SEO Ajansı Seçerken Sorulması Gereken Sorular

SEO Ajansı Seçerken Sorulması Gereken Sorular

SEO ajansı veya şirket içi bir SEO ekibi kiralamayı düşündüğünüzde bu ajanslar için sorulması gereken belli başlı sorular bulunmaktadır. Bu günlerde SEO uzmanı olduğunu iddia eden birçok insan vardır.

İşte bir SEO ajansı seçerken sormanız gereken birtakım sorular

Belirli Sonuçları Garanti Edebilir misiniz?

Size en iyi noktayı garanti edebileceklerini söyleyen veya bir arama motoruyla ilişki kurduklarını söyleyen herkes yalan söyler ya da  tehlikeli bir şey yapar. Çoğu SEO ajansı, geçmiş işlerine dayanarak iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabileceklerinden emin olduklarını söylese de, belirli bir sıralama veya trafik seviyesi vaat eden hiçkimse gerçekçi  değildir.

Sonuçları Görmek Ne Kadar Sürer?

Bu soruya verilebilecek en iyi cevap “Nişinizin ne kadar rekabetçi olduğunu kontrol etmem gerekecek, ancak genellikle sonuçları görmeye başlamak yaklaşık üç ila altı ay sürüyor.” İfadesidir. Acil bir diskalifiye edici olarak, anlık sonuçlar vaat eden tüm SEO ajanslarının kullandıkları SEO teknikleri sürdürülebilir değildir.

SEO ile ilgili basit gerçek, zaman almasıdır. Olası bir SEO şirketi, sonuçları görmek için üç ila altı ay sürebileceğini söyler. SEO’nun bir tür kara büyü değildir. Anlık sonuç almak imkansızdır. İş yerinde, sıralamanızı yükseltmek için etkilenmesi gereken ölçülebilir metrikler vardır. Örneğin, arama motorları sıralamanızı belirlemek için ölçmek bir parçası web sitenize işaret eden bağlantıların sayısı yanı sıra bu bağlantıların kalitesi vardır. Rekabetçi bir alanda yepyeni bir web sitesiyseniz, rakiplerinizin zaten bağlantı oluşturmaya ve arama konumunu etkileyen metrikleri artırmaya başlaması için zamana ihtiyacınız olacaktır.

SEO Ajansı Özellikleri

Bununla birlikte, bir SEO ajansı seçerken sahip olabileceğiniz bazı makul beklentileri karşılayabilmelidirler. Yeni başlayanlar için, kampanyanın başladığı andan itibaren, ne yaptıklarını, nedenini ve etkinin nasıl ölçüleceğini ayrıntılı olarak size teslim edilebilir öğeler göndermelidirler.

Bu çıktılardan bazıları şunları içerebilir:

  • Bir strateji belgesi
  • Bir anahtar kelime eşleme belgesi
  • Sayfadaki içeriğinizde iyileştirmeler için öneriler.
  • Teknik iyileştirmeler için öneriler (site mimarisi, yükleme süresi vb.).
  • Güvenceye alabildikleri bağlantılar hakkında bir rapor. Sıralamalar, trafik ve yerinde metriklerdeki değişiklikler hakkında aylık bir rapor.
  • İzlediğiniz şey, size hangi değişikliklerin yapıldığını, hangi bağlantıların yapıldığını, hangi içeriğin üretildiğini anlatan çıktılardır.