SEO Çalışması

SEO çalışması yürüterek, web sitenizin bulunabilirliğini, kalitesini arttırabilir, Google’da daha üst sıralara çıkabilirsiniz.

SEO, kelime anlamı olarak Arama Motoru Optimizasyonu’nu ifade etmektedir. Hemen her web sitesi için hayati öneme sahiptir. Google gibi önemli arama motorları, web sitelerinin belli bir kalitede olmasını beklemektedir. Kaliteli olan ve üretmiş oldukları algoritmalara uyumlu olan web sitelerini, belli bir anahtar kelime ile yapılan arama sonucunda daha ön plana çıkarmaktadır. Bu uyum, SEO çalışması ile birlikte sağlanacaktır. Bunun için SEO çalışmalarının bazı unsurlarını bilmeniz gerekmektedir;

 • Özgün, kaliteli, anahtar kelime odaklı içeriklerin üretilmesi,
 • Site İçi SEO,
 • Site Dışı SEO,
 • Diğer SEO kavramları,
 • URL düzenlemesi,
 • Görsel optimizasyonu vb.

gibi unsurlar bulunmaktadır.

SEO Çalışması Nedir

SEO çalışması, bir web sitesinin daha iyi bir konuma gelmesi için, arama motorlarına yönelik optimizasyon adı altında yürüttükleri tüm çalışmaları ifade etmektedir. SEO çalışmaları ile birlikte arama motorları tarafından daha ön plana çıkarılırsınız. Bu da daha çok alakalı ziyaretçi ve trafik anlamına gelmektedir. Sektörünüzün önde gelen bir firması olmak istiyorsanız, SEO çalışmalarına önem vererek internetteki varlığınızı sağlamlaştırmanız gerekmektedir.

SEO çalışması yapmak bu gibi faydalar sağlarken temelde ziyaretçi çekme açısından çok önemlidir. Ancak bununla bitmemektedir. İçeriklerinizi kaliteli olması da gerekmektedir. Yani sitenize gelen kullanıcıların verimli içeriklerle sitenizde uzun süreler kalması gerekmektedir. Hemen çıkma oranları bu şekilde daha düşük olacaktır ve bu da sitenizde kullanıcıların vakit geçirdiklerini ifade etmektedir.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır

SEO çalışması yapabilmek için SEO unsurlarının yerine getirilmesi ve bu yönde çalışmaların yapılması gerekmektedir. Sayfa içi SEO, sayfa dışı SEO, backlink çalışmaları, özgün görsellerle süslenmiş kaliteli içerikler vb. tüm bu işlemler, SEO çalışmalarının bir parçasını oluşturmaktadır. Bu konular hakkında bilgi sahibi değilseniz, bir firma ile anlaşarak hizmet ücreti karşılığında hizmet satın alabilirsiniz.

SEO çalışması nasıl yapılır sorusuna bu şekilde yanıt verilebilirken, SEO çalışmaları çok önemli işlemlerden oluşmaktadır. Bir web sitesinin gelişimi için oldukça önemlidir. Ayrıca paylaşmış olduğunuz içerikler, sosyal medya kanallarıyla mutlaka desteklenmelidir. Buradan da mutlaka destek alınması gerekmektedir. Bu gibi faydalarıyla kullanıldığı takdirde gelişim açısından oldukça önemli olunabilmektedir.

SEO Çalışması Önemi

SEO çalışması, bir reklam kampanyası ile elde edeceğiniz verimi reklamsız, doğal yollardan yapmayı amaçlamaktadır. Örneğin müşteri potansiyelinizi genişletmek için web sitenizi kullanmak istiyorsanız, SEO çalışmaları ile bunu en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sadece sitenize gelen trafik sayısı olarak değil, geri dönüşüm oranları ve nihayetinde satış oranları artması için de bu çalışmaların çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu gibi unsurlar ile birlikte SEO çalışmaları amacına ulaşmış olmaktadır.

SEO çalışmasının önemi, bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Doğal yoldan gelecek olan trafiğinizi, sürekli olarak kaliteli içeriklerle beslemeniz gerekmektedir. İçeriklerinizin mutlaka özgün, anahtar kelime analizi içererek hazırlanması gerekmektedir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bu noktada daha özel aramalar için fayda sağlayabilmektedir.

