SEO Çalışması Adımları

SEO çalışması adımları bu yazının konusunu oluşturmaktadır. SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Bir web sitesinde arama motorlarında daha yukarılarda görünmek için ve bulunabilirliği arttırmak için yapılan çalışmalara SEO adı verilmektedir.

SEO çalışması adımları ile web sitenizin trafiğini arttırabilir ve daha bulunabilir bir site olabilirsiniz. Google, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak için bu adımları takip edebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz. SEO çalışması için izlenebilecek yollar aşağıdaki gibidir;

 • Kaliteli içerik üretmeniz gerekmektedir.
 • Site içi ve site dışı SEO çalışmalarının yürütülmesi gerekmektedir.
 • Teknik SEO, yerel SEO gibi kavramları öğrenip bunları sitenizde uygulamalısınız.
 • Ayrıca Negatif SEO ve uluslararası SEO gibi terimlerin bilinerek çalışmasının yürütülmesi de gerekmektedir.
 • Görsel optimizasyonu yapılmalıdır.
 • Sayfa içi linkler SEO çalışmalarına uygun bir şekilde düzenlenmelidir.
 • Kaliteli backlink çalışmaları ile işlemler yapılmalıdır.

SEO Nedir

SEO çalışması, en basit tanımıyla Google, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkarak bilinirliği, bulunabilirliği arttırmayı amaçlayan çalışmaların bütününe verilen addır. SEO çalışmalarının büyük bir çoğunluğu Google arama motoruna göre yapılmaktadır. Çünkü Google, halen arama motorları içerisinde en çok kullanılan sitedir. SEO kavramına kısaca arama motoru optimizasyonu da denmektedir.

SEO çalışması adımları ile sitenizi daha da geliştirebilir ve ön plana çıkabilirsiniz. Böylelikle kusursuz işleyen bir web sitesine sahip olabilir ayrıca Google gibi arama motoru tarafından da ön plana çıkarılan sitelerden olabilirsiniz. Bu nedenle SEO çalışmalarının önemi büyüktür.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır

SEO çalışmalarının bir bütün olarak yapılması gerekmektedir. Bu anlamda kaliteli içerik üretiminden site dışı SEO çalışmalarına kadar kapsamlı işlerin yapılması gerekmektedir. SEO çalışması nasıl yapılır sorusuna bu şekilde yanıt verilebilmektedir. SEO çalışmalarını yürüterek kullanıcıların sizi bulmasını daha kolay bir hâle getirebilirsiniz. Bu nedenle SEO çalışmalarının bütünsel olarak yapılması gerekmektedir.

Bahsettiğimiz SEO çalışması adımları gerçekleştirilerek, SEO çalışmaları yürütülebilmektedir. Ayrıca Google gibi önemli bir arama motorunun algoritmalarında yer alan değişiklikleri de takip etmeniz gerekmektedir. İçerik üretiminin mutlaka özgün ve kaliteli yapılması gerekmektedir. Tüm bu işlemler yapılırken niş bir anahtar kelime bulmalı ve bu anahtar kelimeye yoğunlaşarak kullanıcıların o kelimeler üzerinden sizi bulmasını sağlamanız gerekmektedir.

SEO Çalışması Neleri Kapsar

SEO çalışmaları, anahtar kelime analizinden içerik üretimine kadar, site içi SEO çalışmalarından SEO stratejilerine kadar birçok unsuru kapsamaktadır. SEO çalışması fiyatları açısından bu kapsam daraltılıp genişletilebilmektedir. Bu nedenle SEO çalışması açısından firmalarla görüşmeniz gerekmektedir. Çalışma kapsamı en geniş anlamıyla yukarıdaki gibi olmaktadır.

SEO çalışması adımları izleyerek kendi kapsamınızı belirleyebilir ve buna uygu tercihlerle SEO çalışmasını yapabilirsiniz. Ayrıca konuyla ilgili bilginiz yoksa, bu işi yapan firmalarla görüşebilirsiniz ki profesyonellik açısından bu daha doğru olacaktır.

