Seo Hizmetini Neden Almalıyım?

Seo hizmetini neden almalıyım sorusu son zamanlarda büyük bir kitle tarafından araştırması yapılan bir konudur. Peki seo hizmeti ne ifade etmektedir? Öncelikle, arama motoru optimizasyonu anlamını ihtiva eden seo hizmeti 90’lı yılların sonunda hayata geçirilmiştir. İlk etapta ilkel bir kurulum aracı gibi olmaktan öteye gidemeyen bu hizmet, gelişen teknolojinin etkisiyle adından sıkça söz ettiren bir konuma ulaşmıştır. Öyle ki, E-ticaret çağının yaygınlaştığı şu zamanlarda görünür olma çabasına önayak olan bu sistem çoğu sitenin vazgeçilmez yoldaşı olmuştur.

Hemen hemen herkesin günde çeşitli internet aramaları yaptığı bilinmektedir. Herhangi bir arama yapılacağında milyonlarca çeşit konu ve site ile karşılaşıldığı olmuştur. Her ne kadar karmaşık gibi görünse de aslında bir anahtar sözcük ile istenilen kavrama ulaşma oranı çok yüksektir. Öyle ki, üç yaşındaki bir bebek bile arama motoruna bir kelime yazdığında saniyeler içinde isteği içeriğe ulaşma imkanına sahip olmaktadır. İşte tam da bu noktada devreye seo girmekte ve internet aramaları çok kolay bir hale getirmektedir.

SEO Nedir?

SEO(Search Engine Optimization) en geniş anlamda tanımıyla, bir konuda hizmet veren web sitelerinin nitelikleri uygun düşen aramalar sonucunda, arama motorlarında üst kademeyi doldurmaları anlamına gelen çalışmaları ifade etmektedir. Seo’nun öncülük ettiği bu optimizasyon faaliyetleri neticesinde arama motorlarında web sitelerinin etkinliği giderek artmaktadır. Bu optimizasyon sitenin misafir sayısını arttırdığı için de mezkur sayfaların maddi kazanç sağladığını söylemekte de herhangi bir beis görülmemektedir. Seo hizmetini neden almalıyım şeklinde bir soru ile karşılaşıldığı vakit, tatmin edici ilk cevabın bu hizmet ile maddi kazanç sağlanması olduğu görülmektedir.

Telif haklarına halel getirmeden yapılan bir arama motoru optimizasyonu sonucunda başarılı geri dönüşler alınması mümkündür. Önceki dönemlerde internet kullanıcıların Google gibi bir arama motoru bulunmamaktaydı. Bu kullanıcılar o döneme hizmet eden arabul.com ve altavista gibi platformlar sayesinde yayımlanan içeriğine ulaşabiliyordu. Ancak hemen belirtmekte yarar vardır ki, aranılan kavram sonuç ekranında alfabetik bir sıralama şeklinde ortaya konulmaktaydı. Bunun iki önemli sakıncası bulunmakta idi. İlki, kullanıcı eğer sabırlı ise uzun bir eleme süreci ile isteği içeriğe ulaşıyor ve devamında bilgi sahibi olabiliyordu. Fakat ikinci sakınca olarak adlandırabileceğimiz diğer hususa gelecek olursak, bulunan bilgi ne kadar doğruluk taşıyordu. İşte tüm bu olumsuz durumların bertaraf edilmesi için Tim Berners-Lee tarafından 1991 yılında seo hizmeti literatüre sokulmuştur.

SEO Neden Gereklilik Arz Eder?

İnternet, çağımızın en önemli bilgi kaynaklarından biridir. İnternet sayesinde herkes nitelikli bilgiye saniyeler içinde ulaşmaktadır. Öyle ki internetin etkin kullanımı ile eski dönemlerdeki bilgiye erişme yöntemi olan ansiklopedi, kütüphanelerin tozlu raflarında kendilerine kalıcı yer edinmişlerdir. Hal böyle olunca bilgiye erişme konusunda aman aman bir zorluk bulunmasa da bilgiyi iletme konusunda web siteleri arasında rekabetin ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. İşte bu rekabetin doğal yansıması olarak seo hizmeti kavramı karşımıza çıkmaktadır.

