Profesyonel Sosyal Medya Çalışması Nasıl Yapılır?

Profesyonel Sosyal Medya Çalışması Nasıl Yapılır?

Profesyonel sosyal medya çalışması nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce sosyal medyanın ve profesyonel medya çalışmasının ne olduğunu açıklamak gerekmektedir.

Bu kelime gruplarını net bir biçimde açıkladıktan sonra profesyonel sosyal medya çalışmasının nasıl olacağı da açıklanmış olacaktır. Kısaca yine özet geçmek istersek; kişilerin sosyal medya yönetimi için belirli uzman veya ajanslardan hizmet alması dememiz yanlış olmayacaktır.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya günümüzde birkaç uygulama adına kullanılsa da aslında tüm internet siteleri sosyal medya sayılmaktadır. İnsanların sosyal bir biçimde hayatlarını anlattıkları veya iletişim halinde oldukları medya unsurlarının tamamı sosyal medya olarak geçektedir.

Çok geniş bir yaş skalası olan sosyal medya, daha çok genç kesimler tarafından kullanılmaktadır. Ancak artan merak unsuruyla ve de artık teknolojini hayatımıza tam anlamıyla yerleşmesi ile birlikte artık çocuklar veya yaşlılar da sosyal medyayı daha çok kullanmaktadır.

Sosyal medya hem eğlence, hem iletişim, hem de bilgilenme amacıyla kullanılan bir platformdur. Günümüzde her türlü ihtiyacımızı sosyal medya üzerinden kolayca gerçekleştirebiliriz. Örneğin; kolayca arkadaşlarımızla veya akrabalarımızla iletişim kurabilir, gün içerisinde geçirdiğimiz ve paylaşmak istediğimiz şeyleri oraya yazabiliriz.

Ayrıca günümüzde sosyal medya birlik ve beraberlik unsuru olarak da geçmektedir. Herhangi bir durum olduğunda, konusu ne olursa olsun, bunu sosyal medyadan yaymak ve desteklenmesini sağlamak diğer yollara göre daha hızlıdır.

Örnek olarak ihtiyacı olan ailelere sosyal medya aracılığı ile bağış toplamak verilebilir. Bu yöntem ile hem daha çok miktarda bağış toplanır, hem de bu bağışı toplama süresi kısalır.

Profesyonel Sosyal Medya Çalışması Nedir?

Profesyonel sosyal medya çalışması, genel olarak şirketlerin ve markaların kullandığı ve daha çok kişiye ulaşmak amacıyla uygulanan bir çalışmadır.

Kişi hesapları için de profesyonel sosyal medya çalışmasına başvurmak mümkündür. Bu kişiler de sosyal medya kullanmaya vakti olmayan veya tam anlamıyla sosyal medyanın nasıl kullanılacağını bilmeyen kişilerdir.

Belli bir ücret karşılığında uzman kişilerle çalışarak gerçekleştirilen bir çalışma olup her uzmanın sosyal medya yöntemi farklıdır. Dolayısıyla bu çalışma için net bir ücret belirlemek mümkün değildir.

Bireysel çalışan her uzmanın veya ajansın ücretleri tecrübelerine, işlerine ve tanınmışlıklarına göre değişiklik gösterir. Ayrıca ücret konusunda bireylerin yani hesap sahiplerinin istedikleri veya hedefledikleri noktalar da son derece önemlidir. Ancak sosyal medya hizmeti fiyatları çok uçuk rakamlar değildir. Ödeyeceğiniz paraya değecek bir karşılık alacağınız kesindir.

Profesyonel sosyal medya çalışmasını gerçekleştiren kişiler olduğu gibi şirketler de vardır. Sosyal medya hizmetleri veren ajanslar sıkça başvurulan şirketlerdir.

Profesyonel sosyal medya çalışmasının diğer adı sosyal medya hizmetidir. Sosyal medya hizmetigünümüzde çok sık rastlanan bir hizmettir. Ayrıca sosyal medya uzmanlığı da bir meslek dalı haline gelmiştir.

