Restoran ve Kafe Sosyal Medya

HORECA sektöründe önemli bir alanı kaplayan restoranlar ve kafeler tüketici bakımından oldukça hareketli alanlardır. Fakat bu hareketi iletişim mecralarına doğru aktaramamaktadırlar. Bundan dolayı da hem Pazar analizi yapmak hem de bu mecrayı aktif kullanmak için restoran sosyal medya veya kafe sosyal medya gibi arama hacimlerini kullanırlar.

 

Günümüzde sırf sosyal medya özelinde ortaya çıkan ve popülaritesini arttıran işletmeler de olunca özellikle uzun süredir hizmet veren kuruluşlar bu yeni sosyal medya mekanları ile rekabet haline girmektedirler. Uzun süredir hizmet veren kuruluşlar ustalarına, cheflerine , aşçılarına , garsonlarına güvense dahi özellikle yeni genç hedef kitleyi yakalayamamışlardır. Bundan dolayı da sosyal medyayı kullanmak istemektedirler. Fakat bu sefer de karşılarına bu mecrayı daha aktif kullanan ve özellikle de genç yöneticiler tarafından yönetilen kurumlar çıkmaktadır.

 

Her kurumun tüm iletişim mecralarında kendini anlattığı bir dili bir konsepti olsa dahi bu dili mecranın dili ile harmanlamak gerekir. Bundan dolayı da bu tür kurumların alanında uzman ajanslar ile çalışmalarını önermekteyiz. Piyasada bu işleri yapan daha uygun bütçeleri bireysel kişiler olsa da kurumların yaklaşımları ve prensip anlayışlarına göre mecralarını yönetenlere teslim etmelilerdir.