Profesyonel Sosyal Medya Çalışması

Profesyonel Sosyal Medya Çalışması

Profesyonel sosyal medya çalışması, gün içerisinde müsait olmayan veya sosyal medya kullanmasını tam anlamıyla bilmeyen kişilerin başvurduğu bir yöntemdir.

Hesaplarını geliştirmek isteyen bireyler bu yönteme başvururlar ve karşılığında belli bir ücret öderler. Bireylerin başvurduğu kişilere sosyal medya uzmanı denmektedir. Sosyal medya hizmeti günümüzde sıkça başvurulan bir hizmettir.

Konu üzerinde uzman kişiler değişik yöntemler ile kişilerin hesaplarını geliştirir. Bu yöntemler arasında takipçi kasma, profili güzelleştirme ve profilin yönetimini sağlama vardır.

Sosyal medya uzmanlığı, günümüzde bir meslek haline gelmiştir. Bu meslek dalı sayesinde iki taraflı kazanç sağlanmaktadır. Medya uzmanları yaptıkları işlemler sonucunda belirli fiyatlar almaktadır. Bu çalışmaya başvuran bireyler veya hesaplar ise gelişerek istedikleri kadar büyümektedir.

Profesyonel sosyal medya çalışması genel olarak şirketlerin başvurduğu bir çalışma yöntemidir. Ancak bazı kişiler veya bazı bireysel ofisler de bu yöntemi kullanarak daha fazla müşteriye ulaşmaktadır.

Özellikle yeni açılmış diyetisyen veya psikolog kliniklerinin sahipleri profesyonel sosyal medya çalışması ile hesaplarını büyüterek kısa zaman içerisinde çok müşteri toplarlar.

Sosyal Medya Nedir?

Terim olarak bugün internet sitelerinin neredeyse hepsi sosyal medya sınırları içerisindedir. Bazen kişiler sosyal medyayı sadece belirli uygulamalar ile sınırlasa da sosyal medya tüm internet sitelerinin genel adıdır.

Net bir biçimde açıklamak gerekirse; sosyal bir ortamda karşılıklı olarak insanların birbirinden bilgi aldığı veya konuştuğu internet ortamları sosyal medyadır.

Sosyal medya çok geniş kullanım alanına sahiptir ve buradan her türlü hizmeti almak mümkündür. Hem tanınmak hem de eğlenmek için kullanılan platformdur. Ulaşımının kolay olması, tercih edilmesinde önemli bir etkendir.

Sıradan sosyal medya hesapları olduğu gibi profesyonel sosyal medya çalışması içerisinde olan hesaplara da sıkça rastlanmaktadır. Bireyler kendi özel adlarına açtıkları hesaplarda olmasa dahi, iş hesaplarında veya şirketlerinin hesaplarında profesyonel sosyal medya çalışmasına başvururlar.

Kimler Sosyal Medya Kullanır?

Sosyal medya yediden yetmişe birçok insanın kullanabildiği, çok geniş yaş skalasına sahip bir platformdur. Araştırmalara bakıldığında bu platformda çok küçük bireylerin sayısı kadar yaşlı kesiminde olduğu bilinmektedir.

Bireylerin yaşlarına göre sosyal medya kullanımları değişir. Ancak yine de sosyal medyayı ortak buluşulan nokta olarak belirlemek yanlış değildir.

Yaşlı kişiler sosyal medyayı daha çok sevdiklerine ulaşmak için sınırlı amaçlar ile kullanırlar. Tabi ki istisna olarak kullanan bireylerin de olduğu gerçektir. Küçük çocuklar ise sosyal medyayı daha çok eğlence için kullanır.

Ayrıca iki yaş grubu da, hatta tüm sosyal medya kullanıcıları da, sosyal medyayı akranlarıyla veya akrabalarıyla iletişim için de kullanmaktadır. Sosyal medya sayesinde bu iletişim oldukça hızlı ve kolay bir hal almıştır.