SEO Çalışması Neden Yapılır

SEO çalışması, internetteki popülaritenin gelişmesi için yapılmaktadır denilebilir. Örneğin birçok içerikte Google’da ilk sayfada yer aldığınızı düşünün. Sitenize gelen ziyaretçi sayısı ne durumda olacaktır? Oluşturmuş olduğunuz kategori yazıları sayesinde Google’da üst sıralarda olduğunuzu düşünün. Bu durum elbette satışlarınıza yansıyacaktır. Dolayısıyla reklamsız, organik trafik arttırma gibi unsurlar SEO çalışmaları sonucunda sağlanmaktadır.

SEO çalışması adımları izleyerek, bu konuda çok başarılı olunabilmektedir. Site içi SEO’dan içerik optimizasyonuna kadar birçok konuda SEO çalışmaları yürütülebilmektedir. Bu sayede nihai SEO başarısı sizlerle birlikte olmaktadır.

SEO Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO çalışması yürütürken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İçerik kalitesinin özgün görsellerle desteklenerek oluşturulması gerekmektedir.
 • İçerikler özgün olmalıdır.
 • Google ile entegre bir şekilde çalışmanız önemlidir.
 • Öz ve kısa olacak şekilde Meta Tag kullanımı önemlidir.
 • İçerik stratejilerinizi tamamen SEO odaklı yapmak yerine fayda sağlayan, kaliteli bir nitelikte oluşturmanız gerekmektedir. Tamamen SEO odaklı metinler, muhtemelen anahtar kelimelerden geçilmeyeceği için okunmayacaktır.
 • Rakiplerinizi analiz etmeniz gerekmektedir.

Bütün bu işlemleri, SEO çalışmalarını yürütürken dikkate alabilirsiniz. Dikkate alacağınız konuların kapsamını genişletebilir, daha sağlıklı SEO çalışmaları yürütebilirsiniz. Öte yandan konu hakkında mutlaka farklı kaynaklardan araştırmalar yapıp uygulamanız gerekmektedir.

SEO Çalışması Yapan Firmalar

Bütün bu işlemlerin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız ve öğrenmeye vaktiniz yoksa SEO çalışması yapan firmalar aracılığıyla uygun ücretlerle bu hizmeti satın alabilirsiniz. Böylelikle profesyonel bir şekilde yukarıda bahsedilen işlemler yapılmış olmaktadır. Öte yandan SEO çalışmalarıyla uğraşan firmalar, alanında uzman ekipler çalıştırmaktadır. Sitenizin iyi durumda olmasını istiyorsanız bu yöntemi de düşünmeniz gerekmektedir.

SEO çalışması yapılırken yukarıdaki unsurlara dikkat edebilir ya da dikkat edilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece başarılı bir SEO çalışması yürütülmüş olmaktadır. SEO çalışmalarını önemseyerek yapan bir firma ile anlaşmış olmanız halinde başarı oranı daha yüksek olmaktadır. Çünkü alanında uzman bir ekibin bu işi yapmasıyla sizin yapmanız arasında, SEO uzmanı değilseniz farklılıklar olacaktır.

SEO Çalışması Fiyatları

SEO çalışması fiyatları SEO çalışmasının kapsamına göre ve hizmet kalitesine göre belirlenmektedir. Firmalar ile site sahipleri bir sözleşme aracılığıyla en az 6 aylık olmak üzere bir sözleşme imzalamaktadır. SEO çalışmaları en az 6 aylık bir süreci gerektirmektedir. Fiyatlar kapsama göre ve hizmet süresine göre belirlenecektir. Ancak piyasada uygun fiyatların yer aldığından söz edebiliriz.

SEO çalışması hakkında bunları diyebiliriz. Daha detaylı araştırmalar yaparak konu hakkında farklı bilgilerin sahibi olabilirsiniz. Bu sayede daha başarılı bir SEO çalışması yürütülmüş olmaktadır. Arama motorlarında ön plana çıkmak istiyorsanız, mutlaka SEO çalışmalarını yürütmeniz gerekmektedir.