SOSYAL MEDYA HİZMET ALIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sosyal medya hizmet alımında dikkat edilmesi gerekenler çok çeşitli pek çok önergeyi içerir. Tabi ki ilk adım iyi bir ajans seçmektir.

 

Genel Bakış

Konu web sitesi trafiğini, marka farkındalığını ve iş potansiyellerini artırmaya geldiğinde, sosyal medya pazarlamasının artık oynadığı rolü inkar etmek mümkün değil. Ancak mevcut trendlere ayak uydurmuyorsanız, kitleniz oldukça hızlı bir şekilde geriye gidebilir, satışlarınız ve takipçileriniz düşebilir. Sosyal medya hizmetialmanız ise sizi büyük ölçüde öne çıkartabilir.

 

18-29 yaş arası yetişkinlerin yaklaşık %90’ı sosyal medyada, 65 yaş üstü yetişkinlerin bile artık %35’i sosyal medyaların içerisinde. Y kuşağının üçte biri, işletmelerle tercih ettikleri iletişim kaynağı olarak sosyal medyayı kullanıyor. Bu arada, küresel sosyal medya kullanımı 2,5 milyara çoktan ulaştı bile.

 

Potansiyel çok büyük ve bu büyüyen kitleye hitap edebilmek için sosyal medyada olmanız gerekiyor. İşte sosyal medya hizmet alımında dikkat edilmesi gerekenler

 

 1. Hedefleri Tanımlayın

Bu kampanyayı neden yürütüyorsunuz? Başarmayı umduğunuz şey nedir? Satın alma sayfanıza daha fazla trafiğe mi ihtiyacınız var? Artan e-ticaret satışları mı arıyorsunuz?

 

Belirli eylemler etrafında hedefler tanımlayın: “İnsanların web sitemdeki potansiyel müşteri formlarını doldurmasını istiyorum”. Sürecin başlarında bunu doğru yapın, bunu doğru yapabilmek bir sonraki adımda işlerinizin kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Sosyal medya hizmetleri İnstagram üzerinden takipçinizi artırma hedefinize bile en sağlıklı yanıtı verecek yöntemdir.

 1. Sayılarla Başarı

Sonucunuzu tanımlayan bir sayı seçin. Örneğin, “Bu ayın sonundan önce en az 500 abone eklemek istiyorum.” veya “yeni potansiyel müşterilerde %20 artışa ihtiyacımız var” gibi rasyonel bir hedef sizin için motive kaynağı olacaktır.

 

Bu size ilerlemek ve başarıyı ölçmek için bir şeyler verir. Kaynaklar sonuca değer mi? Kampanya hedeflerinizi buna göre değiştirebilirsiniz. Sosyal medya hizmet alımında dikkat edilmesi gerekenler arasında bu öneri oldukça önemli olabilir.

 

 1. Bir Seferde Tek Platform

Deneyimli bir pazarlamacıysanız, elbette dilediğiniz kadar sosyal medya platformuna odaklanabilirsiniz. Fakat, genellikle bir platforma odaklanmak ve zamanınızın çoğunu özelliklerini anlamaya ve bu özelliklerden yararlanmaya yönelik stratejiler geliştirmeye ayırmak daha iyi bir uygulamadır.

Bir platformu, gelişmiş özelliklerinden yararlanabilecek kadar iyi anlayın ve ardından hedeflerinizi diğerlerinde gerçekleştirin.

Sosyal medya hizmetleri fiyatları konusunda eli açık davranmak size birden fazla platformda boy gösterme şansı sağlayacaktır.

 1. Yazılı Olarak Yaz

Hangi taktikleri uygulayacaksınız? Kim neyle görevlendirildi? Alt görevler ne zaman yürütülmelidir? Her şey zamanlamanız ve uygulamanızla ilgili hepsini yazılı hale getirin ve sosyal medya misyon beyanınızı oluşturun.

Sosyal medya hizmet alımında dikkat edilmesi gerekenler arasında görev paylaşımı çok önemlidir. Herkes yapması gereken işi iyi bilirse iş birliği çok kolay ilerleyebilir.

 1. Görsellerle Hayata Geçirin

Hiç görsel içermeyen başarılı bir sosyal medya kampanyası gördünüz mü? İster görsel ister infografik veya video olsun, görseller dikkati her şeyden daha iyi çeker. Görsellerin viral olma olasılığı daha yüksektir ve daha paylaşılabilirdir.

 

Hap Bilgiler

 

 • Facebook sayfası etkileşiminin% 87’si fotoğraflarda gerçekleşiyor
 • Resimli tweet’lerin% 34’ü daha sık retweetleniyor
 • Günümüzde kuruluşların% 88’i pazarlama için sosyal kanallara güveniyor

Sosyal medya hizmet alımında dikkat edilmesi gerekenler içerisinde bu bilgileri de bilmenizde fayda var.

