OTC Reklam Ajansı

OTC pazarı sağlık alanında neredeyse rekabetin yoğun olarak en fazla yaşandığı alandır. Ürünlerinin çoğunun sağlık yasaklarına takılmamasından kaynaklı reklam maliyetlerinin de fazla olduğu bu alan neredeyse bir savaş alanıdır.

 

Televizyon reklamlarından billboard lara kadar bir çok alanda otc reklamlarına denk gelmemizin yanında neredeyse ürün gamı en geniş sağlık alanlarındandır. Vitaminlerden kişisel sağlık ürünlerine kadar bir çok ürün otc sınıfına girmektedir. Eczanelerin yanında zincir marketlerde de görebildiğimiz bu ürünler firmaların stratejilerine göre belirli satış noktalarında yoğunlaşmaktadır.

 

Hal böle olunca reklam giderleri de bu alan özelinde oldukça fazladır fakat ürünler bir yandan da sağlık alanı içerisine de girdiğinden uzmanlık olarak yine sağlık ön plana çıkmaktadır. OTC ürünlerini yöneten yöneticiler sağlık uzmanlığı yerine diğer ajansları tercih etse de sağlık çalışmalarında veya tüketici sağlığı çalışmalarında sağlık iletişimi ajanslarını tercih etmektedirler. Bu durum da onları birkaç ajans ile çalışma sürecine yöneltmektedir. Bu durum hem zamandan hem de maliyet bakımından oldukça zararlara uğratabilmektedir. Bundan dolayı direk sağlık ajansları ile çalışılmasını önererek hem tasarruf sağlanmasını hem de hız kazanılmasını önermekteyiz.

 

Ayrıca bir çok otc ürünün de ana sahibinin ilaç veya medikal firmalar olmasından dolayı ana reklamveren ile de iletişimin daha hızlı kurulması ve hedef kitle ile daha hızlı temas edilmesi için sağlık iletişim ajansları konusunda uzman olarak karşımıza çıkmaktadır.