SEO Çalışması Neden Yapılır

SEO çalışması yapmak, Google’da ön plana çıkmak açısından oldukça önemlidir. Ayrıca Yandex gibi diğer sık kullanılan arama motorları için de SEO çalışması yapabilirsiniz. Web sitenizin kullanışlı olması, ziyaretçinin seveceği tarzda olması, içeriklerin kolay anlaşılabilir olması, SEO çalışmaları açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle SEO çalışmalarının bir bütünlük içerisinde yönetilmesi gerekmektedir. Bunun için bolca araştırma yapabilirsiniz.

SEO çalışması adımları izleyerek SEO çalışmalarını tamamlayabilirsiniz. Ayrıca konuyla ilgili profesyonel destek almak açısından bu sektörde faaliyet gösteren firmalardan hizmet de satın alabilirsiniz. Karşınıza çıkan her detayı düşünmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekmektedir.

SEO Çalışması Yapmanın Önemi

SEO çalışmasının önemi ilk olarak sitenize trafik toplama açısından ortaya çıkmaktadır. Özellikle kaliteli trafik, bu noktada çok önemlidir. Ne kadar çok trafik olacağı da önemli olsa da ziyaretçi – müşteri profilinizin kaliteli olması daha da önemli bir konudur. Bunu SEO çalışmaları yürüterek sizinle en yüksek düzeyde alakalı olan kişileri trafik olarak çekebilirsiniz. Öte yandan SEO çalışması yapmanın önemi, sitenizin kullanışlı olmasında da ortaya çıkmaktadır. Daha kaliteli içerikler üreten, daha kullanışlı ara yüze sahip bir siteyi kullanıcılar da çok sevmektedir.

SEO çalışması adımları ile bu önemdeki konuları tek tek yerine getirebilirsiniz. Bu adımlar sayesinde SEO çalışmalarını tamamlayabilir, sonuçları gözlemleyebilirsiniz. Ön plana çıkan sitenize daha kaliteli ziyaretçi gelmeye başladığında ya da satış potansiyeliniz artış gösterdiğinde bu konunun önemi daha net bir şekilde anlaşılabilecektir.

SEO Çalışması Yapılırken Dikkat Edilecek Konular

SEO çalışması yürütürken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Google ile uyumlu olmayı sağlamanız gerekmektedir. (Entegrasyon)
 • Kısa ve anlamlı olacak şekilde Meta Tag oluşturmanız gerekmektedir.
 • İçerik stratejilerinizin olması gerekmektedir. İçeriklerinizi buna göre oluşturabilirsiniz.
 • Kullanıcıları önemseyerek hareket ediniz.
 • Güncel teknolojileri takip edin ve gelişmiş bir şekilde kullanın.
 • Rakiplerinizi muhakkak mercek altına almanız gerekmektedir. Rakip analizi bu noktada çok önemlidir.

SEO çalışması adımları oluştururken yukarıdaki dikkat etmeniz gereken faktörleri mutlaka dikkate almanız gerekmektedir. Böylelikle daha sağlıklı bir şekilde SEO çalışmaları yürütülebilmektedir. Öte yandan bu unsurları göz ardı etmeniz halinde etkili bir SEO çalışması yürütmenizin imkânı bulunmamaktadır.

SEO Çalışması Yürüten Firmalar

Yukarıda SEO nedir, nasıl yapılır gibi konularda bu iş ile uğraşmak için vaktiniz yoksa ya da öğrenemiyorsanız mutlaka SEO çalışması yapan firmalar aracılığıyla profesyonel destek almanız gerekmektedir. Profesyonel destek almanın, SEO çalışmalarının da profesyonelliği açısından önemli etkileri bulunmaktadır. Çalışmanın kapsamını belirleyerek profesyonel işler yapan bir firmadan destek alabilirsiniz. Böylelikle hem zamandan hem de performansınızdan tasarruf edebilirsiniz.

Firmalar, SEO çalışması adımları ile hareket ederek en doğru, en etkili sonucu almanız için sizlere hizmet göstermektedir. Bu nedenle profesyonel destek almanın da önemi büyüktür.