşumun %75 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Kozmetik ürünlerinden güneş kremi kullanımının bunun gibi daha pek çok faydası bulunmaktadır.

 

 

 

 

Kozmetik Ürünlerinin Ruhsal Faydaları

 

Kozmetik ürünleri, fiziksel sağlığın ötesinde, ruh halimizi iyileştirmeye, görünüşümüzü iyileştirmeye ve özgüvenimizi artırmaya yardımcı olur. Kozmetik ürünleri, ayrıca kişisel tarzınızın sergilenmesine yardımcı olabilir ve bu nedenle önemli bir sosyal ifade aracıdır. FEBEA tarafından yapılan bir araştırmaya katılanların % 60’ından fazlası; kozmetiklerin refah, imaj, özgüven ve ruh hali üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ifade etmiştir. Bu kişilerin büyük bir oranı ise (+% 40), kozmetik ürünlerinin, sosyal yaşam ve aşk hayatına fayda sunmaları açısından önemli olduğunu iddia etmiştir.

 

Ergenler ve Gençler için Kozmetik Ürünleri Çok Önemli

 

Alman Kozmetik, Tuvalet, Parfümeri ve Deterjan Derneği IKW tarafından yayınlanan, ergen yaş grubunda olan ve genç yetişkinlerin kişisel algılarını değerlendiren bir araştırmada, bu kişilerin % 73’ünün, kozmetik ürünlerini, vücut ve güzellikleri bakımından hayati derecede önemli olarak değerlendirdiği ifade edilmiştir. Aynı araştırmada, katılımcıların % 85’inin kozmetik ürünlerini kullandıklarında kendilerini daha güvende hissettikleri, %63’ünün ise kozmetik ürünlerini kullandığında kendilerini daha ilgi çekici hissettikleri ifade edilmiştir.

Renfrew Center Foundation tarafından yapılan bir araştırmada ise, ankete katılan kadınların % 48’inin görünüşlerini beğendikleri için, %32’sinin ise kendilerini daha iyi hissettikleri için kozmetik ürünleri kullandıkları tespit edilmiştir. Gerçekten de, buna benzer pek çok çalışmada, kozmetik kullanımının insanların özgüvenini ve öz imajını iyileştirme gibi sihirli bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

 

Kanser Tedavisi Gören Kadınlara

Kozmetik Ürünleriyle Destek

 

Look Good Feel Better (LGFB) Yardım Kuruluşu, kendisini, kanser tedavisi gören kadınların ve gençlerin özgüvenini, güvenini ve refahını geliştirmeye adamış bir hayır kurumudur. Look Good Feel Better (LGFB) Yardım Kuruluşu, kozmetik ürünleri endüstrisinden 50’den fazla lider şirket ve marka tarafından desteklenmektedir. LGFB, ücretsiz gruplar oluşturarak, buralarda, cilt bakımı ve makyaj atölyeleri hizmetlerini, kanser tedavisi gören kadınlara yönelik ücretsiz olarak sağlamaktadır. Kozmetik ürünlerini temel alan bu hizmet, dünya çapında 26 ülkede aktiftir ve bugüne kadar 1,87 milyondan fazla kişiye ücretsiz kozmetik hizmeti sağlanmıştır. LGFB tarafından yapılan büyük bir araştırma projesi, katılımcıların % 97’sinin bir LGFB atölyesine katıldıktan sonra kendilerini daha güvende hissettiklerini ortaya koymuştur. Dahası, kanser hastası kadınların % 96’sının üç ay sonra bile kendilerine duyduğu güvenin sürdüğü tespit edilmiştir.

 

Kozmetiklerin Ürünlerinin Faydalarını Sürdürmek ve Genişletmek

 

Kozmetik ürünler ve içerikleri, kullanımlarının güvenli olmasını sağlamak için kapsamlı ve sıkıca denetlenen Avrupa Kozmetik Yönetmeliği’ne tabidir. Yönetmelik, kozmetik ürünlerinde kullanımına izin verilen renkleri, UV filtrelerini ve koruyucuları, kozmetik ürünlerinde hangi bileşenlerin kullanıldığını, kullanım türlerini veya kullanılan kozmetik ürünü bileşenlerinin hangi yüzdelerle sınırlandırıldığını ve hangilerinin hiç kullanılamayacağını tespit etmektedir. Kozmetik ürünlerinin tamamı, kalifiye ve profesyonel bir ekspertiz tarafından güvenlik açısından değerlendirilmelidir. Bu denetleyici, kozmetik ürünlerin nasıl ve kim tarafından, hangi şartlarda üretildiğine ilgili soruların netlik kazanması açısından önemli konumdadır.

Avrupa Birliği’nde dağıtıma giren tüm kozmetin ürünlerine ait bileşenlerin tam bir listesi gösterilmeli ve bu liste, kozmetik ürünlerinin piyasaya sürüldüğü tüm ülkelerde aynı içeriğe sahip olmalıdır. İçerikler Avrupa Birliği müktesebatına uygun olmalı ve INCI olarak bilinen Uluslararası Kozmetik İçerikler Adlandırması’nı içermelidir. Bu standartlar Türkiye’de yerleşik olan kurumsal kozmetik ürünleri sektöründe yerleşiktir. Ancak merdiven altı şeklinde tarif edilecek üretim yöntemlerine karşı mesafeli durmak ve bunların devletler eliyle yaptırımlarla piyasanın dışına itilmesi gibi süreçler, insan sağlığı açısından son derece önemli gözükmektedir.