Sosyal medya uzmanlarının bu denli artmasında, işlerinin kolaylığı ve getirisinin çok olması önemli iki noktadır. Ayrıca günümüzde sosyal medya kullanmayan veya hesabı bulunmayan insan sayısının yok denecek kadar az olması da bu mesleğin çoğalmasına yardımcı olmuştur. Çünkü bireyler veya şirketler, daha çok kişiye ulaşmak için en basit ve etkili yöntemin sosyal medya olduğunu fark etmiş ve bunun üstüne gitmiştir.

Profesyonel Sosyal Medya Çalışmasının İçeriği

Profesyonel sosyal medya çalışması belirli adımlarla gerçekleşen bir çalışmadır. Tüm adımlar doğru ve dikkatli bir biçimde gerçekleştiğinde birçok kişiye ulaşmış bir hesap bulmak mümkün olacaktır.

1-Planlama ve Strateji:

Her firmanın veya markanın belirli bir hedef kitlesi vardır. Dolayısıyla sosyal medyada ulaşılmak istenen kitleye göre planlama yapılması önemlidir.

Bu adımda temel noktalar; markanın hedef kitlesinin belirlenmesi, markanın sektördeki güçlü ve zayıf tüm yönlerinin belirlenmesi, markanın dilinin oluşturulması, markanın temasının seçilmesi ve ulaşılmak istenen hedeflerin belirlenmesi biçimindedir.

2- Marka ve Rakip Analizi:

İkinci adım; marka ve rakip analizini doğru bir biçimde yapmaktır. Gelişmek isteyen markanın veya sosyal medyanın sadece kendi yağında kavrulması bazen geri kalmasına sebep olur. Dolayısıyla detaylı bir araştırma ile diğer markaların sosyal medya hesaplarını kontrol etmek önemlidir.

3-Kurumsal Hedefler Belirlemek:

Profesyonel bir sosyal medya çalışması uygulanıyor ise kurumsal kelimesi çok önemli bir noktadadır. Dolayısıyla kurumsal hedefler belirlemek atlanmaması gereken önemli bir adımdır. Ayrıca sosyal medyada marka için abartılı ve gerçek olmayacak vaatlerde bulunmak, markanın itibarına da zarar verir.

4-Profesyonel İçerik Üretimi:

Sosyal medyayı profesyonel kullanmak için çalışma yapan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken nokta bu adımdır. Tüm planlama ve hedef kitleye uygun kullanılacak stratejilerin ardından içerikler üretilmeye başlanır. İçeriklerin özgün ve markanın hedeflerine uygun olması önemlidir.

Belirli aralıklar ile bu içerikler paylaşılır. Paylaşım ne çok sık ne de çok seyrek olmalıdır. Çünkü fazla olursa hedef kitlenin sıkılması durumu ortaya çıkabilir. Ancak olması gereken sayıdan az paylaşım yapılırsa da ilgi diğer rakip markalara kayabilir. Dolayısıyla paylaşım sürelerine dikkat etmek önemlidir.

 

5- Reklam ve Reklam Planlaması:

Hesapların büyümek için çok fazla başvurduğu bir yöntemdir. Özellikle bu sosyal medya hizmetleri instagram uygulaması içinde çok sık görülen ve kullanılan bir yöntemdir.

Ücretli verilen reklamların ekrana düşmesi yoluyla, sayfanın daha çok kişiye ulaşması ve göz önünde bulunması sağlanır. Dolayısıyla da hesabın etkileşiminde önemli bir değişme yaşanır. Kısacası yapılan sosyal medya hizmetleri takipçi kasma yoluyla hesabı geliştirir.

6- Rapor Hazırlama ve Sonuç:

Her profesyonel sosyal medya çalışması sonucunda hesap sahibine sunulacak bir rapor ve sonuç bilgisi olmalıdır. Özellikle hesap sahiplerinin bu raporları alması ve bundan sonraki çalışmalar için değerlendirmesi gerekmektedir. Bu yöntem ile bir sonraki profesyonel çalışmada daha hızlı ve kolay işlemler gerçekleşir.