Sağlık Çalışanları veya Doktorlar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

Sosyal Medya Sağlık

Günümüzde sağlık çalışanlarının ya da doktorların en fazla önem verdikleri alan sosyal medya oldu. Çünkü hastalarına buradan ulaşmak istemektedirler. Halbuki sağlık alanında hizmet veriyor iseniz sosyal medya sizler için birer hasta bulma yeri değil birer imaj yönetme yeridir.

Günümüzde estetik, medikal estetik veya güzellik merkezlerinde yapılan işlemlerin artması sosyal medyanın da bu alanda kullanılmasını arttırmıştır. Bu çalışmaları gören sağlık çalışanları veya doktorlar aynı ilgi ve alakayı görmek istemektedirler. Fakat yapılan işlemlerin ya da içeriklerin aynı olup olmadığına bakmamaktadırlar. Onun yerine sadece popülariteyi kullanmak istemektedirler. Peki bunun yerine ne yapmalı gerekir?

 

  • Hangi alanda hizmet verdiklerini ve vereceklerini tespit etmeleri gerekmektedir.
  • Hangi ülke veya ülkelere hizmet vereceklerini tespit etmeleri gerekir.
  • Sağlık iletişimi kurallarını iyi bilmeleri gerekir.
  • Reklam içeren çalışmalar yapmaları kesinlikle yasaktır.
  • İnsan sağlığını yönlendirici içerikler paylaşmaları kesinlikle yasaktır.
  • Hizmet verdikleri hedef kitleleri doğru belirlemeleri gerekmektedir.
  • Her sosyal medya mecrasında aynı yönetimi yapmamaları gerekmektedir.
  • Satışa yönlendirici çalışma kesinlikle yapmamaları gerekmektedir.
  • Sosyal medyanın sağlık çalışanları ve doktorlar için bilinirlik arttırabilen bir mecra olduğunu satışa yönelik bir çalışma yapmamaları gerektiğini hiçbir zaman unutmamaları gerekir.

 

Yurt dışındaki kişilere sosyal medya üzerinden nasıl ulaşabilirim ?

 

Sağlık çalışanlarının veya doktorların dijital pazarlama yapan kişilere ilk sorduklarından sorulardan ilki budur. Yurt dışındaki kişilere nasıl ulaşabilirim. Çünkü öncelikle kur farkından bir diğer alan ise Türkiye’nin sağlık turizmindeki bilinirliğinden dolayı yurt dışındaki hastaları ülkemize getirmek istemektedirler. Bunu da sosyal medya ile daha ucuza yapabileceklerine inanmaktadırlar.

Halbuki her ülkenin sosyal medya kullanımı ve sosyal medya etkileşimleri farklıdır. Bazı ülkelerin kullandıkları sosyal medya mecraları bile farklıdır. Bunun için geniş bir dijital pazarlama analizi yapılmalı ve çalışmalara öyle başlanmalıdır. Sağlık çalışanları veya doktorlar için sadece yurt dışı bilinirliklerini arttırmakta sosyal medya kullanılmamaktadır. Bir sürü dijital pazarlama argümanı vardır. Sağlık çalışanlarımız ağırlıklı sosyal medyayı bildiklerinden bu mecradan kişilere ulaşabileceklerini zannetmektedirler.