İçerik üreticileri bakımından seo hizmetinin faydalarını şu şekilde sıralama mümkündür. Seo hizmeti ile web sitesinin misafir trafiği gözle görülür oranda artmakta ve doğal yöntemler ile bu sayı üst basamaklarda seyretmektedir. Yine seo hizmeti ile internet aleminin en çok kullanılan arama motoru Google’da kalıcı bir yer edinmek mümkündür. İçerik üreticilerine önemli bir gelir sağlayan reklam çalışmaları nerdeyse maliyetsiz bir mahiyete bürünmekte ve bu çalışmalardan alınan verim giderek yükselmektedir. Ayrıca seo hizmeti ile; görünür bir marka izlenimi yaratmak, internet aleminde tanınırlığı arttırmak, hedef kitleye kolayca ulaşmak ve nitelikli ziyaretçileri kapsamlı bir çalışmaya gerek duyulmaksızın sayfaya çekmek gibi olguları gerçekleştirebilirsiniz.

Seo hizmetini neden almalıyım şeklinde bir soru sormakta iseniz, anılan faydaların sorunuza cevap niteliğinde olduğu söylemek yanlış bir duruma cevaz vermeyecektir.

Semantik İçerik Nedir? SEO ile Bağlantısı Ne Şekilde Ortaya Çıkar?

Semantik içerik sözlükte “anlam bilimi” manasını ihtiva eden bir kelimedir. Bu şekliyle kafalarda bir şimşek çakmasına neden olmamaktadır. Bu yüzden semantik içeriği şu şekilde tanımlamak mümkündür. Herhangi bir makale yazılırken, anahtar sözcükler ile birlikte o sözcüklerin yakın anlamasını çağrıştıran kelimelerin harmanlanarak kullanılması ve okuyucuya çağrışım niteliği haiz bilgilerin bu anahtar kelime dışında aktarılmasıdır. Bir örnek vermek gerekirse, zeytinyağı kavramını araştıran bir kullanıcı için makalede; sızma, soğuk sıkım, riviera gibi zeytinyağı çeşitlerini tanımlayan sözcükleri ve ayrıca zeytinyağı kullanılarak yapılan yemeklerin ana maddesi olan fasulye, enginar, börülce ve benzeri gibi kelimeleri seçmek makaleyi semantik bir niteliğe büründürecektir.

Semantik makalenin son zamanlarda adından sıkça söz ettirmesine neden olan hususun, seo hizmetinin yaygın kullanılması olduğunu söylemek mümkündür. Şöyle ki, web sitesi hamillerinin büyük çoğunluğu sayfalarında bu tür makaleleri kullanarak görünürlüğü arttırmak istemektedirler. Açıkçası bu yöntemin Google algoritmasını iyi bir amaçla kullanmak olduğu söylenebilir. Çünkü semantik içerik sayesinde kullanıcı tarafından aranan kavram, söz konusu makalenin muhtevasında bulunuyorsa hemen ilk arama sonucunda ortaya çıkacak ve erişebilirliği yüksek olacaktır.  Şüphesiz ki seo hizmetini neden almalıyım sorusuna verilebilecek en tatmin edici cevabın genel sıralamada en üstte olmak ve seo içerikleri sayesinde kazanç elde etmek olduğunu belirtmek gerekir.

 

SEO Haksız Rekabet Teşkil Eder Mi?

Arama motoru optimizasyonu olarak dilimizde tercüme edilen SEO, web sitesi sahipleri için bulunmaz nitelikteki bir nimettir. Çünkü bu sisteme sahip olan kişilerin yaptıkları işlerin daha göz önünde olduğu ve genel skalada kendilerine üst basamaklardan yer edindikleri için kazançlarının yükselerek arttığı kanıtlanmış bir gerçektir.

Seo,  bir çeşit arama hilesidir. Ancak kanuni zemine uygun bir seo çalışması haksız rekabet teşkil etmeyecektir. Telif haklarına tecavüz edilmeden piyasaya sürülen bir semantik makale yasal düzenlemelere takılmayacak ve imajına zarar gelmeden internet aleminde kendine bir yer edinebilecektir. Halâ seo hizmetini neden almalıyım şeklinde bir sorunuz varsa kısa bir araştırma ile bu sistemin getirilerini görebilir ve gönül rahatlığıyla kullanımına başlayabilirsiniz.