Site Sıralamanıza Zarar Veren Yanlışlar

Muhtemelen uygulamanız gereken en iyi SEO stratejilerini anlatan sayısız makale görmüşsünüzdür. Arama amacı için optimize edin, yetkili sitelerden çok sayıda geri bağlantı oluşturun ve benzerleri. Peki, ya içine düşmesi çok kolay olan SEO tuzaklarına ne demeli? Birinci sayfada yer almakta zorlanıyorsanız, işletmeniz siz farkında olmadan düşmüş olabilir. Trafiğe mal olmaması veya sitenizin büyümesine zarar vermemeleri için bu tuzaklardan nasıl kaçınabilir veya bunlara karşı koyabilirsiniz?

Pazarlamacıların yaptığı en büyük SEO hatalarını ve bu hatalardan kaçınmak için çözümlerini anlamak için şimdi yazımızı okumaya devam edin.

Dijital pazarlamacıların SEO ile ilgili yaptığı en büyük hata, içeriği bağlantılar üzerinden seçmeleridir. Bu hatayı yapan pazarlamacılar, sitelerini sıralamak istedikleri birkaç yüz anahtar kelimeden oluşan bir ana liste oluşturur. Ve sonra liste tükenene ve işleri bitene kadar makale üstüne makale yayınlıyorlar. “Artık bir içerik bankasına sahipler. Ancak herhangi bir bağlantı kurmadıklarından, hiç sıralama yapmayan bir ton içeriğe sahipler. Buradaki sorun, bağlantıların çalışmaya başlamasının çok zaman alması ve yaşlandıkça güçlenmesidir.

Dolayısıyla, bir pazarlamacı 300 makale yayınlamak için muazzam bir çaba harcarsa ve yalnızca bundan sonra bağlantı kurmaya başlarsa, sanki sıfırdan başlıyormuş gibi olacaktır.

Nasıl önlenir: İçerik oluşturma çabalarınızın başlangıcından itibaren içerik ve bağlantıları birlikte oluşturun. Amaç, tutarlı bir şekilde bağlantılar oluşturmaktır, böylece bu içerik bankasını oluştururken sitenize sürekli bir geri bağlantı akışı oluşturabilirsiniz. Daha fazla içerik yayınladıkça, bağlantılar geldikçe ve sitenizin otoritesi giderek yükseldikçe, içeriğinizin çoğunun Google’da ilk sayfanın altında ve ikinci sayfanın başında olduğu bir noktaya ulaşacaksınız.

Zor anahtar kelimeler için içerik pompalamak ve Ahrefs’in önerdiği 30 anahtar kelimenin tümüne uymaya çalışmak yerine, aşağıdakilere odaklanın:

  • Web sitesi yetkisi oluşturma (misafir ilanı)
  • Sıralayabileceğiniz anahtar kelimeleri hedefleme (düşük rekabet, yüksek hacim)
  • Trafik kaynaklarınızı çeşitlendirmek

SEO’yu pazarlama stratejinizden ayrı eylemler olarak düşünmek de yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir. Pazarlamacıların yaptığı en büyük SEO hatası, SEO’yu web sitenize yaptığınız bir ‘şey’ olarak düşünmektir. Örneğin, SEO’nun anahtar kelime optimizasyonu olması, sayfa hızlarınızı iyileştirmesi veya bağlantılar oluşturması. “Bu zararlı çünkü pazarlamacıların SEO’yu genel pazarlama stratejinize özgü bir şey değil, sitenize eklediğiniz bir şey olarak görmelerine yol açıyor. Bazen bu pazarlamacıların bunu temel bir pazarlama işlevinden ziyade SEO’ların sorumluluğunda olan bir şey olarak görmelerine yol açar. Bu, SEO’nun genel pazarlama stratejisiyle uyumlu olmasını engelleyebilir.

Bu hatadan kaçınmanın yolu, SEO’yu bir amaç olarak görmektir.  Belki de bu bir dil sorunudur. Optimizasyon, yaptığınız bir şeyi önerir, oysa arama motorlarında iyi görünürlük bir amaçtır. Arama motoru optimizasyonu yerine arama motoru görünürlüğünü düşünün. SEO, daha geniş pazarlama stratejinizin ayrılmaz bir parçası olan birçok şeydir. Örneğin, müşterilerinizin ne aradığını anlamak, iyi içerik oluşturmak, müşterilerinizin ihtiyaçlarını yerinde karşılamak, marka görünürlüğünüzü ve güveninizi arttırmaktır. Arama motoru sonuçları, genellikle potansiyel bir müşterinin işletmenizle ilgili ilk izlenimidir. Bu sonuçlar, sitenize veya markanıza açılan kapılardır ve dolayısıyla genel müşteri deneyiminizin ayrılmaz bir parçasıdır.

Arama motoru görünürlüğünü optimize etmek, herhangi bir pazarlama stratejisinin temel bir parçası olmalıdır. SEO, sonradan düşünülmüş veya web sitenize ‘yaptığınız’ bir şey değil, bunu başarmanıza yardımcı olacak bir dizi taktiktir.

