Otelcilikte Sosyal Medya Pazarlaması

Otelcilikte sosyal medya pazarlaması büyüme stratejileri arasında önemli bir yere sahip. Bu noktada doğru hamleler belirlemek ise tartışmasız markayı bir adım öne taşıyor.

Dijital pazarlamanın olmazsa olmaz kanalları sosyal medya platformları. Büyük bir kitlenin kayıtlı olduğu bu kanallarda üzerinden hemen hemen her yaşa ve her kesime hitap etmek mümkün. İletişim, reklam ve pazarlama açısından markalara büyük kolaylık sağlayan sosyal medya platformlarının aynı zamanda hassasiyet ve titiz bir çalışma gerektirdiğini de vurgulamak gerekiyor. Her sektörde olduğu gibi otelcilikte sosyal medya pazarlaması da sıklıkla karşılaştığımız bir stratejik adım.

Otelcilikte Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi

Otelcilikte sosyal medya pazarlaması kuşkusuz büyük bir öneme sahip. Sosyal medya platformları otel ve müşteri arasında önemli bir iletişim köprüsü görevi üstlenebilir. Bu hızlı iletişimin, tersliklere anında müdahalenin, daha fazla hedef kitleye ulaşmanın da kapılarını aralıyor. Otelcilikte sosyal medya pazarlaması çoğu zaman diğer pazarlama stratejilerine göre daha az maliyetli olabiliyor.

Otelcilikte Sosyal Medya Pazarlamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Otelcilikte sosyal medya pazarlaması aslında göründüğü kadar kolay olmayabilir. Özellikle sosyal medya platformlarında istenmeyen durumlarla karşılaşmak an meselesi. Bu gibi durumlarla mücadele etmenin ise bazı gereklilikleri var. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için öncelikle otelcilikte sosyal medya pazarlaması bir dijital pazarlama uzmanı tarafından yürütülmeli. Bunun yanı sıra otelcilikte sosyal medya pazarlaması için ön planda tutulması ve dikkat edilmesi gereken diğer maddeleri şöyle sıralamak mümkün.

  • Dijital pazarlama uzmanı ve sosyal medya uzmanlarından destek alın.
  • Oteli detaylarıyla yansıtan, özenli fotoğraflar seçin.
  • Otel iç ve dış aktivitelerini içerik ve görsellerle anlatın.
  • Mevsimsel ve güncel olaylardan faydalanarak içerikler oluşturun.
  • Mesaj ve yorumlara olumlu da olsa olumsuz da olsa dönüş yapın. Olumlu olanları veya çözüme ulaştırdıklarınızı müşterilerinize açık bir şekilde paylaşın.
  • Zaman zaman tüm otel ekibini yansıtacak, pozitif fotoğraflar paylaşın. Bu hem ekibiniz hem de müşterileriniz için olumlu sonuçlar doğuracaktır.