Medikal Reklam

İlaç firmaları özellikle de piyasada yeni yer almaya çalışan firmalar medikal yönleri daha ön plandadır. Ürünlerinin içerisindeki etken maddeleri daha ön plana çıkarmak istemektedirler. Bundan dolayı da medikal departmanları diğerlerine göre daha fazla kişilerden oluşmaktadır. Bazılarında ise şirket kuruluş aşamalarında direk medikal departmanlardan oluşmaktadır. Bu durum diğer departmanlarını dışarıdan firmalar tarafından yönetilmesine sebep olmaktadır.

 

Bunların başında da pazarlama departmanları gelmektedir. Pazarlama süreçlerini genelde ajanslara bırakan bu firmalar mevcut departmanları ağırlıklı medikal kökenli kişilerden oluştuğundan dolayı medikal reklam yapan kişi ve kuruluşlara ulaşmak istemektedirler. Bundan dolayı da medikal reklam arama hacmini oldukça kullanırlar. Bunun da yanında daha rahat iletişim kuracaklarını ön gördüklerinden dolayı diğer reklam ajansları ile çalışmak yerine içerisinde medikal departman olan ajanslar ile çalışmak istemektedirler.

 

Fakat günümüz koşullarında bu firmaların bir çok pazarlama süreçlerine ihtiyaç duyacaklarından sadece medikal reklam ajansı değil sağlık iletişimi ajansları ile çalışmalarını önermekteyiz. Çünkü sağlık iletişim ajansları sağlık alanında tam hizmet verdiklerinden dolayı özellikle yeni kurulan firmalar için can kurtaran olmaktadır.