Bir yönteme çok fazla odaklanmak sağlıklı değil. SEO’nuzu uzmanlaştırmak verimliliği artırır, ancak istikrarı sağlamaz. Her iki ayda bir büyük bir Google güncellemesi görüyoruz. Ve her değişiklikte olduğu gibi, çok sayıda web sitesinde büyük kayıplar bildiren insanlarla ilgili hikayeler görüyoruz. Algoritma değişikliklerinden kaçınamazsınız ama hazırlıklı olabilirsiniz.

Pazarlamacıların yaptığı en büyük SEO hatalarından biri, bir çatışmayı ve çözümü hızlı bir şekilde ele alamayan içerik oluşturmaktır. Bir okuyucu ilk birkaç cümlede makalenin amacını veya amaçlanan çözümü belirleyemezse, sayfadan rakip içeriğe döner. Ayrıca temel harekete geçirici mesajları kaçıracaklar ve bu da daha düşük yatırım getirisi sağlayacak.

Makalenizin sorununun ve çözümünün başlıkta, meta açıklamada, girişte, başlıklarda ve alt başlıklarda her zaman net bir şekilde görüntülendiğinden emin olun. Uzun metin bloklarını çizelgeler, grafikler ve madde işaretli listelerle ayırın. “Sayfanıza geldikten sonraki ilk anlarda okuyucular içeriğinizin arkasındaki amacı belirleyebilecek ve harekete geçmek için daha fazla ilham alabilecekler. İster ana çıkarımlar için içeriğinizi gözden geçirsinler, ister makalenin tamamını okusunlar, her tür okuyucu davranışına hizmet etmek için kolayca gözden geçirilebilir içerik oluşturun.

En yaygın SEO hatası, içeriği olabildiğince ucuza oluşturmaya çalışmaktır. Google, içeriği okuma ve sıralama konusunda giderek daha karmaşık hale geliyor ve her zaman en kullanıcı dostu makaleye en iyi görünürlüğü sağlamak istiyor. “Bu nedenle, anahtar kelime araştırmasına ve sayfa içi optimizasyonlara ne kadar zaman ve kaynak ayırırsanız ayırın, içeriğin tamamı yüksek kalitede değilse başarılı olmanız pek olası değildir.

Ayrıca, düşük kaliteli içerik, dönüşüm oranlarına büyük zarar veriyor. Bu, belirli bir anahtar kelime için Google’ın en üst sıralarına bir sürü kaynak koyarsanız uzun vadede para kaybedebileceğiniz anlamına gelir, ancak içeriğiniz herhangi bir dönüşüm sağlamak için çok zayıftır.

SEO amaçları için bir makale yazarken, yalnızca Google’ı değil, aynı zamanda makaleyi okuyacak kişiyi de aklınızda bulundurmanız çok önemlidir. “Bazı SEO uzmanlarının yaptığı yaygın bir hata, yalnızca Google için yazmaktır. Bu, SEO makalenizin bir robot tarafından yazılmış gibi görüneceği ve okuyucuya hiçbir gerçek yararı olmayacağı anlamına gelebilir. Bir arama kullanıcısının içeriğinizi tıklamasının bir numaralı nedeni, onu yararlı bulmalarıdır. Aslında herhangi bir soruyu yanıtlamıyor veya sorunları çözmüyorsa, o zaman kullanışlı değildir ve makaleyi yalnızca Google için yazmışsınız gibi görünür.

Birçok insan, her gün içerik ürettiğiniz ve içerik anahtar kelimelerle dolu olduğu sürece, bir SEO kazananı olduğunuzu düşünüyor. Hayır! Bu, organik sıralamanızı iyileştirmez. “Bunun yerine, bir makaleyi her yayınladığınızda, kaliteli, bilgilendirici olmalı ve hedef kitlenin onu gerçek kullanım bulması gerekiyor. Her zaman kendinize şunu sorun: ‘Bu, okuyucumun sorununu çözüyor mu?’

İyi bir SEO makalesi yazarken aklınızda bulundurmanız gereken üç şey vardır:

  • Kitlenizin gerçekten aradığı makul sayıda anahtar kelime ekleyin ve arama amacını anlayın
  • Hedef kitleniz için her zaman faydalı olacak, her zaman taze içerik oluşturun ve zaman geçtikçe güncelleyebilirsiniz.
  • Makaleye makul miktarda güvenilir geri bağlantı ekleyin

Pazarlamacıların sayfa içi SEO’da yaptıklarını gördüğüm en büyük hata , bunun sürekli ve kalıcı bir kampanya yerine web sitelerinde tek seferlik bir düzeltme olduğunu düşünmeleridir. Web sitenizdeki bazı başlık etiketlerini veya metinleri değiştirebileceğiniz ve bunun sonucunda olağanüstü sıralama getirileri görebileceğiniz günler geride kaldı. “Google’ın algoritması ve sektördeki rekabeti çok daha iyi hale geldi ve esasen düşük asılı meyveleri geçersiz kıldı. Vakit nakittir, dolayısıyla bu yanlış anlama, pazarlamacıların işi büyütmek için hiçbir şey olmazken ortalıkta beklemelerine neden olduğundan son derece zarar verici olabilir.

Site sıralamanızı yükseltmek ve SEO danışmanlığımız hakkında detaylı bilgi almak için şimdi bize ulaşın.