Profesyonel Sosyal Medya Kullanımı

Profesyonel sosyal medya çalışması, önceden de bahsettiğimiz gibi zamanı olmayan veya sosyal medyayı tam manasıyla kullanamayan bireylerin başvurduğu bir yöntemdir. Kişiler sosyal medya uzmanlarına giderek hesaplarını emanet ederler.

Her uzmanın sosyal medya yöntemi farklıdır. Dolayısıyla bu uygulamalarda herhangi bir kural veya yönetmelik bulunmaz. Ancak sosyal medya uzmanları bireylerin istedikleri doğrultuda ilerleyerek hesaplarını geliştirir.

Sosyal medya hizmeti fiyatları da bireylerin istekleri ve uzmanların yapacağı işler doğrultusunda değişmektedir. Dolayısıyla profesyonel sosyal medya çalışması için net bir fiyat söylemek mümkün değildir.

Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen profesyonel sosyal medya hizmetleri instagram uygulaması içindir. Bireyler veya şirketler adlarına hesap açarak, daha fazla kişiye ulaşmak ve tanınmak için bu yönteme başvururlar. Nitekim istediklerine de ulaşırlar.

Özellikle günümüzde instagram platformu kullanılarak kişilere ulaşmak daha kolaydır. Çünkü kullanıcı sayısı diğer sosyal medya uygulamalarına oranla çok daha fazladır. Ayrıca kullanıcıları çok daha aktif bir biçimde instagramı kullanmaktadır.

Profesyonel sosyal medya çalışması sonucunda istediği gelişmeyi sağlamayan hesap sayısı oldukça azdır. Hatta yok bile denebilir. Dolayısıyla oldukça sık başvurulan ve sonuç veren bir yöntemdir.

Sosyal medya uzmanı olan ve bireysel olarak çalışan kişiler olduğu kadar profesyonel sosyal medya hizmeti veren ajanslar da vardır.

Profesyonel Sosyal Medya Çalışması İçeriği

Sosyal medya hizmetleri takipçi kasma konusunda oldukça başarılıdır. Zaten temelde de bu mantık yatmaktadır. Hesaplarda ne kadar çok takipçiye ulaşım gerçekleşirse markanın o kadar büyüyeceği bilinen bir gerçektir.

Bahsettiğimiz profesyonel sosyal medya çalışması birkaç adımda gerçekleşmektedir.

İlk adım planlama ve strateji adımıdır. Bu noktada profesyonelleştirilecek ve geliştirilecek hesabın hedef kitlesini doğru biçimde belirlemesi çok önemlidir. Çünkü talepler hedeflerin ışığında ilerleyecektir.

Birinci adımda; markanın hedeflediği kitle, sektördeki güçlü ve zayıf yanlarının analizi, markanın dilinin oluşturulması, markanın içeriğinin ve temasının belirlenmesi ve hedeflerin seçilmesi çok önemlidir. Belirlemeler sonucunda sosyal medya hesaplarında ilerlemeler sağlanacaktır.

İkinci adım marka ve rakip markaların analizidir. Çok önemli ve asla atlanmaması gereke bir aşamadır. Çünkü bazı durumlarda markaların sosyal medya hesaplarını geliştirmek için sadece kendilerine odaklanması yanlıştır.

Diğer rakiplerin sosyal medyalarından çıkarımlar yapmak ve bu ışıkta profesyonel sosyal medya çalışması yapmak daha iyi olacaktır.

Üçüncü adım ise sosyal medya için profesyonel içerik üretimidir. Çalışma içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken noktadır. Sosyal medyada ilgiyi çekecek kısım olduğu için hedef kitleye hitap etmek oldukça önemlidir. Bu noktada; içerik planlaması yapmak, sadece fotoğraf yerine video veya animasyondan yararlanmak, özgün içerikler kullanmak, soru- cevap veya anket gibi içerikler üretmek gerekir.

En son adım ise sonuç almak ve rapor hazırlamaktır. Yapılan tüm işlemler sonucunda ulaşılan kişi sayısı gibi bilgilerin hesap sahiplerine ulaştırılması adımıdır. Özellikle hesap sahiplerinin veya markaların profesyonel sosyal medya çalışması sonrasında çalıştıkları kişiden rapor talep ötmesi önemlidir.