Outdoor Reklam Fiyatları

Outdoor reklam fiyatları, firmalar tarafından belirlenir ve fiyat teklifi usulüyle bildirim yapılır. Kaç adet reklam alanı kiralanacağı, kaç hafta süreceği, hangi Outdoor reklamının tercih edileceğine göre değişiklik gösterir. Outdoor reklam fiyatları, her firmada farklı olabilir. En detaylı ve doğru bilgi, seçilecek firma ile görüşülerek elde edilmelidir.

Türkiye’de tam anlamıyla ilk billboard reklamı; Amerika’dan neredeyse 150 yıl sonra gerçekleştirilmiştir. Düşük maliyet ve geniş hedef kitleye hitap edebilme imkanına sahip olduğu için 1985’de reklamcılar tarafından kullanılmaya başlamıştır. İlk kez Ankara’da kullanılan billboardlar, demir ayaklar üzerine fiberden ya da alüminyumdan üretilen pano biçimindedir ve sık sık değişen renkli içeriğiyle tüketicilerin merakını uyandırmıştır. Bu etkisi sayesinde diğer şehirlerde de hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır.

Boyutları ve ışıklandırma tekniği sayesinde çok uzaktan gece ve gündüz fark etmeksizin görülebilen totemler, ilk kez 1990’lı yıllarda Türkiye’de şehir içi ve şehir dışı yollarda bulunan benzin istasyonlarında, AVM’lerde kullanılmaya başlamıştır. 1990’lı yıllardan itibaren büyük şehirlerde kullanılmaya başlayan uluslararası Outdoor şirketlerinin ürünlerinin yayılmaya başlaması, Türkiye’de Outdoor Reklamcılığının batı tarzında fark edilmesini sağlamıştır.

Neden Outdoor Reklam?

Outdoor reklamları; kişileri en çok reklamı yapılan ürün hakkında bilgilendirmektedir. Diğer reklamların da tamamlayıcısı niteliğindedir. Farkındalık yaratan reklamların özellikleri; slogan, görsel ve tasarımdır. Outdoor reklamları da farkındalıklarını bu şekilde sağlamaktadır.

Outdoor reklamlar, ürün konusunda bilgilendirir sonrasında ürünün tanıtımını yapar. Bu noktada da Outdoor reklamların kişiler üzerindeki farkındalığı ürün hakkındaki bilgilendirmedir.

Bu reklamların asıl amacı, slogan ya da tema altında gizlidir. Outdoor reklam ortamlarında yer alan ögeler;

· Konsept (düşünce)

· Büyüklük

· Reklam Metni

· Dizayn

· Layout (düzenleme)

· Tipografi

· Renk

· Görsel Ögeler

· Ürün Tanınırlığı

· Logo

· Zoning (yerleştirme)

Dünyada ve Türkiye’de son yıllarda en çok tercih edilen reklam ortamlarından biri olan Outdoor Reklamcılığı, geniş kitlelere ulaşabilme potansiyeli ve teknolojiyi takip etme hızı ile yerini korumaktadır. Outdoor reklamcılık hızlı gelişimi ile alanına her gün yeni araçlar ve alanlar ekleniyor. Outdoor reklam firmaları da bu hızlı gelişime yaratıcı fikirler ve projeler ile katkıda bulunarak kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar.

İlginizi çekebilir:

Outdoor Reklam Mecraları

Outdoor Reklam Ajansları