Otel ve Reklam

Turizm sektöründe bölgeye gelen turistlerin en iyi şekilde ağırlanması büyük önem taşımaktadır. Bölgeye gelen yerli veya yabancı turistler bölgeden memnun ayrılırlarsa, o bölgeye bir daha gelmeleri veya yanında pek çok kişiyi de getirmeleri de olasıdır. Bölgenin ekonomik olarak canlı kalabilmesinde bu büyük önem arz etmektedir.  Turist memnuniyetinde bölgenin konaklama imkanları büyük önem taşımaktadır.  Turistlerin olabildiğince konforlu bir tatil sürebilmesinde otelcilik sektörüne önemli görevler düşmektedir. Ayrıca turizm kaynaklı ekonomik pastadan, otelcilik sektörü önemli bir pay almaktadır. İşte bu paydan bir dilim alabilmek için oteller birbirleriyle büyük bir rekabete kapılmışlardır.

Büyük rekabet sonucunda oteller, tanıtım ve reklam faaliyetlerine büyük önem vermeye başlamışlardır. Reklam, müşteriyi yakalayabilmek ve müşteri potansiyelini yükseltebilmek için en iyi yöntemlerden birisidir.  Bundan dolayı oteller çeşitli reklam faaliyetlerine başvurmaktadırlar. Bölgesel veya ulusal TV-ve radyo kanallarında reklamlarını yaptırmaktadırlar.  Başka bir yöntemde özellikle bölgedeki reklam kurumlarına başvurmaktadırlar. Özellikle bölgedeki reklam kurumlarına başvurmalarında o reklam kurumunun bölgeyi iyi bir şekilde tanıması ve tanıtma durumunun daha yüksek olması söz konusudur.  Reklam kurumları bu sayede profesyonel bir şekilde bölgedeki otellerin reklamını yapmaktadırlar. Otellerin başka bir başvurdukları yöntem ise ünlü insanları ağırlayıp bu kişilerin sosyal medya kanalları aracılığıyla kitleye ulaşmaktır.  Bu yöntem ile başarılı oldukları söylenebilir. Ayrıca oteller kendileri de doğrudan sosyal medya hesapları açıp kendilerini kitleye tanıtmaya başlamışlardır. Sosyal medya, hedef kitleye ulaşmada çok kolay bir yöntem olduğu için oteller de bu yönteme başvurmaya başlamışlardır.

Reklam faaliyetleri ekonomik anlamda her geçen zaman önemimi arttırırken, turizmin önemli bir parçası olan otelcilik sektörünün bu faaliyetlere büyük ihtiyaç duyması çok olağandır. Her sektör ve iş kolu ile bağlantılı olan reklam, otel sektörü ile de yoğun bağlantılı bir konumdadır.