 1. İzleme ve Ayarlama

Kampanyanızın ne kadar etkili olduğunu değerlendirmek için baştan sona analitiği kullanmanız gerekir. İşi tamamlamak için analiz araçlarını kullanın ve bunu olabildiğince sık yapın. Kullanılacak en iyilerden bazıları Keyhole, Buffer ve Google Analytics’tir.

 

Bir şey yolunda giderse, daha fazlasını yapın; yani Facebook reklam kampanyalarınızda, bir reklam mesajı daha fazla dönüşüme yol açıyorsa, buna daha fazla kaynak ayırın. Her şeyi yakından izleyin ve taktikleri buna göre değiştirin.

Ayrıca sosyal medya hizmeti sözleşmesi imzalamayı da unutmayın, bu sözleşme yaşayabileceğiniz olumsuzluklara karşı kanunen size haklar sağlar.

 1. Bir Sosyal Medya Yönetim Aracına Yatırım Yapın

Günümüzün en iyi pazarlamacıları, verimliliği artırmak için araçlar kullanıyor. Çabalarınızı kolayca ölçeklendirmek için sosyal medya kampanyalarınız için bir sosyal medya yönetim aracı kullanın.

 

Everypost ve SocialOomph gibi araçlar, gönderileri önceden planlamak için harikadır ve diğer rakiplerinin yanı sıra, içerik takviminizi yönetim aracınızda planlanmış gönderilerle uyumlu hale getirebilirsiniz.

Sosyal medya hizmet alımında dikkat edilmesi gerekenler arasında rakiplerinizi iyi analiz etmek de önemli bir yerdedir.

 1. İdeal Müşterinizin Profilini Çıkarın

Mümkün olduğu kadar spesifik olun hedef kitleniz yılda en az 50.000₺ kazanan, popüler sosyal medya kanallarında oldukça aktif olan ve formda kalmayı seven 25 ila 50 yaş arası çiftlerse, genellikle daha yüksek bir başarı oranına sahip olursunuz.

Sosyal medya hizmeti veren ajanslar bunu sizler için yapacaktır.

 1. Sosyal Varlığınızı Denetleyin

Sosyal medya hizmet alımı sayesinde oluşturacağınız sosyal varlığınız, gelecekteki iş hedeflerini belirlemeden önce ortalama bir kullanıcı için kim olduğunuzu anlamak önemlidir. Bu nedenle, hangi ağlarda aktif olduğunuzu ve bu ağların kapak resimleriniz, URL’niz, biyografiniz vb. İle optimize edilip edilmediğini değerlendirerek sosyal medyadaki varlığınızı denetleyin.

Ayrıca, hangi ağların en yüksek değeri sağladığını ve profillerinizin genel olarak rakip profillerle nasıl karşılaştırıldığını belirleyin.

Sosyal medya hizmet alımında dikkat edilmesi gerekenler içinde önemli olan başka konulardan birisi de sosyal varlığınızın denetlenmesidir.

Örneğin, LinkedIn sayfanız en fazla satış ve etkileşimi sağlıyorsa, oradaki sosyal varlığınızı denetleyin ve LinkedIn Şirket Sayfanızı canlandırmanın yollarını bulun.

Sosyal medya hizmet paketi içerisinde büyük ihtimalle tek seferde birden fazla sosyal medyanın içinde bulunmanızı sağlayacaktır.

 1. Temel Başarı Göstergelerini Belirleyin

Sosyal medya pazarlamanızın istenen etkiye ulaşıp ulaşmadığını nasıl bilebilirsiniz? Öngörülen gelir seviyesine ulaşıyor musunuz? Sonuçta olumsuz etkisi olan bir şeye yatırım yapmaya devam etmek pek de akıllıca olmayabilir.

Yukarıdaki sorulara yanıt almak için dönüşüm oranı, erişim, müşteri duyarlılığı, web sitesinde harcanan süre, markadan bahsedenler, toplam paylar ve dönüşüm oranı gibi temel ölçümleri tanımlamayı düşünün.

 Sosyal medya hizmetleri takipçi kasma amaçlarında olmadıklarını unutmayın. Kaliteli trafik bu süreçte ilk amacınız olmalıdır.

 1. İçerik Fikirlerini Test Etmek İçin Twitter

Twitter aracılığıyla, kaliteli içerik üretmek için oturduğunuzda potansiyel olarak güncel ve trend olan konulardan yararlanabilirsiniz.

 1. Profesyonel Destek Alın

Sosyal medya hizmeti nedir diye merak ediyorsanız bir dijital medya ajansından detaylı bir bilgilendirme alın. Bu yöntemler ve profesyonel destek sizi oldukça ön sıralara çıkartacaktır.

Sosyal medya hizmet alımında dikkat edilmesi gerekenler bunlarla açıklanabilir. Fakat en önemli nokta yazımızın başında da belirttiğimiz gibi doğru ajans seçimid