Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı kişi ve kuruluşların çeşitli sosyal medya platformlarında çevrimiçi varlığını geliştirme ve bu sosyal medya platformları aracılığıyla etkileşim kuranlar üzerinde pozitif etki bırakma konularında uzmanlaşmayı ifade etmektedir.

Sosyal medya danışmanlığı müşteri katılımı, marka yönetimi ve kurumsal iletişim gibi alanlara odaklanmaktadır. Sosyal medyayı kullanarak bir kuruluş hakkında neyin benimsendiği ve hangi alanların değiştirilmesi gerektiği belirlenir. bu aynı zamanda sosyal medya analizini de içermekte ola bir süreçtir.

Sosyal medya danışmanlığı en başta video içeriği üretip bunların sosyal medyada yaymaktır. Sosyal medya danışmanlığı aynı zamanda kuruluşların sosyal medya hesaplarında etkileşimin arttırılması ve geri dönüşlerin denetlenmesini de yerine getirmektedir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

Sosyal medya platformlarında danışmanlık verilen kişi veya kuruluşlara olan geri dönüşlerin olumlu olması ve gittikçe daha fazla kişi tarafından bunlara ulaşılmasının sağlanması en önemli hususlardan bir tanesidir. Sosyal medya danışmanlığı, müşterilerle, hayranlarla ve takipçilerle gerçek bağlantı kurmak, doğru ses ve içeriği geliştirmek ve işinize değer katan kanallara bağlı olmakla ilgilidir.

Sosyal medya danışmanları, sosyal medya platformu kullanıcısı işletmelerin ve kişilerin tanımlanan hedefe ulaşmaları için dahili kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olacak uygulama planlarını içeren bir sosyal medya stratejisini adım adım oluşturmaktadır.

Bunlar ilgili platformların listesi, önerilen içeriklerin paylaşılma zamanı, marka oluşturma amacıyla içerik önerileri, aktivasyon planı ve sosyal medya platformlarını bunların entegre edilmesidir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Faydaları

Sosyal medya danışmanlığı sayesinde, oluşturulan strateji dahilinde planlanan aktivitelerin nasıl ve ne zaman uygulanacağı kontrol edilebilir ve bunar gerekli görülmesi halinde geliştirilebilir.

Aynı zamanda sosyal medya platformlarında lehe ve aleyhe gelişen faaliyetlerin denetimi ve kontrolü sağlanır. Kişiler için özelleştirilen bir yol haritası çizilerek ilerlemenin önündeki potansiyel engeller ortada kaldırılır ve çeşitli senaryolara göre alternatif planlar yapılır. Bu da ilerleyen dönemlerde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmasını engelleyebilecek bir olgu olmaktadır.

Bu faaliyetlerin ardından önerileri ve geçmişte yapılan faaliyetleri içeren bir rapor hazırlanır ve bu rapor daha sonraki dönemlerde de çeşitli platformlardaki sosyal medya konusunda danışanlar için bir rehber niteliği taşıyacaktır.