Sosyal Medya Araçları

Sosyal medya araçları, sosyal medyada hesaplarla paylaşılacak içeriklerin yönetimini tek bir merkezden yapmak amacıyla kullanılır. Bazı sosyal medya araçları sayesinde ise kullanıcı hesabı hakkında yapıla ekilişimle ulaşmak da mümkün olmaktadır. Bu ise sosyal medya araçları sayesinde zaman tasarrufu yapmanız mümkün olmaktadır.

Sosyal medya hesaplarının sürekli tek tek kontrol edilmesi ve gerekli paylaşımların yapılarak, hakkınızda yapılan paylaşımlar hakkında etkileşime girilmesi oldukça zahmetli olmakta ve ciddi bir kaynak ve zaman kaybına neden olmaktadır. İşlevselliği tam olarak bu durumda ortaya çıkan sosyal medya araçları sayesinde sosyal medya hesapları aktif bir şekilde takip edilebilmektedir.

 

Sosyal Medya Araçları İle Nasıl Fayda Sağlanır

Sosyal medya platformlarındaki kullanıcı sayısı artışları markaları ve bireyleri sosyal medyayı profesyonel yönetime itmektedir. Bu amaçla oluşturulan sosyal medya araçları büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Sosyal medya araçları gerçek zamanlı etkileşimin zorunlu olduğu mecralarda düzenli olarak paylaşım üretilmesine yardımcı olmaktadır. Yapılacak paylaşımın ne zaman yapılacağı gibi hususlar sosyal medya araçları ile planlanabilmektedir.

Sosyal medya yöneticisinin aktif olmadığı zamanlarda da kullanıcılar tarafından bu platformlar aktif olarak kullanılmaktadır. Sosyal medya araçları yalnızca masaüstü platformlarda kullanılmamaktadır. Bunlar aynı zamanda mobil uygulamalar olarak da kullanılabilmektedir.

Sosyal medya yöneticisinin aktif olmadığı zamanlar bildirimlere cevap verememesi maalesef iş kaybına yol açabilmekte ve kar maksimizasyonunu olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple sosyal medya araçları sosyal medya platformlarını aktif kullanan işletmeler için vazgeçilmez hale gelmektedir.

 

En Bilinen Sosyal Medya Araçları

Sosyal medyanın büyümesi ve etkisinin artmasının ardından çok sayıda sosyal medya aracı ortaya çıkmıştır ve bunlar arasında tercih yapmak çoğu zaman oldukça güçtür.  Sık kullanılan sosyal medya araçları olarak hootsuite, rignite, klout uygulamaları örnek olarak verilebilir.

Hootsuite en çok kullanılan popüler bir sosyal medya aracıdır. Sosyal medya hesaplarının tek bir merkezden kontrol edilebilmesini sağlar. Bu araç aynı zamanda analiz ve ölçüm yapmak için de kullanılabilmektedir.

Rignite, sosyal medya platformunun pazarlama aktiviteleri ayrıntılı bir şekilde analiz etmeye ve yönetmeye yarayan gelişmiş bir sosyal medya aracıdır. Bu sosyal medya aracı sayesinde sosyal hesaplarınızı yönetebilir, analiz ve raporlama yapabilirsiniz.

Klout sosyal medyada sıklıkla iletişim kurulan hesaplarını tespit eder ve diyalog kurar.